Odhalte 5 nejčastějších psychologických mýtů o hubnutí | e15.cz

Odhalte 5 nejčastějších psychologických mýtů o hubnutí

ZDROJ: Ženy - E15

Zuzana Douchová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úspěšné hubnutí je nejen o pravidelném, vyváženém jídelníčku s dostatkem pohybu, ale také o postoji, který si k hubnutí vytvoříme a především vztahu sama k sobě. Nedostatek motivace, zákazy, nereálné cíle a netrpělivost nám v hubnutí brání! Odhalte 5 nejčastějších psychologických mýtů o hubnutí.

1. Mýtus: Až zhubnu, tak…

Až zhubnu, tak budu šťastná, krásná, spokojená, žádoucí, budu mít partnera, lepší práci a mohla bych pokračovat ve výčtu ideálních budoucích stavů, které Vám hubnutí přinese. Ono to zas tak jednoduché není. Vztah sama k sobě, jak se ve svém těle cítíme a jaký život máme, je na hmotnosti NEzávislý! Pokud máte nadváhu či trpíte obezitou, hubnutí Vám zajisté přinese lepší zdraví, kondici a podpoří sebevědomí, ale nezajistí Vaše štěstí a spokojenost.

„Nečekejte, až se Vám váha zastaví na Vámi vysněné hodnotě. Podívejte se i na hlubší aspekty a příčiny nehubnutí, na vztah sama k sobě a k jídlu, naučte se o sebe pečovat a zdolávat každodenní stresy“, radí psycholožka Mgr. Zuzana Douchová z odborného centra Rekondice v Praze. Čím méně lpíme na hubnutí samotném, tím lépe nám půjde!

2. Mýtus: Při hubnutí nesmím nic, co mi tak chutná

Máte hubnutí spojené s odříkáním, omezováním se, dietní stravou, kterou po pár dnech už nemůžete ani cítit? Většina dietních metod je založena na principů zákazu a příkazu. Omezujeme energetický příjem energie a živin, zakazujeme si určité potraviny (hlavně ty, co nám tak chutnají!) a přikazujeme si jídlo, na které často ani nemáme chuť.

„Výsledkem většiny diet není trvalé zhubnutí, ale především hlad, stres, jojo efekt, podrážděnost a právě chuť na vše, co vlastně nesmíme. Pokud rozdělujeme jídlo na zdravé a nezdravé, povolené a zakázané, naší psychice se to rozhodně nelíbí! Máme v sobě přirozenou tendenci chtít to, co nemůžeme mít, co máme zakázáno“, dodává psycholožka. Právě při hubnutí jezte vyváženě a pestře, vyhněte se extrémním dietám a energetickým omezením, Vaše tělo Vám poděkuje dostatkem energie na pohyb, dobrou náladou a trvalým úbytkem váhy.

3. Mýtus: Už nikdy si nedám čokoládu a budu běhat každý den!

Také hubnutí často začínáte těmito výkřiky? Milujete čokoládu a při představě běhu se Vám dělá zle? Hubnutí je samo o sobě už dosti psychicky náročné a Vy na sebe tímto přístupem kladete ještě větší nároky, které jsou ve většině případů nereálné? Místo abyste se v hubnutí podporovala, tak se rovnou předurčíte k neúspěchu! Na počátku hubnutí si nastavte reálný plán i cíl, který se skládá z malých a snadno dosažitelných kroků. Uvidíte, že Vás tak hubnutí bude samo motivovat a nikoli naopak.

4. Mýtus: Najdu „zázračný“ lék na hubnutí

Hubnutí je dlouhodobý proces vyžadující celkovou změnu životní stylu a především Váš aktivní přístup. Tahle věta se Vám asi moc nelíbí, ale bohužel nikdo a nic za Vás nezhubne a ani to nebude přes noc. „Optimální váhový úbytek je 0,5-1 kg týdně při vyváženém redukčním jídelníčku, pohybové aktivitě i odpočinku. Nevěřte zaručeným dietám, lékům a přípravkům na hubnutí, vždy jde o dočasnou, krátkodobou „pomoc“, která ve výsledku může poškodit Vaše zdraví, ubrat Vám na motivaci a sebevědomí“, říká psycholožka.

Jsme lidé od přírody vyhledávající potěšení a do větších změn se nám aktivně mnohdy nechce. Často si také nevěříme, že bychom změnu zvládli sami, máme už tolik neúspěšných pokusů, že je těžké najít sílu na další. Navíc nás média a často i odborná pomoc staví do role pasivních obětí a utvrzují nás v závislém vztahu. Nechte si určitě při hubnutí poradit i pomoc, ale věřte hlavně sama sobě a svému zdravému rozumu! Při hubnutí nestačí pouze chtít, ale také věřit si!

5. Mýtus: Na hubnutí nemám vůli

Chybějící vůle neexistuje, jen slabá motivace! A právě na začátku a během celého průběhu hubnutí je naše motivace zásadní. Proč chceme hubnout a co tím získáme? Proč se chceme vzdát dosavadního způsobu života? Co nás vlastně k hubnutí motivuje? Nehubněte kvůli číslu na váze, Vašemu příteli či lékaři. Najděte si svou vlastní motivaci a začněte hubnout hlavně kvůli sobě!

Autor článku: Mgr. Zuzana Douchová – psycholog a nutriční poradce z odborného centra zdravého životního stylu Rekondice

Autor: Zuzana Douchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video