Naučte se Pozdrav slunci | e15.cz

Naučte se Pozdrav slunci

Zuzana Bičíková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slunce je zdrojem života, symbolem světla, čistoty, jasnosti a vědomí. Touto sestavou jej zdravíme a vzdáváme mu úctu. Pravidelné cvičení této sestavy nám přináší sílu slunce i jeho jas.

POZDRAV SLUNCI

Sestava 12 plynule na sebe navazujících cviků – sestava je spíše „pohybový tanec“. Dýchejte zhluboka a nosem, provádějte dlouhé táhlé nádechy a výdechy. Počet opakování sestavy – 2 až 12krát. Sestavu cvičte každé ráno, kdy vás cvičení optimálně naladí do dne a rozproudí v těle pozitivní energii, nebo naopak večer, kdy zase sestava působí spíše na zklidnění mysli a uvolnění napětí z celého dne.

1.

Spojte dlaně před hrudníkem. Chvilku se koncentrujte sami na sebe a na svůj dech – pozice zlepšuje koncentraci a zklidňuje mysl.

2.

S hlubokým nádechem zvedejte paže až do úplného vzpažení - protahujete přední stranu trupu. Pozice povzbuzuje krevní oběh, pomáhá léčit chronická onemocnění krku.

3.

S výdechem přecházíme přes rovná záda do hlubokého předklonu. Tato pozice protahuje celou zadní linii od achilovek, lýtek, zadní strany stehen přes zádové svalstvo až na temeno hlavy. Povzbuzuje trávicí systém a podporuje činnost mozku a smyslových orgánů uložených v hlavě. Lehce dorovnáme záda a mírně zdvihneme hlavu, abychom mohli snáze přejít do následující pozice.

4.

Čtvrtá pozice – s nádechem odkročte pravou nohou co nejvíce vzad – tlak stehna podporuje činnost trávicích orgánů.

5.

Zadržte dech a k pravé noze přisuňte i levou. Pažemi se zapírejte přesně na úrovni ramen. Vaše tělo je napjaté a zpevněné od hlavy až k patě by mělo tvořit jednu dokonalou přímku.

6.

S plynulým výdechem se pomalu spouštíte na zem, přičemž je vaše tělo stále jako prkno. Pokud nezvládáte na rukou udržet celou váhu těla, opřete se o kolena. Plynule dojdete až na zem. 70 www.

7.

Kobra – nyní se zapřete o zem i boky a zatněte hýžďové svalstvo, s nádechem přecházíme do pozice kobry. Držte ramena co nejdále od uší.

8.

S výdechem se vracíte zpět do lehu na zem a plynule přecházímedo pozice psa, v této pozici chviličku setrváme a dýcháme. Pozice podporuje činnost mozku a rozvíjí nám intuici.

9.

Výkrok pravá noha vpřed – s nádechem vykročte pravou nohou vpřed – tlak stehna podporuje činnost trávicích orgánů.

10.

Předklon – s výdechem přisuňte levou nohu k pravé a propněte kolena. Jste v hlubokém předklonu, trup je vyvěšen, dlaně nebo prsty se dotýkají podložky, kolena zůstávají propnutá. Povzbuzujete trávicí systém a podporujete činnost mozku a smyslových orgánů uložených v hlavě.

11.

Kulatě obratel po obratli se zvedáte plynule nahoru až do vzpažení a protažení – nádech – vytáhneme se za pažemi a spojíme dlaně nad hlavou. Opět povzbuzujeme krevní oběh a působíme na chronická onemocnění krku.

12.

Namaskar (pozdrav) – s výdechem přeneseme spojené dlaně na střed hrudníku – soustředění, koncentrace, zklidnění mysli.

13.

Pozice stromu – celou sestavu opět začínáme a vždy završíme pozicí stromu, kdy si uvědomíme celé tělo a jeho spojení chodidly se zemí. Chviličku se soustředíme a celé tělo zpevníme a vytáhneme do temene hlavy. Koncentrace na cvičení, uvědomění si – JÁ JSEM.

Autor: Zuzana Bičíková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video