Nemocná? Ne, děkuji! | e15.cz

Nemocná? Ne, děkuji!

Pavla Millerová (Maminka)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všichni kolem vás kašlou a smrkají? S námi víte, co máte udělat, aby se vám zimní nachlazení vyhnulo obloukem.

Obloha zatažená, teplota nepříjemně nízká, není divu, že všichni kolem jsou nemocní! Přitom stačí tak málo: posílit imunitu, vlastní obranný systém organismu, aby dokázal účinně odolávat všem virům a bakteriím.

Vsaďte na antioxidanty


Potraviny bohaté na látky, které neutralizují volné radikály poškozující buňky těla a posilují přirozené funkce organismu, by měly být přirozenou součástí vašeho jídelníčku po celý rok. Nejúčinnějšími v boji proti různým infekcím jsou podle studií vitaminy C a E, beta-karoten a zinek. Tělu je můžete dodat v podobě tablet, odborníci na výživu ale doporučují dát přednost přirozeným zdrojům - barevnému ovoci a zelenině, jako jsou citrusy, jablka, kiwi, brokolice, kapusta, špenát nebo mrkev.

Autor: Ženy - E15


Smějte se


Sama či s rodinou, vtipu nebo komedii v televizi. Smích prokazatelně snižuje hladinu stresového hormonu, jenž imunitu oslabuje, a zároveň zvyšuje množství leukocytů, bílých krvinek, které eliminují škodlivé bakterie a zvyšují odolnost vůči infekcím. Smích navíc zvyšuje hladinu endorfinů a růstového hormonu, které imunitě velmi prospívají. Zlepšuje také prokrvení těla i trávení, snižuje krevní tlak a uvolňuje svaly. Pokud spojíte sledování komedie s návštěvou kamarádů, bude efekt ještě výraznější. Studie totiž prokázaly, že přátelé a blízcí lidé mají pozitivní vliv nejen na naši psychiku, ale i na imunitu.

Omezte kalorie


I když nás špatné počasí navádí k častějšímu mlsání, omezení potravy nám prospěje. Má totiž vliv nejen na naši váhu, ale i na obranný systém, navíc zlepšuje výdrž a produktivitu. Naopak zvýšená konzumace cukrů tlumí reakce imunitních buněk při napadení viry a redukuje schopnost bílých krvinek ničit bakterie. Pozor, škodlivá jsou i umělá sladidla! Máte-li na něco chuť, zkuste alternativu v podobě agáve nebo si dejte hrst nepražených mandlí.

Hýbejte se

Při aktivním způsobu života nebudete mít na nemoci jednoduše čas! I rychlá procházka s kočárkem třikrát týdně zlepší fungování obranného systému a zredukuje riziko nachlazení. Nemusíte se přitom bát pobytu venku, pohyb na čerstvém vzduchu zlepšuje funkci štítné žlázy a s tím související uvolňování hormonů, jež se podílejí na posilování imunity. Zvyšuje také hladinu leukocytů, které bojují proti infekcím, a endorfinů, jež zlepšují spaní, náladu a redukují stres, o postavě nemluvě!

Dbejte na pitný režim

Jak nejlépe eliminovat z těla škodlivé bakterie? Vyplavte je ven! Kromě čisté vody pijte ředěné ovocné šťávy nebo neslazené čaje. Pozor si však dejte na čokoládu a kávu. Kofein ochuzuje tělo nejen o vláhu, ale také o minerály a vitaminy. Skvělý je čerstvě vymačkaný citron s vodou, který vyrovnává pH a postará se o zdravé bakterie v těle.

Odpočívejte


Zdravý spánek souvisí s rovnováhou hormonů v těle, s udržováním váhy, dobrou náladou, hezkou pletí i celkovou odolností vůči vnějším vlivům. Naopak únava, která podněcuje hromadění stresového hormonu v těle, zvyšuje náchylnost k nemocem. Spěte proto, co to jde, a jedině v tmavé místnosti! Světlo může totiž mít negativní dopad na kvalitu odpočinku. Třeba riziko rakoviny prsu se podle některých výzkumů zvyšuje až o 60 % u žen, které pracují na směny nebo mají příliš světlou ložnici. V takovém případě totiž není možné přirozené uvolňování melatoninu, který je nutný pro navození zdravého hlubokého spánku.

Relaxujte


Zatímco krátkodobý stres imunitu posiluje, mějte se na pozoru v případě, že jste pod tlakem neustále. Ohrožujete tak svou obranyschopnost a zvyšujete náchylnost organismu k nemocem! Tělo produkuje kortizol a adrenalin, které snižují schopnosti imunitního systému. Najděte si proto pravidelně chvilku na oddech, moment jen pro sebe. Přečtěte si knihu, zacvičte si, dopřejte si masáž, horkou lázeň či chvilku u oblíbeného seriálu.

Autor: Pavla Millerová (Maminka)

Autor: Pavla Millerová (Maminka)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video