Objevte podvodní svět | e15.cz

Objevte podvodní svět

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potápění je nádherný způsob relaxace a odreagování od každodenních starostí a dávno už není jen extravagantním výstřelkem. Relaxační potápění patří k létu a dovolené stejně jako plavání, plachtění či windsurfing. 

Zažít dobrodružství podmořského světa je dopřáno každému, kdo využije služeb některé z potápěčských škol, s profesionálními lektory a kvalitním technickým zázemím.

Kdo mně to naučí?Potápěčské školy zájemcům nabízí několik variant. V základním kurzu potápění Open Water Diver se naučíte bezpečně pohybovat pod vodní hladinou, zvládnout potřebné teoretické i praktické znalosti rekreačního potápění včetně techniky šnorchlování a správného dýchání. Kromě ručníku a plavek nebudete zpravidla potřebovat vůbec nic. Zapůjčení výstroje, certifikát a učební materiály jsou v ceně kurzu, který lze pořídit již za šest tisíc. 

Autor: Ženy - E15Myslete na svoje zdraví


 
Základním předpokladem pro bezpečné potápění jsou dobré plavecké dovednosti a znalosti. Potápěčská výstroj sice pod vodou pomáhá, ale plavecký styl a dobrou kondici nenahradí, neboť potápění je za určitých okolností namáhavý sport, který zatěžuje krevní oběh, srdce a dýchací orgány. Proto při zápisu do kurzu bývá vyžadováno vyjádření lékaře.


Jak nenaletět při výběru kurzu


Ani sebelepší výcvikový systém negarantuje profesionální služby na takové úrovni, který z vás rázem udělá zkušeného potápěče, pokud se nebudete sami snažit. Součástí kvalitních služeb by mělo být zapůjčení výstroje a plnění tlakových láhví po dobu celého kurzu.

Prvním krokem by mělo být seznámení s obsahem kurzu. Mimo teorii je základem kurzu praktická část, s minimálně pěti ponory v bazénu a stejným počtem ponorů na volné vodě. Pokud vás instruktor ujistí, že dostanete certifikaci dříve, potom něco není v pořádku. Nenechte se tedy zlákat nabídkami, byť za přijatelnou cenu, kdy během jednoho víkendu získáte potápěčské osvědčení, zdraví a život máte totiž jeden.

Autor: Ženy - E15


Drahý koníček? Vůbec ne.Pro relaxační potápění stačí jen skromné vybavení. V zásadě potřebujete jen brýle či masku, šnorchl a ploutve, které si lze koupit nové nebo kvalitnější za přijatelnou cenu „z druhé ruky“ od potápěčů, kteří obnovují svoji výstroj.

U masky či brýlí není důležité, aby slušely, ale aby dobře těsnily. Maska se zkouší tak, že se řemínek přehrne na sklo, (které má být vždy tvrzené bezpečnostní), maska se přiloží na obličej a vzduch se nasaje nosem. Pustíte-li masku, nesmí spadnout. Pro potápěče s vadami zraku jsou k dostání i masky s dioptrickými skly.

Šnorchl si vyberte dle libosti. Na barvě a vzhledu nezáleží, ale rozhodující je podle některých zkušených potápěčů šířka trubice, do které se má tak akorát vejít palec vaší ruky.

Autor: Ženy - E15


Z hlediska pohodlí a bezpečnosti jsou nejvhodnější ploutve páskové s botičkou, které nesmí tlačit a ani padat z nohy, proto je nutné je vyzkoušet.

Nejste-li si jisti, který typ je pro vás vhodný poraďte se v potápěčském centru nebo specializované prodejně. V souhrnu na nové vybavení podle typu a značky počítejte s cenou od patnácti set výše.

Vhodná destinace pro šnorchlování se najde v rybníce či řece, o moři nemluvě, a pokud se chcete vydat do zajímavějších končin, můžete se přihlásit do kurzu pro pokročilé, při němž objevíte mnohem více krás podvodního světa. Poprvé se nasoukáte do neoprenu a zažijete pravé dobrodružství při dekompresních ponorech na volném moři či z lodi. A zlákáte-li k potápění partnera, tím lépe. Radost z objevování podvodních krás je skvělým námětem pro společného koníčka, při němž se nudit určitě nebudete.


Autor: Irena Forejtová
23. července 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery