Nejčastější dotazy kolem chřipky | e15.cz

Nejčastější dotazy kolem chřipky

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak to začíná, všechny známe. Bolí nás záda, klouby, svaly, máme horečku... Je řeč o chřipce nebo o nachlazení? Jak to rozeznáme? Na čtenářské dotazy dnes odpovídá  MUDr. Miloslav Kršiak.

1) Jaké jsou příznaky chřipky?


Chřipka začíná zpravidla náhle vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.


2) S jakým onemocněním ji lidé nejčastěji zaměňují?

Chřipka je nejčastěji zaměňována s různými projevy nachlazení jako je rýma, pálení, škrábání v nosohltanu, bolesti v krku, chrapot až ztráta hlasu, kašel, mírné zvýšení tělesné teploty, přecitlivělost k chladu, pocit celkové nevůle a podobné projevy akutního zánětu převážně horních cest dýchacích.

3) Jaký je obvyklý průběh chřipkového onemocnění a jak dlouho trvá, než dojde k úplnému uzdravení?


U nekomplikované chřipky teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.
U chřipky komplikované např. zápalem plic nebo zhoršením nějaké již dříve přítomné chronické nemoci může být průběh různě dlouhý podle individuální situace.

4) Jak chřipku efektivně léčit, aby došlo k uzdravení v co nejkratší době?

Dosud byl u nekomplikované chřipky nejefektivnější léčbou klid na lůžku a podpůrná léčba (proti horečce, bolestem, kašli, ucpanému nosu, apod.). Dnes se k tomu ještě přidala možnost zkrátit průběh chřipky moderními léky jako je Tamiflu nebo Relenza, pokud jsou podány včas.

Úlevu však mohou přinést i volně dostupné léky, jako např.  Acylpyrin či jiné analgetikum. Rozpustné mají rychlejší nástup účinku, protože se tablety nemusí rozpadat a rozpouštět se až v žaludku. Zároveň je připraven v roztoku, který reguluje pH a tudíž zlepšuje snášenlivost léku. V případě například Acylpyrinu + C výrobce dodal ještě vitamin, který zvyšuje imunitu organismu. U jakého koli volně prodejného léku byste se však vždy měli o jeho užívání poradit s lékařem a pečlivě si pročíst příbalový leták.

5) Je rozdíl v léčbě chřipky u dospělého a u dětí?


U nekomplikované chřipky se léčba u dospělého a u dětí příliš neliší s jednou důležitou výjimkou: děti nesmějí dostávat kyselinu acetylsalicylovou (místo ní je možný paracetamol nebo ibuprofen). U dětí, zejména malých, je navíc vhodná emoční podpora.

6) Nejúčinnějším preventivním opatřením proti chřipce je očkování. Kde se mohu nechat naočkovat a kdy je nejlepší čas?

U svého praktického lékaře, nejlepší čas je říjen až polovina prosince, nejlépe 40.-46.týden. Dostatečné protilátky se mohou vytvořit už asi za 2 týdny, takže při pozdějším nástupu epidemie může být vhodné očkování i později, např. v lednu. Na takové očkování se můžeme spolehnout po celou sezóny.

7) Jaké jsou nejrizikovější skupiny a proč?


Obvykle malé děti, staří lidé, osoby s chronickými respiračními, kardiovaskulárními nebo metabolickými onemocněními.

8) Které léky, nejlepší na běžnou chřipku, si můžu pořídit bez předpisu?


Antipyretika-analgetika (obsahující např. kyselinu acetylsalicylovou – tu však ne u dětí!, paracetamol, ibuprofen), přípravky usnadňující odkašlávání, zmírňující pocit ucpaného nosu.

Dnes jsou v lékárnách desítky volně prodejných (tj. bez receptu) přípravků v nejrůznějších lékových formách. Některé nové lékové formy, např. rozpustné přípravky pro přípravu horkých nápojů mívají rychlejší nástup účinku, případně vyšší účinek. Při výběru volně prodejných přípravků na mírnění různých průvodních příznaků chřipky (nebo při nachlazení) nejlépe poradí lékárníci/ce.

Pokud se týká snášenlivosti a různých omezení, je třeba se řídit příbalovou informací, radou lékaře, lékárníka.
Lidé také v chřipkových epidemiích užívají vitamíny (např. vitamin C), u nichž se předpokládá určitý podpůrný efekt.


27. ledna 2010

Odborná spolupráce:
MUDr. Miloslav Kršiak, přednosta Ústavu farmakologie a profesor 3. Lékařské fakulty UK.

Související články:
Sedm nejčastějších mýtů o očkování proti chřipce
Očkování proti sezónní chřipce
Prasečí chřipka: druhá strana mince
Zeptejte se odborníka: téma chřipka, rýma a infekce horních cest dýchacích
Pomocníci z přírody v boji proti chřipce
Chřipka – podceňovaný nepřítel
Čemu se na počátku těhotenství vyhnout
Přečkejte zimu s bylinkami


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video