Ničí vám práce zdraví? | e15.cz

Ničí vám práce zdraví?

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Pavlová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V zaměstnání trávíme většinu svého života. A tak charakter práce, kterou každý den vykonáváme, může ve značné míře ovlivnit nejen výplatní pásku, ale také naše zdraví. Jak moc a co se s tím vůbec dá dělat?

Jíte nezdravě a nepravidelně

Stravujete se přes pracovní týden pravidelně? Nikdy nevynecháváte oběd a svačiny? Máte dostatečný přísun zeleniny a ovoce? Přijímáte potřebné množství tekutin? Jen málokdo může s čistým svědomím odpovědět na všechny tyto otázky kladně. Když je totiž člověk neustále zabraný do práce, myslet na potřeby žaludku už většinou nemívá čas.

Nepravidelná a nezdravá strava přitom může vést k obezitě, cukrovce a vážným potížím se srdcem, nedostatek vitaminů se zase projeví zvýšenou únavou, nesoustředěností nebo oslabenou imunitou. A to všechno má za následek omezení pracovní schopnosti, a s tím zase souvisí zvýšení stresu a přesčasy. Stojí to za to?

Co s tím: Nabídka jídla, obzvlášť toho zdravého, v okolí sídla zaměstnavatele bohužel většinou nebývá příliš pestrá. Jednoduchým řešením je nošení vlastního oběda, nebo alespoň svačiny, z domova. Zejména čerstvé ovoce a zelenina jako rychlá a zdravá svačinka by měly být vždy po ruce, stejně tak velká láhev s vodou, kterou budete mít na stole stále na očích, a tak nezapomenete doplňovat potřebné tekutiny. Řešením může být také hromadná donáška (zdravého) jídla pro celou vaši kancelář nebo oddělení.

Máte stresující zaměstnání

Stres je každodenním společníkem většiny z nás. Nadměrná psychická zátěž a pocity úzkosti, chronický stres, kterému člověk musí čelit každý den a dlouhodobě, ovšem znamenají pro organismus obrovskou zátěž. Zaplavování těla stresovým hormonem, jako je kortizol nebo adrenalin, může vést k obezitě, vysokému tlaku, nemocem srdce i cukrovce. Objevuje se rovněž náladovost, psychické výkyvy či deprese, velmi časté jsou problémy se spaním, což následně vede k dalším zdravotním potížím.

Co s tím: Nejlepším lékem na stres je pohyb. Fyzická aktivita redukuje produkci stresových hormonů a uvolňuje ztuhlé svaly. Pomáhá každý typ pohybu, nejlepší jsou ale aerobní aktivity jako běh, aerobik, fotbal apod. Dalším receptem na stres je oblíbená hudba, kterou můžete poslouchat i v práci. Napomáhá fyzickému i psychickému uvolnění, snižuje hladinu stresového hormonu v krvi a zlepšuje náladu. Řešením v případě potíží v práci je také dobrý přítel v roli jakéhosi terapeuta, kterému si můžete postěžovat, ulevit si a zbavit se tak všech negativních pocitů a problémů.

Pracujete v noci

Noční směny jsou pro lidské zdraví podle odborníků nejhorší. Kromě narušení režimu spánku hrozí lidem pracujícím na směny snížení pracovní výkonnosti, poruchy soustředění, vyšší riziko depresí, kardiovaskulárních nemocí a problémy se zažíváním. Zde však riziko nočních směn zdaleka nekončí. Podle studie trpěly zdravotní sestry, které měly často noční služby, více nadváhou a rakovinou prsu. Hlavní příčinou je narušení přirozeného biorytmu a nedostatek spánku včetně posunu stravování. Z tohoto důvodu se noční práce nedoporučuje například lidem s cukrovkou. Kromě rozhození biorytmu hrozí při noční směně samozřejmě i běžné problémy z denní směny, jako je neustálé stání nebo sezení, stres a nevhodná strava.

Co s tím: Pokud můžete, omezte střídání denních a nočních směn na minimum. Při práci v noci dodržujte posunutý jídelní režim. Kolem půlnoci si dejte snídani, o dvě hodiny později svačinu a pak oběd – zhruba 4 hodiny před ulehnutím. V době práce se co nejvíce vystavujte světlu, nenechávejte si nejnudnější činnosti na krizové období mezi 4. a 5. ráno. Najděte si chvilku na krátké cvičení a prodýchání se na čerstvém vzduchu. Dodržujte 7–8hodinový spánkový režim, odpočívejte více o víkendu. Protože denní světlo ztěžuje usínání a nedovoluje tělu řádně odpočívat, noste na spaní masku, aby se přes oční víčka nedostávala do těla informace o světle. Snižte teplotu v ložnici, používejte špunty do uší, aby vás při spaní nic nerušilo. Pozor na kávu. Kofein účinkuje až 12 hodin, takže pokud si dáte porci v 10 večer, ještě v 10 ráno bude cirkulovat vaším tělem, což zhorší vaše usínání po návratu domů z noční směny.

