Nové zázraky v kuchyni. Poznejte potraviny, které vás uzdraví a nabijí energií | e15.cz

Nové zázraky v kuchyni. Poznejte potraviny, které vás uzdraví a nabijí energií

ZDROJ: Ženy - E15

Jana LeBlanc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Avokádo, borůvky a brokolici už dobře znáte. Existují ale i jiné superpotraviny, které vás uzdraví, nabijí energií a pomohou vám udržet si ideální váhu.

CAMU CAMU

CO TO JE?

Je to ovoce z amazonského deštného pralesa s největším obsahem vitaminu C na světě. Plody obsahují i vápník, draslík, železo, ribofl avin (vitamin B2), niacin (vitamin B3), fosfor, bílkoviny a aminokyseliny. Seženete jej ve formě prášku nebo kapslí.

JAK HO POUŽÍT?

Pokud nechcete polykat kapsle (2 kapsle obsahují 64 mg vitaminu C, což je 104 % doporučené denní dávky), zkuste prášek, ze kterého připravíte osvěžující nápoj. Stačí jednu rovnou lžičku prášku rozmíchat ve vodě. Camu camu můžete použít i pro obohacení chuti jogurtů nebo dezertů a zmrzliny.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE HO KOUPIT?

Obsah přírodního vitaminu C v camu camu je 30–60x vyšší než v pomerančích. Je jedním z nejlepších protivirových a protizánětlivých přírodních léků na světě. O camu camu často uslyšíte také jako o jedinečné „anti-aging“ medicíně, protože značně zpomaluje procesy stárnutí buněk všech orgánů, pokožky i celého organismu. A aby toho nebylo málo, zmírňuje ataky migrény. Koupit ho můžete v e-shopech se zdravou výživou (www.vitalvibe.eu). Cena je kolem 500 Kč za 125 gramů.

KOKOSOVÁ VODA

CO TO JE?

Jde o čirou tekutinu pocházející ze středu mladých zelených kokosů, než začnou tvořit bílou dužninu. Jeden ořech obsahuje kolem 200 ml až 1 litru kokosové vody. Stoprocentní „kokoska“ je bez tuku, cholesterolu, má nízký obsah kalorií a neobsahuje umělá barviva.

JAK JI POUŽÍT?

Ideální je při nebo po cvičení, kdy tělo potřebuje hydrataci a doplnění sacharidů. Hodí se i pro ty, kteří mají problém s pitím samotné vody. Ale pozor, obsahuje zhruba 43 kalorií na sklenici, takže se nehodí na popíjení nonstop. Hodně žen si ji pochvaluje v těhotenství, kdy pomohla zmírnit nevolnost. Na internetu najdete i zmínky o tom, že je skvělá na kocovinu.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE JI KOUPIT?

Má výrazně méně kalorií než všechny sportovní nápoje. Obsahuje méně sodíku a draslíku a také lehce stravitelné sacharidy ve formě cukru a elektrolytů. Pozor na nekvalitní výrobky z koncentrátů nebo doslazované! Kokosovou vodu berte pouze neochucenou a bez přidaných cukrů. Seženete ji ve větších supermarketech nebo na www.edelikatesy.cz

KIM-CHI

CO TO JE?

Kim-chi je korejská tradiční kvašená zelenina, podobná našemu kysanému zelí. Je vynikajícím zdrojem vitaminů, minerálů, enzymů a prospěšných bakterií, které se v jídle tvoří v průběhu fermentace. Vysoký obsah vlákniny při malém počtu kalorií napomáhá také dobrému zažívání.

JAK HO POUŽÍT?

V Koreji se kim-chi podává jako příloha ke každému obědu nebo večeři. Pokud vám nevadí nevábný vzhled, můžete ho jíst i samotné jako chuťovku. Některé recepty doporučují konzumovat kim-chi s nudlemi soba. Stačí je uvařit, slít, nechat vychladnout a promíchat s kim-chi – a máte úžasný salát.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE HO KOUPIT?

O kim-chi se často píše jako o jedné z nejzdravějších potravin, která působí preventivně proti rakovině. Podle nedávné korejské studie snižuje cholesterol a pomáhá v prevenci proti cukrovce. Kim-chi si můžete připravit sami, řada receptů je na internetu nebo ho lze koupit hotové v e-shopech (www.vitalorient.cz). Kilo kim-chi stojí 199 Kč.

