Okurky

Možná vám okurky připadají jako obyčejná zelenina do salátů a tak ji bezděčně naložíte do nákupního vozíku bez toho, aniž byste věděli, jak moc pomáhá vašemu zdraví.
Okurky
21.9.2005 0:00 |

Okurky mají svůj původ v jižní Asii, odkud ji mořeplavci rozvezli do celého světa. Rozlišují se dvě skupiny odrůd- nakládačky a salátovky. Okurky obsahují málo kalorií, hodně vody (voda tvoří až 95% váhy) a množtsví minerálních látek a stopových prvků. Obsahují enzym erepsin, který štěpí bílkoviny, zabíjí bakterie a čistí střeva. Mají vysoký obsah vitaminu E, který chrání před volnými radikály.

Účinky na organismus:


- čistí střeva
- zbavuje tělo zplodin
- pomáhá snižovat tělesnou hmotnost
- zlepšuje zužitkování bílkovin
- posiluje imunitní systém
- léčí následky úpalu
- pomáhá při bolestech očí
- zmírňuje potíže ledvin
- posiluje pokožku a vlasy

Je ideální potravou při dietách, protože zasytí, doplní tělo minerály, stopovými prvky a vitaminy a přitom obsahuje ve 100 gramech pouze 14 kcal. Působí detoxikačně, pomáhá při obtížích močového měchýře a při zánětech žaludku, snižuje otoky rukou a nohou.

Patří také mezi známé krášlící prostředky. Maska z okurkových plátků čistí pleť, zvyšuje její vlhkost, takže pokožka pak působí svěžím dojmem. Velký obsah kyseliny křemičité posiluje kůži, vlasy a tkáně, šťáva z okurek zklidňuje následky po opalování a úpalu. Okurky přiložené na oči snižují jejich otoky a záněty.

Okurky solíme až před podáváním, jinak pustí vodu. Je třeba je důkladně rozžvýkat, jinak mohou způsobit nadýmání. S mírou by je měli konzumovat osoby trpící průjmy. Okurky jsou k dostání po celý rok, v chladničce vydrží až tři týdny. Pokud si okurky pěstujeme sami na zahrádce bez chemického ošetření, rozhodně bychom měli sníst i slupku, ve které je ukryto množství vitaminu E, které slouží k ochraně před slunečním zářením a volnými radikály.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

petr | 3.11.2006 10:19

recepty

ivana | 3.11.2006 10:18

ovoce

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění