Parodontóza: Čtyři základní rady jak jí se vyhnout

Parodontóza (odborně Parodontitida) je jedním z nejčastějších onemocnění dásní, které vzniká působením bakterií na dásních a zubech. Pokud se neléčí, může skončit i ztrátou zubů, které jsou jinak zdravé.
Parodontóza: Čtyři základní rady jak jí se vyhnout
18.8.2013 20:00 |

„Parodontóza patří mezi infekční onemocnění, její nejčastější příčinou vzniku je špatná hygiena ústní dutiny,“ upozorňuje MDDr. Petra Gregorová, klinika Zámeček Malvazinky. Podle statistik Světové zdravotnické organizace má s chronickým zánětem dásní problém až 90 % lidí z Východní a Střední Evropy ve věku od 30 do 40 let a přibližně 40 % této populace ve věku od 40 do 60 let trpí různými stupni parodontózy.

Jak se nemoc projevuje?

Parodontóza přichází nenápadně a postižený člověk o své nemoci nemusí tušit poměrně dlouho, navíc nemusí postihnout vždy celou čelist ale třeba jen jeden či dva zuby. Mezi první příznaky však patří krvácení z dásní při čistění zubů nebo při jídle. Poté se může objevit zarudnutí a otok dásní. V další fázi onemocnění vznikají mezi zuby viditelné mezery, odhalují se zubní krčky a zuby se začínají uvolňovat.

Neléčíte parodontózu? Riskujete potrat!

Ačkoli se o tom příliš neví, neléčený zánět dásní může být velkým problémem u těhotných žen. Podle americké studie hrozí u nastávajících maminek trpících neléčenou parodontózou dokonce sedmkrát vyšší riziko potratu a pětkrát vyšší riziko předčasného porodu.

Čtyři základní rady jak se vyhnout parodontóze

  • Správně čistění zubů – správná péče chrup je tou nejlepší prevencí parodontózy neboť redukuje počet bakterií v ústech, čímž se minimalizuje i riziko parodontózy.
  • Pravidelné kontroly u zubního lékaře – Dbáte na pravidelné preventivní kontroly u Vašeho stomatologa? Při dodržení frekvence pravidelné zubařské prohlídky minimálně jednou za půl roku je velká šance, že zachytíte případné onemocnění zubů hned v raném stádiu.
  • Nekuřte – Pokud se chcete parodontóze vyhnout, zkuste omezit kouření. Kuřáci jsou totiž ke všem onemocněním dutiny ústní náchylnější.
  • Konzumujte méně alkoholu – nadměrná konzumace alkoholu poškozuje zuby a dásně.

Autor článku: MK
Zdroj: Archiv

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění