Orbitrek, rotoped nebo stepper? | e15.cz

Orbitrek, rotoped nebo stepper?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do naší poradny neustále posíláte žádosti o radu, který z nich je lepší, jak na něm cvičit, na jaké hladině udržovat tepovou frekvenci, takže si to dneska všechno shrneme.

Orbitrek (orbitrack)


Orbitrek je přístroj, který posiluje efektivně svaly nohou, stehen a hýždí a protáhne také vaše zádové svaly, ramena a paže. Pozitivně působí na kardiovaskulární systém, podporuje látkovou výměnu a zlepšuje tělesnou kondici. Nedochází k jednostrannému přetěžování kloubů, je šetrný k zádům a kloubům- na rozdíl od klasického běhu v terénu po tvrdém povrchu.

Orbitreky mají uprostřed madlo, na které je možno si položit ruce a tím pádem lze kombinovat varianty kdy můžeme vynechat trénink horní poloviny těla s tréninkem celé postavy. Orbitrek také umožňuje pohyb zpět, kdy místo, abychom při začátku pohybu našlápli směrem dopředu, volíme opačný pohyb směrem vzad a šlapeme tedy pozpátku. Tyto varianty můžeme střídat a komplexněji tak protáhnout všechny svalové skupiny spodní poloviny těla.
Základní ukazatele: měřič času, tepové frekvence, vzdálenosti, kalorií


Dalším účinným spalovačem tuků je rotoped. Nejenom že přispívá k hubnutí, tvaruje také spodní polovinu těla -hýždě, stehna, nohy, posiluje oběhový systém, zvětšuje kapacitu plic a zlepšuje tělesnou kondici. Měl by mít tyto základní funkce: měřič času, vzdálenosti, rychlosti, otáček, kalorií, tepové frekvence

Často kladenou otázkou v poradnách je ta, jaký přístroj si zvolit- orbitrek či rotoped? Velký rozdíl mez nimi není, mají podobné funkce, tvarují stejné tělesné partie, orbitrek však navíc ještě protáhne svaly zad, paží a rukou, je teda spíše na vaší volbě, čemu dáte přednost. Pokud ovšem očekáváte od těchto strojů hlavně to, aby zpevnily vaše hýždě a stehna, pak sáhněte spíše po stepperu.

====Stepper ====
Poslední z naší trojice pomocníků k zlepšení naší tělesné konstrukce je stepper. Stepper je simulátor chůze do schodů, výborně se hodí pro trénink hýžďového a stehenního svalstva, trénuje srdeční a oběhový systém, zlepšuje kondici.

Cvičení na stepperu je mnohem šetrnější pro kolena než klasické stoupání do schodů, protože klouby jsou méně namáhány. Funguje tak, že se postavíte na plošiny pro chodidla, nastavíte si jednotlivé funkce a pak přenášením váhy střídavě zatěžuje jednu a druhou nohu. Tlak kladete na tu plošinu, která jde dolů a tu, která jde nahoru odlehčete. Madla pro ruce slouží k udržování rovnováhy nikoli k tomu,  abychom se o ně opírali celou svou tělesnou vahou.

Mě by mít tyto základní funkce : počítání kroků, počet kroků za minutu, doba tréninku, vydaná energie v kaloriích.

Jak často?


Jak často se věnovat cvičení na těchto strojích, to je další často kladený dotaz. Je třeba si uvědomit, že tělo začíná spalovat kalorie až po dvaceti minutách pohybu, takže je třeba cvičit alespoň 40-45 minut, nejlépe třikrát týdně. Vše ovšem záleží na vašich možnostech, právě problematika času je častou překážkou. Je ovšem škoda po počátečním nadšení přestat cvičit, zvlášť když nějakou dobu trvá, než se dostaví výsledky.

Nejlépe je proto začlenit tento pohyb například do sledování večerních zpráv či sledování seriálu. Čas vám tak bude rychleji plynout a spojíte příjemné s užitečným. Je opravdu škoda, abyste po počátečním úsilí odstrčili stroj někam do kouta a nechali na něj sedat prach. Začátky jsou vždycky těžké, ale vydržte alespoň měsíc nebo dva a pak zjistíte, že pohyb k životu potřebujete a vaše tělo ho bude samo vyžadovat.

Neméně častou otázkou je, za jak dlouho se výsledky projeví. Každé tělo funguje jinak a tak tím jediným spolehlivým ukazatelem je jedině vaše tělo a vy sami - protože budete první, kdo zjistí, že už se s ním něco děje. Občas také nechápu, proč se vlastně ptáte, za jak dlouho bude něco vidět- znamená to snad, že když řeknu nějakou moc dlouho dobu, že se na to vykašlete a nebudete ani začínat? Pak je vaše motivace vážně malá a to je škoda.

Poslední věc, kterou je třeba zmínit, je tepová frekvence . K tomu, aby vaše tělo účinně spalovalo tuky je dobré znát hodnotu tepové frekvenci, při které se tak děje. Měřič tepové frekvence je jedna ze základních věcí, kterou je třeba sledovat. Zde je vzorec pro její výpočet. Zjistíte podle něj, na jaké hranici je třeba ji udržovat tak, aby spalování tuků bylo účinné- musíte si tedy nastavit takovou zátěž, abyste při ní dosahovali této hodnoty.

Nejvhodnější tepová frekvence během zátěže by měla být mezi 60-85% maximální tepové frekvence, která se počítá: 220 - věk. Výpočet je takovýto: například ve 40 letech je  maximální tepová frekvence 220 - 40 = 180 tepů/min. Spodní hranice 60%  je 180 x 0,60 = 108 tepů/min., horní hranice 85% je 180 x 0,85 = 153 tepů/min. Takže ve 40 letech by při zvyšování zdatnosti mělo být  nejméně 108 tepů a nejvíce 153 tepů/min.- čili optimální je někde uprostřed mezi těmito hodnotami.

====Co říci na závěr? ====
Sportujte, hýbejte se, budete nejenom hubnout, ale hlavně cítit se lépe nejenom na těle, ale i na duchu.     

——————

Aktualizováno 1. října 2008

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video