6 x ocet pro chuť i pro zdraví | e15.cz

6 x ocet pro chuť i pro zdraví

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Již od antiky slouží jako konzervační činidlo, koření i lék. Dodávají specifickou chuť i aroma pokrmům. Jsou nepostradatelnou ingrediencí při přípravě salátů.

Ovocné octy

UMEOCET

Vzniká při výrobě umeboshi, nakládaných japonských švestiček. Ačkoli se nejedná o skutečný ocet, protože místo kyseliny octové obsahuje kyselinu citronovou, má obdobné kulinární využití. Kombinuje slanou a kyselou chuť, jež se hodí k přípravě salátů. TIP: Jemný a zároveň sladký ocet je rýžový, používá se při přípravě rýže i do salátů.

JABLEČNÝ OCET

Patří mezi kvasné ovocné octy. Vyrábí se z jablečného moštu. Přidává se do salátů, ideálně v kombinaci s medem. Zároveň slouží jako léčebný a podpůrný prostředek. obranyschopnost nahromaděné toxiny z těla ven, posiluje Pomáhá odstraňovat organismu a má také vliv na funkci metabolismu, tedy i na hubnutí. TIP: Vyzkoušejte přímo medový ocet, který se hodí i na přípravu marinád na grilování.

MALINOVÝ OCET

Pravý malinový ocet se vyrábí z malinového vína, ke kterému se přidávají zralé maliny. Využívá se především ve francouzské kuchyni, jako přísada k masu, do ovocných nápojů, dezertů či salátů. Obsahuje antioxidanty a má vliv na kvalitu vlasů a pleti. TIP: K masu a do salátů se svou lehce oříškovou a sladkou příchutí hodí i cherry ocet.

Bylinné octy

OCET S TYMIÁNEM

Připravuje se nejčastěji z bílého vinného octa a snítek čerstvého tymiánu. Používá se v provensálské kuchyni, k játrům, rybám, drůbeži a marinování mas. Zajímavou chuť dodá i bylinkovým omáčkám. TIP: Tento ocet můžete kombinovat i s rozmarýnem a bazalkou. Přidat můžete i snítku levandule.

OCET S ESTRAGONEM

Vinný nebo jablečný ocet můžete zpestřit čerstvým estragonem. Má jemné, sladší až kořeněné aroma a chuť, jež se hodí nejen do salátové zálivky, ale také k omáčkám, polévkám či k marinádám. Otrlejší jedinci si mohou ocet s estragonem vychutnat ředěný jako aperitiv nebo digestiv. TIP: K octu s estragonem se hodí i citronová tráva, kůra z limetky, pomeranče nebo mandarinky.

OCET S BAZALKOU

Připravuje se obdobně jako jiné bylinkové octy. Omyté a osušené lístky bazalky se vloží do octa a nechají se dva týdny louhovat. Ocet se hodí především k rajčatům, do salátů, ale i omáček. Když navíc přidáte citron či chilli papričky, pak i k masu či do marinád. TIP: Vyzkoušejte také se stroužkem česneku a čerstvými lístky oregana.

CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI

Ocet, kdysi limonáda chudých, je ovocná šťáva vyrobená alkoholovým a následně octovým kvašením. Podle zákona musí být ve 100 ml octa maximálně 5–15,5 g kyseliny octové a obsah alkoholu méně než 0,5 %. JAKÉ DRUHY BYLINEK SE HODÍ?

Bazalka, tymián, meduňka, kopr, pažitka, oregano, estragon, celerová a petrželová nať, libeček, cibule, majoránka, rozmarýn, šalvěj, jalovec, kmín, nové koření, česnek, cibule, pepř, křen, feferonky a chilli papričky, bobkový list, citronová nebo pomerančová kůra, hřebíček a hořčičná semínka.

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video