Nestyďte se odpočívat od podzimu víc a jinak | e15.cz

Nestyďte se odpočívat od podzimu víc a jinak

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Taky byste při pohledu na šedé nebe a mlhu za okny, věštící příchod tmavých a studených měsíců, nejraději zalezli a prospali čas až do jara, jako medvěd brtník? Vím, že to nejde, ale odpočinek byste neměli zanedbat.

Podzimní smutky a únavy

Čím víc se vzdalujeme od léta, blednou i vzpomínky na dovolenou, a těžko už si posedíme při večerním opékání buřtů. Dny se krátí a do duší se vkrádá smutek a splín. Přidají-li se starosti v práci, padne na člověka „všechna tíha světa“ jak tlustá deka.

Letos se podzim chová docela shovívavě, a pokud se ještě pár pěkných dnů povede, nechte plavat domácí práce a vyjděte si ven. Barevná krása podzimních barev vás přece jen naladí optimističtěji, než luxování drobků a utírání prachu.

S pocitem, že vás všechno zmáhá (práce, domácnost, škola), se potýká někdy každý z nás. Naučte se vypnout, nehonit se a s klidným svědomím se věnujte nicnedělání a odpočinku. Když to nejde jinak, nechte si na relaxaci alespoň část víkendu.

Naučte se vypnout...Autor: Ženy - E15

Každý jsme jiný, jiné máme i představy o odpočinku

Někdo si odpočine nejvíc při svém koníčku, někdo se projede na kole, a někdo dělá zcela nepochopitelné věci: moje kolegyně si úžasně odpočine při gruntování, a pokud se jí ještě k tomu povede umýt okna a vyžehlit, libuje si, jak si krásně odpočinula.

Podzimní a zimní dny jsou opravdu čím dál tím kratší, a pro mnohé z vás bude asi příjemná představa schoulit se v klidu do křesla s dobrou knížkou a hrnkem čaje. Není marné mít po ruce i něco na zub (pozor – ne každý den, zimní kila jsou prevít na shazování).

Poslech hudby, meditace, sledování filmů nebo ruční práce – to všechno pomáhá uvolnit napětí z pracovních dnů. Možná si teď povzdechne leckterá zaměstnaná maminka malých dětí, že na takové lenošení nemá čas. Tady ale opravdu nejde o lenošení, ale o načerpání sil a pohody: rozhodně celé rodině prospěje víc, když si večer dáte hodinu (nebo dvě) pauzu, než budete-li uštvaná ještě o půlnoci věšet prádlo.

Nestavte odpočinku překážky

Pokud je to možné, neberte si práci domů (pokud pracujete doma, pak je to něco jiného), a zkuste nezapínat počítač hned, jak se doma rozkoukáte. Nemějte stále mobil při sobě, nesledujte neustále hodiny.

Udělejte si po příchodu z práce pohodlí v domácím oděvu (zvládnete v něm i lehce poklidit), podělte se o podvečerní a večerní chod domácnosti s partnerem a těšte se na příjemný a klidný večer. Horká bylinková koupel není v tomto období marná, prohřeje a uvolní i prochladlé svaly.

Pokud jste člověk milující pohyb, nastávající období se hodí pro kurzy všech druhů tanců nebo cvičení. Nezapomínejte ani na dostatečný spánek – odpočinek ze všeho nejpříjemnější.

Nezkoušejte „naspávat“ chybějící hodiny ze všedních dnů o víkendech: spánek se nedá skladovat a spíš si rozhodíte denní režim, k tomu se pak můžete i cítit unavenější.

Vonné svíčky navodí pohodovou atmosféru...Autor: Ženy - E15

Světlo a přátelé zaženou splíny

Smutné duši dělá dobře světlo, a nemusí to být hned rozsvícený dvanáctiramenný lustr. Různé lampičky, bodové osvětlení, vonné svíčky – to všechno vytváří v bytě pokojnou a radostnou atmosféru i v těch nejponuřejších dnech.

Pár dobrých přátel pomůže vybřednout z podzimních i zimních smutků. Podnikat s nimi výlety, či jen tak posedět a poklábosit je také druh odpočinku. Milovníci zimy se domluví na nějaké lyžovačce, kde provětrají ducha i tělo na horském vzduchu.

Smutné duši dělá dobře světlo, a nemusí to být hned rozsvícený dvanáctiramenný lustr. Různé lampičky, bodové osvětlení, vonné svíčky – to všechno vytváří v bytě pokojnou a radostnou atmosféru i v těch nejponuřejších dnech

S blížícím se koncem roku proberete s přáteli přípravy Vánoc, silvestrovská setkání a oslavy konce roku, a najednou zjistíte, že to nejhorší je za vámi: dny se začnou pomaloučku prodlužovat, světla přibývat a za pár týdnů po Novém roce už si na zimní chmury ani nevzpomenete.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video