Nejčastější obavy a mýty o chřipce | e15.cz

Nejčastější obavy a mýty o chřipce

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ačkoli chřipka patří mezi ta vůbec nejběžnější onemocnění, není s ní veřejnost zcela obeznámena a koluje o ní spousta mýtů. Některé vyvolávají zbytečně velké obavy, jiné chřipku zlehčují a podceňují. V každém případě mohou tyto nepravdy vést k nesprávnému přístupu a zbytečným onemocněním a komplikacím.

Chřipka není závažné onemocnění

S chřipkou se setkáváme většinou rok co rok, takže ji obvykle považujeme za sice nepříjemné, ale jinak banální onemocnění. U určitých skupin osob však existují značná rizika, neboť virus napadá dýchací cesty a při zanedbání může vést až k zápalu plic. Nejrizikovější skupinou jsou starší osoby ve věku nad 65 let a dále osoby jakéhokoliv věku (včetně dětí) s vážným chronickým onemocněním například s chronickým onemocněním srdce a cév nebo s chronickým onemocněním dýchacího systému.

„Každoročně je v České republice kvůli následkům chřipky hospitalizovaných 7000 až 16000 infikovaných,“ vysvětluje MUDr. Havlíčková. „Ministerstvo zdravotnictví v loňské chřipkové sezóně evidovalo 574 závažných případů chřipky způsobených převážně chřipkovým virem typu A, z nichž 151 osob zemřelo. Nejmladšímu pacientovi byl 1 měsíc, nejstaršímu 97 let,“ potvrzuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Očkování může způsobit chřipku

Očkování proti chřipce funguje na principu budování imunity, tedy reakci těla na přítomnost viru chřipky a vytváření protilátek. Podle MUDr. Havlíčkové obsahuje vakcína pouze deaktivované (mrtvé) viry nebo jejich části, které jsou ve výrobním procesu důkladně čištěny a nemohou tedy nemoc vyvolat.

Ke vzniku tohoto mýtu tak přispívají obvykle případy, člověka postihne nachlazení, ale on je považuje za chřipku a jeho vznik tak přičítá očkování.

Očkování nemá smysl, nikdo neví, jaký typ viru udeří

Stoprocentně totožnost chřipkového viru samozřejmě určit nelze, proto však každý rok vydávají epidemiologové prognózu pro danou chřipkovou sezónu, kterou se řídí výrobci vakcín. „Prognóza vychází ze studia cirkulace chřipkových virů na jižní polokouli, ze které nákaza putuje k nám na sever. Úspěšnost předpovědi je 90%, navíc vakcíny dostupné na místním trhu obsahují 3 virové kmeny, což pravděpodobnost shody ještě zvyšuje,“ popisuje situaci doktorka Havlíčková.

Očkování proti chřipce je trvalé

Mnoho lidí automaticky po očkování předpokládá, že jsou proti chřipce trvale chráněni, což ale vzhledem k mutacím viru není pravda. Očkování proti chřipce je tedy třeba provádět každý rok. Účinnost vakcinace je 6 - 12 měsíců, každoroční přeočkování se proto provádí i v případě, že se složení vakcíny nezmění. Oproti loňské sezóně jsou letos ve vakcíně 2 nové kmeny. Jak sdělila MUDr. Martina Havlíčková: „Epidemiologická prognóza přináší každoročně nové informace o právě cirkulujících virech chřipky. Na základě doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) pro složení chřipkové vakcíny je pak vyvinuta vždy pro aktuální chřipkovou sezónu nová vakcína.“

Zdroj: ockovaniprotichripce.cz

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video