Jste zaměstnancem velké firmy

Hodně lidí znamená hodně bakterií. A ty znamenají zvýšené riziko přenosu různých nemocí. Nemusí se ale ani jednat o velkou firmu, stačí, když jste celý den zavřeni s několika lidmi v malé místnosti, kde se bacily velmi snadno rozšíří do celého prostoru. Problematická může být také firemní klimatizace. A pak jsou tady společné prostory – jen si vzpomeňte, kde všude se spolu s dalšími desítkami lidí denně pohybujete – kancelář, výtah, kuchyňka, toalety… Nikde není bezpečno. Podle některých studií až 70 % všech běžných nemocí má svůj původ právě v zaměstnání a pouze 18 % chytneme v domácím prostředí. Je to proto, že uzavřené prostory s určitou teplotou, kde není moc slunečního svitu, jsou pro různé bakterie ideálním prostředím. Ve větrané, prosluněné místnosti moc dlouho nevydrží.

Co s tím: Myjte si neustále ruce. Pravidelně větrejte a neuzavírejte se v místnosti. Dbejte na čistotu svého pracovního stolu a jeho bezprostředního okolí, protože právě tam se často nacházejí i viry odpovědné za chřipková onemocnění. V období nemocí každé ráno hned po příchodu do práve otřete klávesnici a myš antiseptickým roztokem. Proti virům efektivně pomáhá rovněž aromaterapie. Dezinfekční účinky má například olej eukalyptu a tea tree oil, které navíc pomohou zvýšit vaši koncentraci při práci.

Celý den sedíte u počítače

Sedět u jednoho stolu osm či více hodin denně není zrovna optimální a podle chiropraktiků naše tělo ani není na neustálé sezení uzpůsobeno. Tato pozice může poškodit jak naši páteř, tak celou kostru a i další části těla, což se projevuje bolestmi zad, zejména v bederní části. Podle nejnovějších průzkumů však navíc s dlouhým sezením stoupá i riziko onemocnění rakovinou nebo nemocemi srdce. A protože se jedná o pasivní činnost, přispívá poloha na židli také k předčasnému úmrtí. S celodenním sezením často souvisí také sledování monitoru počítače, a to také není pro zdraví ideální. Následkem trvalého přizpůsobení očí na vidění zblízka spojeného s námahou svalů oka může být tzv. syndrom počítačové únavy očí, který se projevuje pálením, slzením, chronickým pocitem podráždění očí, sníženou zrakovou ostrostí i bolestí hlavy. Jediným řešením je přitom omezení práce na počítači, které je účinné i v případě bolesti zápěstí spojené s používáním myši a psaním na klávesnici. To může vést až k syndromu karpálního tunelu na zápěstí, což vyžaduje zásah chirurga.

Co s tím: Kromě kvalitní židle a správného posedu jsou důležité krátké pauzy, a to tak často, jak je to jen možné. Čím aktivnější činnosti se během přestávky budete věnovat, tím lépe. Projděte se třeba za kolegou do jiného patra, běžte se ven nadýchat čerstvého vzduchu nebo se proběhněte po schodech jen tak. Pokud vás trápí záda, přidejte pár protahovacích cviků. Zápěstí udržujte při psaní na počítači v neutrální pozici, nepokládejte je na stůl ani nezvedejte, pravidelně je nechte odpočinout a místo psaní e-mailů používejte telefon. Očím prospěje pravidelný odpočinek i oční gymnastika. Užitečný může být také speciální program zvaný EyeDefender, který lze volně stáhnout z internetu. Ten vás bude upozorňovat na potřebu odpočinku očí. Pokud celý den sedíte v práci, alespoň doma si odpusťte sezení u televize, která navíc přispívá k obezitě, cukrovce a srdečním problémům.

Celý den na nohou

Neustálé stání, postávání či chození v průběhu většiny pracovní doby vyžaduje velmi dobrou kondici. Tento aktivní druh práce hraje ve váš prospěch, co se nemocí srdce i obezity týče. Neustálé namáhání končetin se ovšem také projevuje jejich nepříjemnou bolestí a v případě, že jste na nohou déle než osm hodin denně, hrozí vám riziko křečových žil. U těch lidí, jejichž práce vyžaduje neustálý pohyb, jsou poměrně časté také bolesti zad.

Co s tím: Samozřejmostí by měla být kvalitní a pohodlná obuv, u níž nesmíte hledět na módu, ale výhradně právě na pohodlí (v případě žen pochopitelně bez příliš vysokých podpatků). Prospěšné jsou speciální ortopedické stélky do boty, nošení kompresivních punčoch a speciální spreje proti bolesti nohou. Na unavené nohy je pak ideální pohyb. Možná to zní nelogicky, ale po celodenním chození je to skutečně to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Sezení s nohama nahoře uleví tkáním i tepnám, zvýšení cirkulace dalším pohybem je ale podle odborníků mnohem lepší. Co to znamená? Patnáct minut rychlé chůze uleví bolesti a významně redukuje nateklost nohou. Jednou za čas končetinám dopřejte profesionální uvolňující nebo lymfatickou masáž.

Autor: Martina Pavlová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video