Největší zdravotní omyly současnosti | e15.cz

Největší zdravotní omyly současnosti

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako ve všem ostatním, také v oblasti zdraví a prevence putuje mezi lidmi dlouhá řada mýtů, polopravd a omylů. Abyste nenaletěli i vy, přinášíme vám seznam těch nejrozšířenějších a nejnesmyslnějších.

Na všechno pomůžou antibiotika

Asi největším problémem současnosti, kterého se dopouští bohužel i nemalé množství lékařů, je nadužívání antibiotik. Ty bývají často předepisovány na jakékoli bezvýznamné nachlazení či infekci, v horším případě zcela proti logice na virová onemocnění, přestože jsou antibiotika účinná pouze proti bakteriím, nikoli virům.

Spousta lidí pak pod dojmem, že antibiotika jsou všemocná a bezchybná, dokonce trvá na jejich předepsání a užívání, čemuž řada obvodních lékařů vychází vstříc. Častým užíváním těchto prostředků ale dochází k tomu, že bakterie mutují a stávají se resistentními. Již nyní se začínají objevovat kmeny bakterií, na něž antibiotika neúčinkují. Budoucnost bude pravděpodobně ještě horší.

Poškozování a léčení zraku

Již od dětství si s sebou nosíme pověru, že sledování televize a čtení v přítmí kazí oči, zatímco pravidelným baštěním mrkvičky si oči uzdravujeme a zlepšujeme.

Fakt je ten, že nebyla prokázána jakákoli souvislost mezi sledováním televize a poškozováním zraku. Co se četby ve zhoršených světelných podmínkách týče, tak to vede pouze k dočasné únavě očí, nikoli jejich poškozování.

Přestože obrýlené děti ve školce hltaly mrkev po kilech, žádné z nich se brýlí nezbavilo. Mrkev obsahuje betakarotén, který je v případě potřeby v těle přeměněn na vitamin A. Při jeho nedostatku dochází k šerosleposti. Dostatečným přísunem betakaroténu můžete tomuto neduhu předejít. Na rozostřené vidění na dálku či na blízko ale žádný vliv nemá.

Praskáním kloubů si způsobíte artritidu

U mnoha lidí oblíbené, u mnoha lidí nenáviděné praskání kloubů na prstech, krku, pažích či nohách. Ze strany kritiků lze často slyšet hlasy o tom, že to klouby ničí, že dotyčný bude ve stáří mrzák trpící artritidou a jinými zdravotními problémy. Nic z toho ovšem není pravda. Vědci se dlouhodobě problémem praskání kloubů zabývali a nikdy nepřišli na to, že by tato činnost měla jakýkoli negativní dopad na pohybové ústrojí člověka.

Nejdůležitějšího výsledku dosáhl doktor Donald Unger. Ten si po celých šedesát let praskal prsty pouze na jedné ruce a po těch několik dekád pravidelně monitoroval a zaznamenával rozdíly mezi oběma rukama. Přišel na to, že ani po takové době denního křupání prstů nedochází k poškození kloubů a rozvinutí artritidy.

Je třeba pít alespoň tři litry tekutin denně

Také co se týče objemu vypitých tekutin pro správný a zdravý chod organismu panuje dlouhodobě neshoda, zmatek a mystifikace nejen mezi laickou veřejností, ale také mezi lékaři, vědci a nutričními odborníky. Obecně se jako mantra opakuje, že průměrný člověk by měl vypít aspoň tři litry tekutin denně, aby všechny jeho orgány fungovaly tak, jak mají, krev a moč byla dostatečně zředěna a buňky byly řádně hydratovány.

Skutečnost je ovšem taková, že zdravý příjem tekutin je značně subjektivní záležitostí. Svalnatý sportovec s velkým fyzickým výdejem musí přijímat mnohem více vody, než drobná štíhlá žena pracující v kanceláři s dobrou klimatizací. Pít byste tak měli tak, abyste neměli pocit žízně. Raději více, než méně. Raději pravidelně po menších dávkách, než nárazově velké množství. Správný objem ale neexistuje.

Klíšťata otáčet protisměru hodinových ručiček

Receptů na vyndávání klíšťat je celá řada. Většina z nich operuje s točivým vykrucováním po nebo v protisměru hodinových ručiček. Pravdou je, že klíštěti je jedno, jakým směrem jej z těla dostáváte. Základ je použít pinzetu a kroutivými nebo vyklacími pohyby jej pomalu vytahávat. Dobré je před tím ono místo potřít krémem či olejíčkem, což celý proces ulehčí a urychlí.

Hodně vitaminu C, žádná rakovina

Vitaminu C se dlouhodobě přisuzují nejrůznější prospěšné účinky pro lidské tělo a zdraví. Takových zázraků, aby fungoval preventivně vůči rakovinnému bujení nebo jej dokonce léčil, ale céčko schopno není. Dopřávejte si jej samozřejmě v nejvyšší možné míře z přírodních zdrojů pro posílení imunity, předávkovat se nemůžete, ale nádoru se tím nevyhnete.

Při nedostatku cvičení se svalstvo přemění v tuk

Oblíbená hláška všech těch, kteří se s posměšky dívají na cvičence v posilovně, se týká toho, že až přestanou cvičit, jejich současné svaly se změní v tuk. To je pochopitelně neuvěřitelný nesmysl.

Biologicky není možné, aby došlo k jakékoli transformaci svaloviny do tuku. U člověka zvyklého hodně cvičit, dojde při dlouhodobějším výpadku tréninku k tomu, že jeho svaly budou pozvolna atrofovat.

Menší svaly ale neznamenají více tuku. To se stane v okamžiku, kdy je bývalý sportovec zvyklý na určitý kalorický příjem, ale jeho objem nepřizpůsobí aktuální situaci. Jinými slovy, pokud během sportování hodně jedl, tak při stejných dávkách potravin v necvičícím období nutně začne tloustnout a svaly se začnou obalovat tukem.

Likvidace zubů střídáním teplot

Další neméně pravdivou pověrou je, že budete-li střídat v krátkém časovém úseku pití teplého (či dokonce horkého) a studeného nápoje, spolehlivě si tím zničíte zubní sklovinu. To, že někdo má dásně a zuby přecitlivělé na změnu teploty, takže zažívá bolest při kousnutí do něčeho ledového, neznamená, že si tím sklovinu poškozuje.

Zubní sklovina je tou nejsilnější a nejpevnější částí lidského těla, která není často zničena ani kremační pecí, takže kombinace horkého čaje a studené limonády opravdu ani v dlouhodobějším měřítku sklovinu nenaruší.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video