(Ne)známé alergie | e15.cz

(Ne)známé alergie

ZDROJ: Ženy - E15

Františka Těšínská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden se rozkýchá pod rozkvetlým keřem, druhý se osype po jahodách a třetí oteče, když se kolem mihne kočka. Pronikněte do záhad, které obestírají alergie!

Slovo alergie se teď na začátku jara skloňuje ve všech pádech… Je to vlastně přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v okolním prostředí. Když se na alergie podíváme podrobněji, zjistíme, že vznikají v různém věku a na různé látky. Někdy můžou být spojené s těžkými příznaky, jako je anafylaktický šok (okamžitá a velmi silná forma alergické reakce). V takovém případě je nejdůležitější zjistit, na co naše tělo reaguje nepřirozeně, čemu se brání, a těmto podnětům se vyhnout, případně nasadit léčbu.

Nástrahy kolem nás

Nejznámější a nejběžnější jsou vzdušné alergie na pyl (hlavní sezona je na jaře, kdy vás může dráždit řepka, topol, jasan, bříza, kvetoucí trávy, jetel a ambrózie), prach v domácnostech i ve městě, roztoče v matracích, plísně (hlavně na podzim) v bytech, popřípadě i v přírodě, například pod spadaným listím, nebo na zvířata (možná vás překvapí, že alergii nevyvolávají zvířecí chloupky, ale bílkoviny obsažené v potu a slinách), peří ptáků a hmyzí jed. Mezi časté alergické projevy patří postižená kůže a sliznice dýchacích cest.

Skryté příčiny

Velmi časté, ale složitě odhalitelné bývají alergie na potraviny. Hledání alergenu komplikuje to, že některé jídlo vám způsobí obtíže ihned, ale jiné se projeví za dva až tři dny. Ve výčtu těch nejznámějších nechybí alergie na arašídy, sóju, kiwi, vejce nebo na kukuřici. Pozor, bouřlivá reakce těla se projeví i tehdy, když vdechnete drobný prach, který se z jídla uvolní při manipulaci a způsobí otok sliznic! To je jeden z důvodů, proč se přestaly podávat na palubách letadel arašídy nebo se v některých kinech neprodávají kornouty s praženou kukuřicí. Za dva hlavní alergeny, které se dají těžko odhalit, jsou považovány lepek a bílkoviny kravského mléka. Alergie na kravské mléko většinou ustoupí kolem třetího roku věku, lepku z obilovin je potřeba vyhnout se celoživotně.

Zkřížené alergie

Neobvyklé reakce na potraviny se mohou vyskytnout u těch, kteří trpí sennou rýmou, a to až v 50 %. Původní senná rýma se kříží s alergií na potraviny a vznikne tzv. zkřížená alergie. U někoho se může projevit po požití i malého kousku alergenu - například mrkve. Projevuje se svěděním sliznic. „Jedná se o orální alergický syndrom, který nelze označit za běžnou potravinovou alergii,“ upřesňuje výživová poradkyně Jana Vašáková. Reakce těla na alergeny jsou často nevyzpytatelné a nikdy si nemůžete být jisti tím, že se s některým za svůj život nesetkáte. I když pro miliony lidí jsou relativně neškodné příznaky jako kýchání, slzení, rýma nebo ekzémy jen nepříjemnou komplikací, u jiných může jít o život! Nejvážnější reakcí na alergen je anafylaktický šok, při kterém dochází k selhání oběhu a k celkovému otoku.

Záludné barvičky

Velkým problémem se jeví být různé chemické látky v kosmetice. „V posledních letech se často objevují alergie na barvy na vlasy,“ upozorňuje dermatoložka Monika Arenbergerová. Podle statistiky si až tři z pěti žen barví vlasy a až 2 % všech lidí jsou alergická na látku, která se jmenuje parafenylendiamin. Stačí pár hodin po aplikaci barvy a dojde až k masivní alergické reakci. Projeví se šupinami a zarudnutím kštice, otokem obličeje a doprovázet ji může i zvýšená teplota. Problémem je, že parafenylendiamin je obsažen prakticky ve všech barvách a pro postižené to znamená se s barvením vlasů navždy rozloučit. Předejít bouřlivé reakci na barvy lze malým testováním. Kadeřnice by měla nanést na kůži v předloktí malý vzorek a nechat ho 24 hodin působit.

Na stopě alergenu

Na předních příčkách mezi významnými alergeny jsou i různé kovy. Cesta k odhalení „spouštěče alergie“ někdy připomíná nefalšované detektivní pátrání. Alergologové například zaznamenali případ ženy, které vystoupily na obličeji červené mokvající skvrny, které nepříjemně svěděly. Zjistilo se, že má neustále mobil přiložený u ucha. Častým používáním se odřela z povrchu kovových součástí ochranná vrstva a obnažil se niklový povrch. A právě nikl je kov, který si vydobyl čelné místo mezi známými alergeny - alergické projevy se mohou objevit i na konečcích prstů.

Věděli jste, že?

  • součástí aromaterapie jsou tzv. modré oleje, tedy éterické oleje z heřmánku modrého, řebříčku nebo modrého cypřiše, které obsahují molekulu chamazulen a jsou považované za antihistaminika (látky, které tlumí alergické projevy)
  • při kontaktních alergiích vám pomůže například pelyněk stromovitý
  • při alergických reakcích dýchacího systému (bronchitidě nebo astmatu) ulevuje éterický olej z černuchy damašské
  • existují i alergie na parfémy a vůně, které mohou být vyvolané jak jejich syntetickými, tak i přírodními složkami
Autor: Františka Těšínská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video