Neznámá diagnóza: nykturie | e15.cz

Neznámá diagnóza: nykturie

ZDROJ: Ženy - E15

MUDr. Radovan Vrtal, Ph.D.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potřeba močit  během nočního spánku není zcela normální. Zdravého člověka vzbudí nucení na močení pouze v případě přehnané konzumace nápojů před spaním. Pokud člověk trpí nykturií, je buzen pocitem nucení na močení, kterému musí vyhovět.

O nutnosti močení v noci (nykturii) se zatím mluvilo jen v souvislosti s jinými onemocněními močových cest, např. v souvislosti s hyperaktivním močovým měchýřem. Teprve v 90. letech byla nykturie uznána za samostatnou klinickou jednotku (syndrom), které je třeba věnovat zvláštní pozornost. 

Noční nucení na močení


Nykturie patří k nejrušivějším urologickým syndromům. Rozpad spánku a dlouhodobý spánkový nedostatek v důsledku vstávání na záchod zhoršuje kvalitu života. Cesty na toaletu během noci okrádají člověka o potřebný spánek a snižují schopnost znovu usnout.

Někteří „noční záchodoví chodci“ nepovažují časté chození na záchod za obtěžující, proto žádnou lékařskou péči nevyhledají. Přesto z medicínského hlediska jsou i tito lidé považováni za osoby trpící nykturií.

Hrozba pro seniory

Teprve v posledních letech byly následky nykturie zkoumány blíže. Starším lidem, kteří jsou nykturií postižení nejčastěji, přináší noční cesty na toaletu zvýšené riziko pádu a zlomenin. Následky způsobené nedostatkem spánku kvůli nykturii objasňuje práce J. Hetty1.

Poruchy nočního odpočinku vedou k denní únavě, závratím, poruchám koncentrace a koordinace, změnám nálad a snížené imunitě. Švédská studie R. Asplunda2 uvádí, že starší osoby, které musely třikrát a častěji za noc vyprazdňovat močový měchýř, měly vyšší úmrtnost než osoby, které musely během noci navštěvovat toaletu méně často.

Výskyt nykturie


Výskyt nykturie je poměrně hojný, ale lékaře vyhledá se svým problémem pouze zlomek „nykturiků“. Nykturie postihuje obě pohlaví, s rostoucím věkem je častější než jiná onemocnění dolních močových cest. Nykturie byla zjištěna u 4 % dětí ve věku 7-15 let.

Pro dospělou populaci je výskyt udáván u 58 % žen a 66 % mužů ve věku 50-59 let a 72 % a 91 % ve věku nad 80 let. Je zřejmé, že s nykturií se nesetkává pouze urolog. Pacienti se s tímto problémem obracejí rovněž na gynekologa, neurologa, specialistu na spánek, endokrinologa a všeobecného lékaře.

Příčiny nykturie
Příčiny nykturie jsou mnohem složitější, než se zdálo. Nejčastější příčinou nykturie bývá noční polyurie. Pacienti s noční polyurií produkují větší množství moči, než je močový měchýř schopen pojmout. Za noční polyurii považujeme stav, kdy objem moči vyprodukované v noci překračuje (v závislosti na věku) 20-33 % celkové 24hodinové produkce moči. Mezi další příčiny patří polyurie. Polyurie je časté a vydatné močení, které vzniká v důsledku nízké koncentrace moči. Je normálním jevem při velkém příjmu tekutin (typickou skupinou jsou pivaři), ale provází
i řadu ledvinových nemocí. Méně častou příčinou bývá nízká kapacita močového měchýře nebo porucha spánku.

Vyšetření u lékaře


V případě častého nucení na močení je nutné obrátit se na urologa. Stanovení diagnózy nebolí, úvodní návštěva spočívá v rozhovoru lékaře s pacientem a posouzení jeho zvyklostí pití a močení.

Lékař se dotazuje na případné interní a neurologické choroby, poruchy spánku a prodělané relevantní chirurgické zákroky nebo předchozí infekce močového traktu. Rovněž by měl provést kompletní rozbor moči.

Další vyšetření začínají vždy tím, že si pacient vede tzv. mikční deník. Tento deník obsahuje záznam času, objemu a typu každé přijaté tekutiny, rovněž čas a množství každého močení po dobu 1 až 3 dnů. Do mikčního deníku se zaznamenává čas uložení se k spánku, čas probuzení se za účelem vstávání a pocitové hodnocení uplynulé noci.

Co bylo impulzem k probuzení?

Stížnosti pacientů na nevyspání jsou mnohdy příliš obecné. Sám pacient si nemusí dobře uvědomovat, jestli jeho nočnímu probuzení předchází potřeba se vymočit.

Je možné, že se vzbudí z jiných důvodů a když už je vzhůru, jde se při této příležitosti vymočit. V takových případech je třeba rozlišit pravou příčinu buzení. Pro stanovení příčiny nykturie je v těchto případech nezbytné vyšetření ve spánkové laboratoři.

Léčba pravé příčiny


Pokud je impulzem k probuzení ze spánku plný močový měchýř, hypnotika ke zlepšení spánku vůbec nepomohou. Pokud je příčinnou zvýšený příjem tekutin, základem terapie je omezení večerního příjmu tekutin, zejména alkoholických a kofeinových nápojů.
 
Při nočním nucení je k dispozici účinná látka desmopresin, která snižuje až o 50 % četnost nykturických epizod. Prodloužení spánku mezi jednotlivými odchody na toaletu významně zlepšuje spánek a snižuje denní únavu.

Přidružené problémy

Do nedávné doby byla nykturie úzce spojována hlavně s muži a jejich prostatickými obtížemi. Nyní je však již jasné, že výskyt nykturie je u mužů i žen velmi podobný. V současnosti jsou již k dispozici výsledky studií, jež hodnotí užití desmopresinu u žen i mužů.

U žen bývá nykturie velmi často spjata s příznaky hyperaktivního močového měchýře. Studie EPIC (Irwin a kol.) zkoumající vznik nykturie prokázala, že asi 13 % žen má hyperaktivní močový měchýř. Je zajímavé, že až 74 % z nich trpí zároveň nykturií. Uvádí se, že 62 % všech pacientů se syndromem hyperaktivního měchýře a nykturií trpí současně noční polyurií.

Poradna lékaře na internetu


Začátkem března tohoto roku byly spuštěny webové stránky www.nykturie.cz. Odborným garantem těchto stránek je MUDr. Aleš Vidlář, zástupce přednosty pro výuku z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Dotazy uživatelů týkající se nykturie zodpovídá MUDr. Vidlář prostřednictvím on-line poradny. Kromě podrobných informací o syndromu nykturie jsou na stránkách ke stažení diagnostické dotazníky a pomůcky k snadnějšímu stanovení diagnózy. Nechybí zde ani seznam odborných pracovišť, ve kterých mají lékaři zkušenosti s léčbou nykturie.

Autor: MUDr. Radovan Vrtal, Ph.D.
Urologická klinika, Fakultní nemocnice Olomouc
1. 4. 2009

www.nykturie.cz.

Autor: MUDr. Radovan Vrtal, Ph.D.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video