MATCHA

CO TO JE?

Tradiční japonský zelený čaj obsahuje vitaminy (A, B1, B2, B12, C, P), minerály (vápník, železo, draslík, fl uor, zinek), vlákninu, aminokyseliny, antioxidanty, a protože není fermentován, je to na poli zdravé výživy hotový zázrak. Dodává energii, zlepšuje soustředěnost, zklidňuje, slouží jako prevence vzniku rakoviny, zrychluje metabolismus a zmenšuje chuť k jídlu, má detoxikační účinky a zpomaluje stárnutí.

JAK HO POUŽÍT?

Ze zeleného prášku je nejlepší připravit si čaj. Je však potřeba ho po zalití vodou šlehat, a to buď metličkou, nebo ve speciálním šejkru, aby nevznikly hrudky. Prášek můžete použít i jako přírodní barvivo do dezertů (stačí přidat špetku do těsta) nebo na jejich finální dekoraci.

JAK VÁM PROSPĚJE A KDE HO KOUPIT?

Díky svému specifi ckému způsobu pěstování a následnému zpracování násobí všechny pozitivní účinky zeleného čaje – obsahuje až 137krát víc katechinů než klasický zelený čaj, přičemž katechiny efektivně štěpí tuky a mají pozitivní vliv na hubnutí. Seznam obchodů po celé České republice, kde koupíte čaj matcha, mají na www.matchatea.cz

GOJI

CO TO JE?

Goji jsou plody kustovnice čínské, rostliny pocházející z úrodné půdy horských oblastí Asie. Obsahují 18 druhů aminokyselin, včetně devíti esenciálních aminokyselin a 22 stopových prvků, mimo jiné vápník, hořčík, železo a zinek.

JAK JE POUŽÍT?

Goji můžete konzumovat čerstvé či sušené, jako šťávu, kapsle nebo prášek. V Česku se nejčastěji setkáte se sušeným ovocem. Má světle červenou barvu, špičatý tvar a podobá se větším rozinkám. Můžete je zobat samotné, přidat do jogurtu, müsli, smoothie nebo si připravit čaj (1 lžíce plodů goji, 2 dl vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a poté přeceďte). Pozor, doporučují se nejvýš dvě hrsti sušených plodů denně, protože vyšší dávky mohou způsobit potíže se zažíváním.

JAK VÁM PROSPĚJÍ A KDE JE KOUPIT?

Plody goji mají silné antioxidační účinky, které jsou vhodné k prevenci rakoviny a stárnutí. Obsahují také protizánětlivý beta-sitosterol, který se využívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Jsou k dostání ve větších supermarketech, obchodech se zdravou výživou nebo e-shopech, například na www.prozdravi.cz, kde za kilo zaplatíte 359 Kč.

CHIA

CO TO JE?

Chia (čti čia) jsou semínka šalvěje hispánské, ta roste v některých oblastech Jižní a Střední Ameriky. Mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které si tělo nedokáže vytvořit a jež je potřeba přijímat ve stravě.

Obsahují také velké množství vlákniny, draslíku, sodíku, železa, fosforu a dalších minerálů a vitaminy skupiny B. Dokážou na sebe navázat velké množství vody, což má příznivý vliv při jakékoli fyzické zátěži. Proto jsou tato semínka tak oblíbená u běžců na dlouhé tratě.

JAK JE POUŽÍT?

Semínky můžete posypat jogurt, přidat je do müsli, dají se použít i jako posyp na palačinky nebo dezerty, případně do smoothie. Sportovci si z nich tvoří gel. Seženete je buď černá, nebo bílá, obě varianty mají mírně oříškovou příchuť. JAK VÁM PROSPĚJÍ A KDE JE KOUPIT?

Semínka mají vliv na správnou funkci ledvin, jater, plic, srdce, snižují riziko vzniku cukrovky a napomáhají předcházet vzniku Alzheimerovy choroby. Pomáhají také zpomalovat proces přeměny sacharidů na jednoduché cukry, tudíž jsou skvělým pomocníkem při dietě. Koupíte je ve větších supermarketech a prodejnách biopotravin nebo na www.wolfberry.eu

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Jana LeBlanc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video