Nepříjemné záněty močových cest | e15.cz

Nepříjemné záněty močových cest

ZDROJ: Ženy - E15

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Časté nucení na toaletu, nepříjemné pálení a bolest při močení, nepříjemný pocit, bolesti v bedrech a podbřišku, i tak se projevuje cystitida neboli zánět močových cest.

Infekce propukne a problém je na světě


Podle průzkumů potká zánět močového měchýře či močových cest každého z nás minimálně jednou za život. Zdravá moč je sterilní, avšak dostanou-li se do močových cest škodlivé bakterie, může v nich propuknout zánět. Cystitida je infekční onemocnění, způsobené bakteriemi, které se do močových cest mohou dostat například při překrvení z nastydnutí, nedostatečnou hygienou genitálií, při snížené odolnosti sliznice proti infekci a u mužů pak také v souvislosti se zánětem prostaty.

Nejčastějším původcem je tělu dobře známá bakterie Escherichia coli, která je jinak běžnou součástí naší stolice. V malém procentu případech pak mohou cystitidu způsobit také kvasinky či hormonální nerovnováha. Kromě výše zmíněných příznaků bývají záněty močového ústrojí doprovázeny zvýšenou teplotou a zakalenou, zapáchající močí, ve vážnějších případech i s příměsí krve. Setkáte-li se s podobnými příznaky, neváhejte a vyhledejte pomoc lékaře.

Jak se před tímto onemocněním chránit


Přestože už podzim převzal nad přírodou svou nadvládu, někteří z nás stále poklesy venkovních teplot podceňují. Nedostatečně chráněná záda a zima od promáčených nohou pak mohou velkou měrou přispět k rozvinutí infekce močových cest. Myslete proto, jaké zbytečné trable vás mohou díky módním výstřelkům potkat a dopřejte svým bedrům a ledvinám teplo. V případě, že zánět již propukl, kryjte si záda teplým, bavlněným spodním prádlem nebo si je nahřívejte pomocí termopolštářků.

Další prevencí před močovými infekcemi je pečlivá hygiena nejen po vyprázdnění, ale také před a po pohlavním styku. Některé pohlavní nákazy (např. chlamydiové infekce) totiž mohou způsobit závažná onemocnění nejen pohlavního, ale také močového ústrojí. K dezinfekci postižených míst jsou vhodné sedací horké koupele v odvarech z řepíku, heřmánku, březového listí nebo hypermanganu (růžový roztok manganistanu draselného, běžně dostupného v lékárnách).

K dalším velmi důležitým zásadám prevence před cystitidou je správně dodržený pitný režim. Díky pravidelnému proplachování ledvin a močových cest mají bakterie méně času se usídlit, rozmnožovat a škodit. Pocítíte-li tedy první varovné příznaky, signalizující možný problém s močovými cestami, zahrňte do svého pitného programu kromě vody a ovocných šťáv také urologické a bylinkové čaje, zejména z medvědice lékařské, řepíku lékařského či kopřivy dvoudomé.

Při jakémkoliv infekčním onemocnění je velmi důležité celkové posílení imunity těla. K osvědčeným pomocníkům v boji proti zánětům močového ústrojí patří brusinky, které jsou všeobecně známé jako přírodní antibiotikum. V kombinaci s vitamínem C bývají součástí volně prodejných potravinových doplňků, doporučovaných k léčbě problémů s močovými cestami. Z knih lidového léčitelství pak bývá při podobných problémech doporučován česnek a petržel, nebo nálev z ječných krup s medem a citronem.

Cystitida a těhotenství


Zánět močového měchýře a močových cest je velmi nepříjemné onemocnění, a přestože by se žena měla během jeho léčby pohlavního styku vyvarovat, není překážkou k početí miminka. Toto onemocnění ani nemůže ovlivnit výsledek případného těhotenského testu.
 
Díky zvětšování dělohy a zvyšování tlaku na močovou trubici se u některých žen zánět močových cest či ledvin lehce rozvine během těhotenství, proto je potřeba sledovat množství bakterií v moči a sebemenší známky zánětu ihned léčit. Jelikož se jedná o bakteriální infekční onemocnění, je nejlépe jej léčit pomocí antibiotik.

V případě těhotných žen je však potřeba léčebný postup pečlivě zvážit a ze širokého spektra antibiotik zvolit ta nejvhodnější a zároveň nejšetrnější. Problém tohoto onemocnění není radno podceňovat, neboť neléčená cystitida může způsobit těhotenské komplikace a dojde-li k narušení placenty, může vést až k předčasnému porodu.

Autor: Mirka Bittová
1. listopadu 2008

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video