Ořechy ku zdraví | e15.cz

Ořechy ku zdraví

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lískové, pistáciové, kešu i arašídy. Ty všechny obsahují celou řadu pro váš organismus významných látek, kvůli nimž byste měly zařadit ořechy na svůj seznam pravidelně konzumovaných potravin.

Hned na úvod si zmíněné významné látky představme, abychom se k nim mohli dále v textu vrátit a věnovat se jejich účinkům na lidský organismus. Ořechy jsou především plné živin. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin a také velkého množství (zdravého) tuku. Pojídáním ořechů všech druhů také do těla dostaneme nemalou dávku vitamínu E, který se jinak v přírodních zdrojích shání obtížně, vitamíny skupiny B, hořčík, měď, aminokyselinu arginin a mnoho dalšího.

I tuk může být zdravý


Již jsme si řekli, že ořechy obsahují velké množství bílkovin a dobrých tuků. To z nich dělá ideální potravinu pro vegetariány a vegany, kteří jimi relativně dobře nahradí potraviny živočišné produkce. Tuk v ořeších dokonce spadá do kategorie tzv. 0:normal690:true:truezdravých tuků, které blahodárně působí na vaše tělo.

Lze jej tak zařadit po bok propagovaného olivového oleje či rybího tuku, které jsou odborníky rovněž považovány za správný zdroj tuku pro tělo.

Navíc ořechy obsahují vlákninu, arginin (o němž ještě bude řeč), rostlinné steroly a spoustu antioxidantů, které snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi. Tyto látky obecně pomáhají tělu vyrovnat se s negativy způsobenými přijímáním méně kvalitních zdrojů tuků. Proto se dokonce doporučuje sníst několik kusů ořechů po větším a těžším jídle.

Král antioxidantů

Tímto titulem by se s čistým svědomím dal nazvat vitamín E, který se v ořeších všeho druhu vyskytuje opravdu hojně. Zabraňuje tak oxidativnímu poškození tkání, účinně bojuje s cholesterolem, podporuje dobrou funkci krevního oběhu atd. Význam ořechů doceníte především proto, že sehnat pro tělo přírodní vitamín E není vůbec snadným úkolem.

Z dalších vitamínů, které jsou v těchto plodech přítomny ve větším množství, lze jmenovat především komplex vitamínu B, který hraje důležitou roli při přeměně cukrů, tuků i bílkovin na energii. To je podstatná informace především pro sportující jedince. Vitamín B však lze, na rozdíl od vitamínu E, získat mnohem lehčeji i z jiných potravin a přírodních zdrojů. 

Srdce silné jako zvon


Kromě toho, že ořechy účinně bojují s tím, aby se vám ucpávaly cévy cholesterolem, obsahují i důležitou aminokyselinu zvanou arginin. Arginin je totiž jakýmsi předchůdcem oxidu dusného, který zlepšuje průtok krve k srdci, roztahuje cévy a zabraňuje nadbytečnému srážení krve. Z těchto bodů vyplývá, že arginin ve výsledku snižuje riziko srdečního infarktu.

Blahodárně na srdce působí i měď, která je rovněž ve velkém v ořeších obsažena. Co se týče dalších minerálů, pak je zde přítomný i hořčík. Ten je důležitý pro správnou činnost svalů, nervové soustavy, snižuje krevní tlak a mnoho dalšího. Lépe tak budete čelit stresu, protože hořčík zklidňuje nervy a snižuje napětí, a měly by se vám začít vyhýbat i svalové křeče.

0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

Ořechy ku zdraví


Shrneme-li si všechny podstatné věci, které vám zahrnutí ořechů do vašeho pravidelného jídelníčku přinese, tak nejpodstatnější je jistě přínos pro vaši oběhovou soustavu. Prevence proti infarktu je v dnešní uspěchané době jistě vítaným atributem. Neopomenutelným faktorem jsou antioxidační látky, zejména v podobě vitamínu E, které prakticky všechny druhy ořechů obsahují ve vysokém množství.

Ořechy jsou také bohaté na celou řadu dalších podstatných vitamínu a minerálů. Jmenujme zejména B komplex a hořčík. Především se pak jedná o potravinu s vysokou biologickou hodnotou – kvalitními bílkovinami a dobrým tukem. Na druhou stranu, přestože se jedná o dobrý tuk, je třeba počítat s jeho kalorickou hodnotou, abyste při pojídání zdravých ořechů rychle neztloustly.

Autor: Josef Kraus

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video