Naučte se správnému držení těla! | e15.cz

Naučte se správnému držení těla!

ZDROJ: Ženy - E15

Petra Lamschová (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správné držení těla začíná od postavení chodidel, kotníků, kolenou, kyčlí, pokračuje přes správné zakřivení páteře a optimální pozici lopatek a ramenou až po temeno hlavy. Naše tělo pracuje jako celek a nepříznivé postavení jedné části těla ovlivňuje části další, proto bychom tomu měli věnovat vetší pozornost.

Navíc postoj těla je i naší neverbální řečí a na zakládě našeho držení těla se dá i ledasco odhalit a ovlivňovat jak z hlediska funkčnosti organismu, tak z hlediska psychiky.

Začneme od základu a od „našich kořenů“, kterými jsou chodidla. Podle toho, jak našlapujeme a jak chodidlo používáme, se nám na něm postupem času vytvářejí různé otlaky a nerovnosti či se propadá nožní klenba, která vetšinou nefunguje tak, jak by měla. Na chodidlech začínají i končí svalové retězce, vedoucí skrze celé tělo, proto jsou jejich správné postavení a funkce velmi duležité.

Správnou aktivací a nastavením chodidel dokážeme v lidském těle ovlivnit řadu na sebe navazujících procesů. Pokud nebude fungovat chodidlo, nemusí fungovat ani jiná část těla, kterou vnímáme jako problematickou.

1. Tříbodová opora chodidla!

Při každém kroku, našlápnutí či normálním stoji na místě je vždy důležité používat tříbodovou oporu chodidla. Vnímáme bod pod patou, malíkem a palcem. Pokud bychom tyto tři body spojili, vytvoří nám jakýsi nosný trojúhelník.

Častokrát jeden z těchto bodů při chůzi či stoji vynecháváme nebo jej zatežujeme více či méňe a tím dáváme vzniknout dalším svalovým dysbalancím, které se potom mohou promítnout do dalších zdravotních problémů, například s kyčlemi, koleny, zády apod.

2. Cvičení na aktivní nožní klenbu a zapojení svalových řetězců, začínajících na plosce chodidla.

Stoupněte si na šířku pánve, malíkové strany jsou vodorovně (jako kolejnice). Vnímáme tříbodovou oporu chodidel a nadzvedneme a roztáhneme prsty na nohou co nejvíce od sebe. Potom postupně od malíčku pokládáme prstíky jeden po druhém na zem jako vějíř. Vnímáme kontakt s podložkou, můžeme si představit, že skrz naše chodidla prorůstají kořeny do země – v této pozici setrvejte několik minut.

Nejčastější poruchy a vadné držení těla 1. Správná pozice páteře – dvouesovité zakřivení páteře. 2. Zvýšená hrudní kyfóza – tzv. kulatá záda a vyklenutí hrudní páteře, typické pro sedavé zaměstnání. 3. Zvýšená bederní lordóza – nadměrné prohnutí v oblasti bederní páteře, které je důsledkem ochablých břišních svalů a zkrácených a tuhých svalů zádových. 4. Plochá záda – zploštění zakřivení páteře. 5. Skolióza páteře – vychýlení páteře do strany, může být buď vrozená, nebo získaná.


SPRÁVNÝ POSTOJ

Při stoji, chůzi i cvičení si hlídejte vždy pět bodů: 1. chodidla a kotníky 2. kolena 3. pánev a bederní oblast zad 4. ramena a lopatky 5. hlavu

Hlava

Jste vytaženi z páteře až do temene hlavy, pocit dlouhé šíje – brada je mírně zasunutá zpět – pocit dvojité brady – pohled očí stále vpřed aneb NA ZEMI NIC NENAJDU.

Ramena a lopatky

Ramena a lopatky jsou roztažené do strany – pocit otevřené hrudi, ramena co nejdál od uší, což vyvolává pocit dlouhé šíje. Zároveň jsou mírně stažené dozadu a směrem dolů, ale POZOR, NEPROHÝBEJTE SE V BEDRECH!

Pánev a bederní oblast zad

Přirozená pozice NEPODSAZOVAT a ani se NEPROHÝBAT v bedrech! Hýždě jsou mírně zatnuté. Pocitově se zkuste vytáhnout z křížové kosti po páteři až do temene hlavy.

Kolena

Jsou stabilizovaná a drží pozici přímo nad kotníky, pozor na postavení kolenou do X a O! Špatné postavení kolenou do X je často vidět u lidí s nadváhou, kteří mívají zborcenou či nefunkční nožní klenbu a nezapojují při chůzi malíkovou stranu chodidla, tudíž svalové řetězce nefungují a nedrží kolena ve správné pozici – jsou tedy vtočené dovnitř. Uvědomnění si správné aktivace klenby (obrázek 1 a 2) a zaměření se na zatížení vnějších malíkových hran může pomoci přetvořit chybné postavení kolenou.

Chodidla a kotníky

Postavení na šířku pánve, chodidla jsou vodorovně jako kolejnice, tříbodová opora chodidla: PATA –MALÍK – PAL EC, aktivní klenba! Váha je rovnoměrně rozložená na celé chodidlo. Kotník je zpevněný.

Autor: Petra Lamschová (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video