Nejpopulárnější diety: Která funguje a která je nebezpečná? | e15.cz

Nejpopulárnější diety: Která funguje a která je nebezpečná?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co hýbe světem baculek, které žijí jen proto, aby zhubly za každou cenu? Která dieta funguje a která je nebezpečná? A proč jsou vůbec diety oblíbené?

Světové diety

Obézní Američanky si zpravidla dietu vyberou podle žebříčku popularity, proto nedají dopustit na dietu podle Atkinse. Ještě předtím držela primát dieta podle krevních skupin, vegetariánská dieta, pak dukanová, octová, kojenecká, glykemická a zónová. České ženy však v držení diet nezůstaly pozadu a dokázaly stravu dělit na zvířátka a kytičky a zcela podlehly trendu diety připravené doslova pod nos.

Všechno je v hlavě

Rozhodnutí držet dietu má podle odborníků několik příčin. V prvním případě se žena cíleně rozhodne upravit postavu k obrazu svému a k problému se postaví zodpovědně. Nechá si sestavit jídelníček na míru, cvičí a dodržuje pitný režim. Takový přístup je pro tělo největším přínosem a rozhodně funguje. Jakmile se k hubnutí rozhodne jen proto, aby vypadala jako filmová hvězda, a to co v nejkratším čase, bez jakékoliv přípravy a odborného dohledu, kýžený výsledek je v nedohlednu a v horším případě se dostaví známý jo-jo efekt.

Zkrátka, správě hubnout je věda. Obezita je totiž nemoc, která vyžaduje odbornou léčbu, vyváženou stravu a přiměřený pohyb. Pouze chtít, aby nadbytečná kila zmizela jako mávnutím kouzelného proutku bohužel nestačí a žádná kouzelná dieta prostě neexistuje.

Kalorie v krabici

Jídlo připravené podle „zásad správné výživy“, dovezené kamkoliv na přání se stalo obrovským hitem. Spousta firem nabízí krabičkové diety, jen s tím rozdílem, že ne každá „dieta“ splňuje to co má. Totiž zaručit rychlé hubnutí a vyváženou stravu.

Jak má správná krabičková dieta vypadat?

Podle výživového poradce pro zdravý životní styl, Ing. Ivana Macha, CSc., sestavit a nabídnout krabičkovou dietu v odpovídající kvalitě není jednoduché. Celková energetická hodnota pokrmu má obsahovat nejméně 5 000 kJ za den, výběr jídla má být co nejpestřejší s využitím sezónních surovin, s rybami alespoň jedenkrát týdně a podílem zeleniny v množství minimálně 400 g denně.

Pokrmy by rovněž měly být připraveny ze surovin obsahující vyvážený poměr bílkovin, sacharidů, vápníků, hořčíku a vitamínů. Ale jak zjistit, že krabičková dieta je opravdu kvalitní? Nejlepším rádcem jsou v tomto případě reference a co nejvíce informací o firmě a dobrým vodítkem jsou i nezávislé testy krabičkových diet na internetu.

Drasťáky, které (ne)fungují

Očistná dieta

Dodržování zásad zdravé výživy bez tuku a chemických přídavků. Nesmíte jíst sušenky, čokolády ani koblihy. Zkrátka, nic sladkého, kromě medu v čaji. Omezte fast food, slané pochoutky a jídla bohatá na cukr a éčka. Vylučte příjem kofeinu. Před každým jídlem vypijte sklenici vlažné vody. Jídla vařte, nejezte polotovary, které jsou plné éček. Jezte hodně ovoce, zeleniny, oříšků a semínek. Redukujte alkohol, ale nevzdávejte se sklenice červeného vína k večeři. Na talíř si naložte kousek bílkovin, kousek sacharidů a desetkrát více zeleniny. Méně solte. Snažte se používat co nejméně másla a olejů.

Jak funguje?

V zásadě očistné dietě není co vyčítat, ale není tak snadné ji přísně dodržovat.. Kdyby tomu tak bylo, chodily by po světě jen samé štíhlé ženy.

Tukožroutská - Atkinsova dieta

Je pojmenována podle svého „vynálezce“, dr. Atkinse. Jeho teorií bylo, že tělo tráví nejprve sacharidy, a proto je třeba ze stravy vyloučit. Pak se na jejich místo dostane tuk, který chce hubnoucí osoba spalovat především.

Znamená to, že je třeba jíst hodně proteinů a tuků podle chuti. Dieta zakazuje cukry a všechny sacharidy. První týdny jsou nejpřísnější, povolují příjem 20 g sacharidů denně. Znamená to, že byste měli omezit nejen cukry, ale i výrobky z rafinované mouky a konzervované potraviny.

Jak funguje?

V zásadě dochází k rychlému úbytku hmotnosti, ovšem za cenu, že se už k jiné stravě nikdy nevrátíte. Jinak je jo-jo efekt zaručen.

Dieta filmových hvězd

Velmi populární dieta se skládá převážně z ovocných a zeleninových šťáv. Jíst mimo ovocně-zeleninových dní se smí pouze kuřecí prsa, nízkotučné bílé jogurty, luštěniny, losos a tuňák. Jako dezert jsou povoleny oříšky, ale pro vysoký obsah tuku se s chroupáním kroťte. Snídejte zásadně vaječné bílky a povzbuzujte se zeleným čajem. Káva je tabu.

Jak funguje?

Jako měsíční očistná kúra není špatná, ale nečekejte, že hodně zhubnete. Ale měli byste se cítit lépe. Jakmile se však vrátíte k normální stravě, kila se vrátí.

Dieta modelek

Další drasťák pro tělo, který sice zaručuje během tří dnů ztratit tři kilogramy, ale - během diety jíte pouze ovoce, neboť efekt je založen na enzymech, obsažených v kiwi, hroznech a ananasu, které mají vliv na rozpouštění tuků.

Jak funguje?

Jádrem tohoto dietního programu jsou tři po sobě jdoucí dny, kdy můžete jíst pouze ovoce, bohaté na enzymy, v přesně určeném pořadí a ve správné kombinaci. Je to důležité proto, že určité enzymy se při trávení vzájemně ruší. Nedodržení zásad je ošidné, začne vás bolet žaludek a hubnutí se prostě nedostaví.

Weight Watchers aneb dieta na body

Tento program při shazování nadbytečných kil zná většina z nás z lifestylových časopisů. V podstatě vypadá jednoduše, neboť dieta je postavena na počítání bodů, které jsou přiřazeny ke každému jídlu či surovině. Bodový počet vychází z množství kalorií obsažených v jídle a poměru tuků a vlákniny.

Jak funguje?

Smí se jíst v podstatě vše na co máte chuť, musíte však dodržet stanovenou bodovou hranicí, která je konkrétně určena pro každý den. Takže si asi nepochutnáte a neustále počítáte a o vyváženosti stravy nemůže být ani řeč. Vsaďte se, že stejně nezhubnete.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video