Papilomaviry - následek nechráněného styku? | e15.cz

Papilomaviry - následek nechráněného styku?

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pohlavní choroby patří mezi největší metly lidstva, a infekční onemocnění obzvlášť, neboť se šíří velmi rychle. Strašákem se v posledních létech staly papilomaviry, které postihují muže i ženy.

Lidských papilomavirů HPV (human papilomavirus – lidský papilomavirus), bylo objeveno více jak sto typů. Podle posledních statistik se s virem setká až osmdesát procent ženské populace, u nichž infekce není provázena žádnými příznaky a spontánně vymizí. Bohužel, deset procent žen je již nemocí postiženo a v některých případech může onemocnění propuknout až po létech. Léčba je zdlouhavá, obtížná a je dosud omezena jen na zmírnění příznaků, ale choroby si již nikdy nezbavíte.

Jak se papilomavirová infekce pozná?

Papilomavirová infekce se šíří především pohlavním stykem. Nejviditelnějším projevem papilomavirové infekce jsou špičaté nebo květákovité výrůstky na zevním pohlavním ústrojí ženy i muže, mohou však být i v pochvě, na děložním čípku, v močové trubici nebo v konečníku. Imunitní systém však sám ve většině případů virus zlikviduje a tělo si poradí samo. Je to pak jen otázka estetiky a nikoli zdraví.

Horší situace nastává, pokud HPV infekce přetrvává. Tehdy jsou ženy ohroženy zvýšeným rizikem vzniku karcinomu děložního čípku. Závažné onemocnění mají na „svědomí“ některé kmeny infekce, které napadají především děložní čípek a vyvolávají na něm změny, které však lze zjistit pouze odborným gynekologickým nebo laboratorním vyšetřením. Přetrvává-li přítomnost papilomavirové infekce rizikovými kmeny i po 35. roce života ženy, zařazuje ji do rizikové skupiny, kdy by měla žena podstoupit speciální vyšetření dříve, než vznikne rakovinný nádor. Pokud je nález pozitivní, je už většinou nutný chirurgický zákrok, který však nezřídka vede k neplodnosti.

Kondom je prvním pilířem prevence

Podle světové statistiky odmítá až třetina žen v České republice používat kondom a raději dají přednost jiné formě antikoncepce nebo dokonce žádné! Takové alarmující číslo je důsledkem toho, že počet lidí nakažených infekcí HPV virem má v posledních létech stoupající tendenci. Ohroženou skupinou však nejsou jen ženy, ale i muži, u nichž HPV vir postihuje nejen imunitní systém a nemoc se může rozvinout i do formy rakoviny pohlavních orgánů, krku či hlavy.

Používání kondomu by mělo být samozřejmostí, i když.nakažení infekcí rizikovými kmeny viru HPV vyvolávajícími nádory to nezabrání. Jedinou spolehlivou metodou je zodpovědný přístup k výběru sexuálního partnera, kterého bychom si, milé dámy, měly před pohlavním stykem pořádně prohlédnout. Zjistíme-li, že není něco v pořádku, raději se sexu vyhněme!

Kondom je základní prevencí.Autor: Ženy - E15

Druhým pilířem proti infekci HPV je očkování a preventivní prohlídky

Proti dvěma nejčastějším původcům rakoviny děložního čípku.jsou k dispozici vakcíny, které mají však „pouze“ preventivní charakter, neboť očkování tělo před infekcí HPV jednoznačně chrání, ale již získanou infekci neléčí.

Nejúčinnější je očkování dívek, které ještě nezahájily svůj sexuální život, a to je jeden z důvodů proč letos v září sněmovna schválila, že očkování proti HPV bude zdarma pro dívky od 13 do 14 let. Pokud usnesení senát schválí, začne od příštího roku akce, která naváže na letošní kampaň zdravotních pojišťoven „3.dávka zdarma“, která je pro velký zájem prodloužena až do konce letošního roku. Akce se týká všech žen od deseti do pětadvaceti let věku a podrobnější informace najdete na VZP, České průmyslové zdravotní pojišťovny a dalších pojišťoven.

Pro váš klid si nechte udělat test

Spoustu užitečných informací o vakcínách, léčbě, prevenci i testech lze nalézt na stránkách Národní referenční laboratoře pro papilomaviry, včetně kontaktů na laboratoře provádějící testy na HPV, a to jak pro ženy tak i pro muže.V této souvislosti není bez zajímavosti vědět, že HPV testy pro muže jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Ženy se mohou obrátit na svého gynekologa a požádat o cytologické vyšetření v rámci pravidelné preventivní prohlídky.

Kromě HPV testu existuje i možnost vyšetření na prognózu HPV infekce, které se doporučuje provést u žen, u nichž byla infekce HPV již diagnostikována. Tento test pojišťovna sice nehradí, ale za dva týdny čekání a pětistovku stojí klid na duši určitě za to.

Desatero zásad proti infekci onemocnění papillomaviry

  • Sex si dopřejte jen se spolehlivým partnerem
  • Do toaletní taštičky se šminkami a tampónem přidejte pohotovostní balení kondomů
  • Dodržujte zásady bezpečného sexu i při orálních praktikách
  • Sledujte svůj zdravotní stav a případné problémy řešte včas
  • Alespoň dvakrát ročně navštivte gynekologa
  • Pravidelná preventivní vyšetření jsou nutná i po očkování
  • Nešetřete peníze za zdraví a nechte se očkovat
  • Dodržujte intimní hygienu
  • Na veřejných WC používejte papírové povlaky na sedátko
  • Nebojte se zeptat na cokoliv, co vás zajímá a souvisí s infekcí HPV – na internetu je řada anonymních diskusí a poraden
Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video