Nastartujte své tělo na letní provoz | e15.cz

Nastartujte své tělo na letní provoz

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestože do pořádného letního období je ještě daleko, nelze přípravu na něj odkládat. Dostat tělo do správného tvaru a kondice nepůjde přes noc. Řádný trénink je tak již nyní na místě.

Léto. Čas sporého oblečení odhalující to, co se dá během zimního období úspěšně zakrýt, a čas venkovních aktivit na všechny způsoby. Abyste si je dokázaly pořádně naplno užít a nezadýchaly se už při prvním pohybu, je třeba začít na sobě pracovat hned na jaře. Rovněž pokud se nechcete stydět za své po zimě obalené tělo, měly byste začít trénovat problematické partie, jejichž formování nějaký čas zabere.

Aerobní cvičení je základ

Zimní období je vhodné pro silové cvičení, kdy krom lyžování se mnoha outdoorových aktivit nemůžete zúčastnit. Můžete ale víc jíst, zvedat těžší závaží, budovat svalstvo, přičemž nějaký ten tuk navíc bezpečně skryje svetr, kabát či zateplené kalhoty. Léto je oproti tomu období, kdy je vhodné začít s tím, čemu vrcholoví sportovci říkají rýsovací období.

Silový trénink je lepší zaměnit za vytrvalostní, resp. anaerobní aktivitu za tu aerobní. Jednak je k tomu venku více příležitostí, a jednak je léto vhodnější pro spalování tuku, zeštíhlování a formování postavy. Neznamená to nutně, že byste měly hodit návštěvu posilovny úplně za hlavu, nicméně přesunutí pozornosti na jiný druh tělesné činnosti je pro toto období mnohem vhodnější.

Venku je už teplo dost

Přestože nám do léta nějaký ten pátek zbývá, venkovní teploty jsou již na takové úrovni, že tam lze vyvíjet nejednu zajímavou sportovní aktivitu. Takovou ideální aktivitou pro formování postavy i hubnutí je klasické kondiční běhání, nebo jak se mu v poslední době moderně říká – jogging. Na tomto sportování je příjemné to, že je z hlediska přípravy, vybavení i fyzických předpokladů velice nenáročné.

Vystačíte si pouze s běžeckými botami a sportovním oděvem. Při běhu si pročistíte hlavu, samy si určíte vlastní tempo i trať a přitom velice účinně spalujete tuky a formujete dolní polovinu těla. Běhu byste se měly vyvarovat pouze v případě, že okolní prostředí je znečištěné (typicky u rušných ulic či továrních komplexů), čímž by jakékoli sportování organismu spíš uškodilo, a také tehdy, pokud trpíte nadváhou.

Váha a doba

Větší tělesná hmotnost při dopadech a otřesech způsobených běháním výrazně poškozuje klouby, proto je lepší jako první hubnoucí sport zvolit něco, co je méně zatěžuje. Pro běh pak platí pravidlo shodné s ostatními aerobními sporty týkající se doby zátěže. Abyste účinně spalovaly tuk, je třeba vyvíjet intenzivní činnost alespoň půl hodiny.

Teprve po této době totiž dochází k vyčerpání rychlých zásob energie v organismu a tělo tak sáhne po uloženém tuku coby jejím náhradním zdroji. Samozřejmě po zimním statickém období nemusí být pro každého možné vydržet bez tréninku půlhodinový běh. Žádný problém. Rychlá chůze funguje podobně, přestože méně intenzivně. Máte-li problémy s fyzičkou, řešením může být to, co se označuje za tzv. indiánský běh – na střídačku chvíli chodit, chvíli běhat.

Do kolečka do kola

Jiným velice účinným sportem pro nabrání výdrže i shození kilogramů je samozřejmě cyklistika. Oprašte a seřiďte kolo a směle šlápněte do pedálů. Právě cyklistika je ideální venkovní sport, který minimálně namáhá klouby, právě na rozdíl od běhu. Oproti běhu je jízda na kole lepší i v případě, že chcete spojit budování kondice s turistikou, protože na kole urazíte delší cestu, uvidíte více krás světa atd.

Z hlediska tréninku nehraje až takovou roli, zdali jezdíte po rovině, nebo střídáte výšlap se sjezdem. Důležité je zachovávat pravidelné tempo, případně intenzitu šlapání postupně navyšovat. I zde platí nutnost půlhodinové zátěže pro účinné spalování tuku.

Cyklostezky bývají od jarních měsíců využívány také jezdci na kolečkových bruslích. Brusle jsou takovou zajímavou alternativou k běhání. Pokud není vaším cílem jen snobské předvádění sportovní výbavy, ale chcete opravdu formovat postavu a hubnout, pak intenzivní jízdou spálíte obdobné množství kalorií jako v případě běhu. Navíc tím nepoškozujete klouby, pomineme-li možnost vašeho pádu na ně.

Vzhůru do plavek


K létu neodmyslitelně patří kromě sluníčka i voda. Moře, jezero, rybník, tam všude se můžete svléci do plavek a nejen ukázat své nově vysportované tělo, ale demonstrovat také plavecké schopnosti. Plavání patří obecně mezi jedny z nedoporučovanějších sportů pro zdraví, kondici i linii. Zatěžuje rovnoměrně celý pohybový aparát, spaluje enormní množství kalorií a posiluje fyzickou kondici.

Přitom je plavání díky vodnímu prostředí maximálně šetrné k zátěži kloubů. Klíčové je dodržování správné techniky a tempa. S pro ženy tolik typickým „povídacím“ plaváním a hlavou nad vodou, aby nedošlo k namočení trvalé, si prostě v rámci fyzické přípravy na léto nevystačíte. Jednou týdně do bazénu je pak v kombinaci s dalšími sportovními aktivitami velice dobrou přípravou pro letní provoz i promenádu.


Autor: Josef Kraus
30. dubna 2011

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video