Očkování do zahraničí | e15.cz

Očkování do zahraničí

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plánujete vyrazit do více i méně exotických zahraničních krajin? Pak je téměř cestovatelskou nutností zjistit si informace o povinném či doporučeném očkování do konkrétní oblasti.

Pokud se vaše cesty omezují na civilizovanou Evropu a vaším nejodvážnějším výletem je koupací dovolená v Chorvatsku, není nutné řešit jakékoli očkování více, než se zabezpečujete sami v rámci České republiky. Hodláte-li se ale podívat do vzdálenějších, méně civilizovanějších a na hygienu horších končin, je dobré faktor očkování více posoudit.

Je to nutné?

Globalizace má bezesporu ten kladný dopad, že dostatečnou zdravotní péči a moderní farmaceutické prostředky lze při troše snahy a peněz sehnat prakticky všude. Pryč jsou již doby, kdy některé oblasti Asie či Afriky byly doslova zamořené různými pro Evropana exotickými nemocemi, při jejichž získání hrozilo bílému muži závažné onemocnění či dokonce úmrtí.

Nelze tuto problematiku bagatelizovat s tím, že se vám nikde nemůže nic stát, ale pravděpodobnost je prostě mnohem nižší. Až na opravdu speciální lokality už nebývá seznam očkování povinnou listinou opravňující vůbec ke vstupu do konkrétní země, jako tomu bylo ještě před padesáti lety. Přesto existují výjimky a je vhodné se s požadavky pro vstup, které se týkají především udělení víza, důkladně seznámit.

Kde?

Dobrým zdrojem informací, přestože ne vždy dostatečně rychle aktualizovaným, jsou stránky ministerstva zahraničí České republiky. Zde naleznete údaje potřebné k vycestování do jakékoli země světa, popř. kontakt na místo, kde se dozvíte nejnovější požadavky. Týká se to i očkování, i když pracovníci ministerstva nejsou školeným personálem v oblasti imunologie a tropické medicíny, proto je vhodné se obrátit na zdravotníky.

Kvalifikované pracovníky najdete na specializovaných pracovištích středisek očkování a cestovní medicíny, která bývají často přidružena ke Krajským hygienickým stanicím. Na těchto místech vás nejen detailně informují o aktuální situaci v dané lokalitě a doporučí vhodné očkování, ale rovnou vás i oočkují, popř. objednají potřebnou vakcínu.

Povinné a doporučené

Při očkování před cestováním do zahraničí se vše točí kolem dvou slov – povinné a doporučené. Povinné očkování znamená, že bez absolvování vyjmenované kůry nelze do daného státu vycestovat. S povinnými očkováními se cestovatel setkává jen zřídka. Jedná se o vakcínu proti žluté zimnici, která se vyskytuje v některých státech Afriky a Latinské Ameriky, a proti meningokokovi, což je vyžadováno např. v Saúdské Arábii.

Doporučená očkování jsou na libovůli cestovatele, přesto kvůli hygienickým podmínkám i častějšímu výskytu některých nemocí se do určitých oblastí navrhuje nechat do sebe aplikovat vakcínu. Základem pro každého cestovatele by mělo být očkování vůči žloutence typu A a B, která číhá prakticky všude, a proti břišnímu tyfu, který je hojný ve vodách Středního a Blízkého východu, stejně jako v jihovýchodní Asii.

V určitých destinacích se vyplatí investovat do vakcíny proti chřipce, vzteklině, klíšťové encefalitidě či choleře. Samozřejmostí je pak platnost toho očkování, které je povinné i v České republice. Typicky se kontroluje platnost očkování vůči tetanu.

Jak na to

Příprava na náročnější cestu do exotických krajin zabere poměrně dost času. Nejinak je tomu i v případě očkování, kdy je třeba přijít do příslušného střediska zavčas a ve vhodných podmínkách. Předně je nutné být zcela zdráv a nebýt ani oslaben nedávno absolvovanou nemocí. Poté lékaři osvětlíte svůj cestovní plán, tedy oblast (či konkrétní stát), kam chcete vyjet, délku pobytu, způsob pobytu (luxusní hotel, nebo turistika s batůžkem), roční období cílové destinace, a také váš zdravotní stav.

Na základě uvedených informací vám lékař doporučí sérii kroků i jejich vhodné načasování, protože u některých druhů očkování je třeba přicházet i ve třech cyklech s tím, že očkování funguje teprve po druhé dávce. Vše se ještě komplikuje, pokud požadujete vícero druhů vakcín. Může se tak stát, že i bez nenadálých komplikací vám zabere několik měsíců projít vším potřebným. Naplánovat cestu po Africe ze dne na den tak není ideální.

Cena

Pro mnoho lidí bude důležitou informací i cena takové vakcinace. Pouze u několika případů lze ve vhodnou dobu využít nabídky některé ze zdravotních pojišťoven, které poskytují jistý příspěvek. Týká se to občas žloutenky, meningokoka či klíšťové encefalitidy. Jinak si vše musíte hradit z vlastní kapsy, což znamená počítat s cenou přesahující tisícikorunu za jeden druh vakcíny.

Na první pohled vás tak kompletní očkování může vyjít velice draho. Na druhou stranu taková věc vydrží několik let až několik desítek let, během nichž můžete bezpečně putovat po celém světě. Je také třeba mít na paměti, že v případě, že zariskujete a pojedete někam neočkovaní, vám hrozí mnohem vyšší finanční újma způsobená náklady na léčbu tam i doma, poškozené zdraví třeba i do konce života a také i zkažená dovolená.


Autor: Josef Kraus
25. května

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery