Na únavu očí při práci u počítače si stěžuje až 90 procent lidí. Patříte mezi ně? | e15.cz

Na únavu očí při práci u počítače si stěžuje až 90 procent lidí. Patříte mezi ně?

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhá práce na počítači přispívá k únavě našich očí, to je dlouhodobě známý fakt. Studie uvádějí, že na únavu očí si stěžuje až 90 procent lidí pracujících s počítačem. Pokud se to týká i vás, poradíme vám pár jednoduchých triků, jak se jí zbavit.

K práci využívá počítač kolem 60 procent Čechů. Až devadesát procent z nich si v důsledu toho si stěžuje na slzení, zarudnutí nebo pálení očí, únavu či bolesti hlavy.

Jednou z příčin, způsobujících únavu a osychání očí je velmi často nesprávné světlo v místnosti, kde je počítač umístěný. „Ve většině kanceláří jsou zářivky, které vyzařují příliš ostré světlo, což způsobuje podráždění očí. Velkou roli hraje také místo, kde je počítač umístěný. Postavit ho proti oknu není příliš vhodné, světlo zvenčí totiž člověku svítí přímo do očí a znesnadňuje mu viditelnost na obrazovce. Člověk pak na monitor více ostří, což způsobuje rychlejší únavu zraku. Důležitá je také poloha klávesnice, která by měla být v rovině s monitorem, aby člověk nemusel natáčet hlavu tam a zpět při pohledu z klávesnice na monitor a opačně,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Unaveným očím pomohou jednoduché cviky

Pro zdraví očí je velmi důležité pravidelné mrkání. Tím povrch oka zvlhčujeme a předcházíme tak jeho podráždění. „Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně než normálně. Tím ale povrch oka velmi trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči každých dvacet minut promrkat,“ radí oční lékařka Markéta Formánková.

Pokud pracujete u počítače denně, naučte se dělat si častější přestávky a průběžně očím ulevte např. pohledem z okna do dálky anebo jejich zavřením na 10 až 20 sekund. „Očím také pomohou opakované pohledy nahoru a dolů. Pokud jsou potíže s očima urputnější, lze vyzkoušet některé z mnoha druhů takzvaných umělých slz, které slouží ke zvlhčení povrchu oka,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

Nepodceňujte prevenci

Začervenání očí při delší práci na počítači může signalizovat namáhu očí při dlouhodobém zaostřování na monitor počítače, ale také skrytou zrakovou vadou. „Každý člověk, který pravidelně pracuje s počítačem, by měl navštívit očního lékaře jednou ročně a nechat si preventivně zkontrolovat zrak. Lidé, kteří nenosí brýle, přitom pravidelné prohlídky zanedbávají – k lékaři chodí nepravidelně, nebo dokonce vůbec. Preventivní prohlídky přitom mohou odhalit oční vadu v jejím začátku a tím usnadnit i její odstranění,“ podotýká závěrem Pavel Stodůlka.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery