Parodontóza: Čtyři základní rady jak jí se vyhnout | e15.cz

Parodontóza: Čtyři základní rady jak jí se vyhnout

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Parodontóza (odborně Parodontitida) je jedním z nejčastějších onemocnění dásní, které vzniká působením bakterií na dásních a zubech. Pokud se neléčí, může skončit i ztrátou zubů, které jsou jinak zdravé.

„Parodontóza patří mezi infekční onemocnění, její nejčastější příčinou vzniku je špatná hygiena ústní dutiny,“ upozorňuje MDDr. Petra Gregorová, klinika Zámeček Malvazinky. Podle statistik Světové zdravotnické organizace má s chronickým zánětem dásní problém až 90 % lidí z Východní a Střední Evropy ve věku od 30 do 40 let a přibližně 40 % této populace ve věku od 40 do 60 let trpí různými stupni parodontózy.

Jak se nemoc projevuje?

Parodontóza přichází nenápadně a postižený člověk o své nemoci nemusí tušit poměrně dlouho, navíc nemusí postihnout vždy celou čelist ale třeba jen jeden či dva zuby. Mezi první příznaky však patří krvácení z dásní při čistění zubů nebo při jídle. Poté se může objevit zarudnutí a otok dásní. V další fázi onemocnění vznikají mezi zuby viditelné mezery, odhalují se zubní krčky a zuby se začínají uvolňovat.

Neléčíte parodontózu? Riskujete potrat!

Ačkoli se o tom příliš neví, neléčený zánět dásní může být velkým problémem u těhotných žen. Podle americké studie hrozí u nastávajících maminek trpících neléčenou parodontózou dokonce sedmkrát vyšší riziko potratu a pětkrát vyšší riziko předčasného porodu.

Čtyři základní rady jak se vyhnout parodontóze

  • – správná péče chrup je tou nejlepší prevencí parodontózy neboť redukuje počet bakterií v ústech, čímž se minimalizuje i riziko parodontózy.
  • – Dbáte na pravidelné preventivní kontroly u Vašeho stomatologa? Při dodržení frekvence pravidelné zubařské prohlídky minimálně jednou za půl roku je velká šance, že zachytíte případné onemocnění zubů hned v raném stádiu.
  • – Pokud se chcete parodontóze vyhnout, zkuste omezit kouření. Kuřáci jsou totiž ke všem onemocněním dutiny ústní náchylnější.
  • Konzumujte méně alkoholu – nadměrná konzumace alkoholu poškozuje zuby a dásně.
Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery