Pacientům s rakovinou nejvíce chybí psychická podpora, tvrdí odborníci | e15.cz

Pacientům s rakovinou nejvíce chybí psychická podpora, tvrdí odborníci

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco pacienti s rakovinou v České republice obecně získávají více kvalitní lékařské péče, prevence a psychosociální podpora je stále omezena.

Podle odborníků z občanského sdružení Gaudia, které poskytuje psychoterapeutické a sociální služby i podpůrné léčebné metody onkologickým pacientům, jsou zdravotníci obvykle přetížení, nemají čas se věnovat příliš pozornosti pacientovým individuálním potřebám, a už vůbec není brán zřetel na emocionální podporu rodin a blízkých pacienta. Za finanční podpory 589.100 Kč z dotace z Amgen Foundation proto rozšířílo občanské sdružení Gaudia proti rakovině své dosavadní služby o Projekt mediace a usnadnění komunikace mezi zdravotníky a onkologickými pacienty a jejich příbuznými.

S pomocí finančních prostředků Nadace Amgen sdružení rozšíří program komplexní psychosociální péče o poskytování mediačních konzultací, a to jak samotným pacientům a jejich blízkým,tak samotnému zdravotnickému personálu, čímž by se bariéry v komunikaci mezi oběma subjekty měly podstatně zlepšit a mohla se tak vytvořt lepší platforma pro efektivnější průběh samotné léčby.

MUDr. Olga Kunertová, předsedkyně sdružení, k tomu říká „Ukázalo se, že pacienti se v průběhu hospitalizace musí vyrovnávat nejen s nepříznivou diagnózou a náročnou léčbou, ale také s nedostatkem praktických informací a s nároky, které na ně klade samotný pobyt v nemocnici.“

„Klademe si za cíl změnit stávající komunikační praxi v nemocnicích tak, aby výsledkem působení těchto služeb byla větší spokojenost jak pacientů samotných, tak zdravotnického personálu. Prostřednictvím tohoto programu mohou vyškolení psychologové a sociální pracovníci pomáhat vnést do systému rovinu budování spolupráce, respektu a užitečnosti samotné péče“, dodává závěrem.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video