Pět rad pro zdravé zažívání | e15.cz

Pět rad pro zdravé zažívání

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravé zažívání je jednou z věcí, kterou si běžně ani neuvědomujeme. Když se ale  pokazí, pocítíme to velmi rychle. Kromě střevních problémů se objevuje  únava, zašedlá pleť a vlivem oslabené imunity také další, zdánlivě nesouvisející nemoci.

Střevní trakt je totiž nejdůležitějším a největším centrem imunity lidském těle. Běžně je osídlen asi 500 – 1000 druhy mikroorganismů, které vytváří střevní mikroflóru. Tyto „hodné bakterie“ žijí v rovnováze a starají se o to, aby se „zlé bakterie“ nepřemnožily a nenarušily tak přirozenou rovnováhu zažívání. Přinášíme vám 5 dobrých rad, jak o své zažívání správně pečovat. Budete-li se jich držet, slibujeme, že budete mít v bříšku jako v pokojíčku.

Rada č. 1 – Jezte správně a hodně pijte


Přidejte do svého jídelníčku více vlákniny. Pouze každý 20. Čech si jí dopřává v dostatečném množství. Vláknina prochází trávicím procesem pomalu, takže nás zasytí na delší dobu a v důsledku se tak sníží množství jídla, které zkonzumujeme. Navíc působí příznivě na prostředí střevní mikroflóry a podporuje činnost střev.

Vlákninu najdeme především v ovoci a zelenině, které však neloupeme, protože je obsažena právě ve slupkách, dále v celozrnných obilovinách a pečivu, v luštěninách a ořechách. Ke zdravě fungujícímu zažívání je nutný také dostatečný a pravidelný příjem tekutin.

Rada č. 2 – Nedělejte si v zažívání nepořádek


Omezte tučná jídla, zejména ta připravovaná na přepáleném oleji. Vyhněte se také přílišné konzumaci uzenin a červeného masa. Zažívání nepomůžou ani nápoje s obsahem kofeinu a alkohol. Na jeho správné fungování má vliv také celková životospráva a psychický stav.

Na problémy s trávicím traktem si tedy zaděláváte i tehdy, pokud často ponocujete, kouříte, nepravidelně se stravujete a nemáte dostatek pohybu. Dalším spouštěčem je dlouhodobý a nadměrný stres. Negativní vliv na rovnováhu střevních bakterií má také léčba antibiotiky.

Autor: Ženy - E15Rada č. 3 - Nechte si pročistit střeva


Slyšeli jste již o kolonoterapii? V záhybech našich střev se podle odborníků nachází až 10 kg usazených nestrávených zbytků potravy, které tělo nedokáže samo vyloučit.

Kolonoterapie je způsob vodoléčby, při kterém jsou nánosy ze střev vymývány vodou přitékající pod malým tlakem pod dohledem odborně vyškoleného terapeuta. Podle příznivců této metody, mezi které patřily například princezna Diana, Marilyn Monroe, ale i současné krásky jako je Naomi Campell nebo Gisele Bündchen, mají pravidelné terapie na pročištění střev řadu pozitivních důsledků. Mezi ně patří posílení svalů trávicího traktu, obnovení rovnováhy pH, lepší vstřebávání živin, stimulace imunitního systému a pravidelnější stolice. Výsledek se projeví i celkovým nárůstem vitality a přílivem energie.


Rada č. 4 – Užívejte probiotika a prebiotika


Probiotika jsou živé bakterie, které jsou součástí některých potravin či potravinových doplňků. Obnovují rovnováhu střevní mikroflóry a působí tak příznivě na zdraví člověka. Nejčastěji se můžeme setkat s různými druhy mléčných bakterií, jako jsou laktobacily a bifidobakterie. Najdeme je zejména v zakysaných mléčných výrobcích a v kvašené zelenině.

Prebiotika jsou nestravitelné části potravy nebo potravinových doplňků, které zajišťují prostředí pro bakterie získané z probiotik a podporují jejich činnost ve střevě. Nacházejí se třeba v chřestu, pórku, cibuli, česneku nebo artyčoku. Nejjednodušší způsob, jak doplnit množství probiotik i prebiotik zároveň, je užívání potravinových doplňků s jejich obsahem.

Autor: Ženy - E15
Rada č. 5 – Nezapomínejte na pohyb

O tom, že je pravidelný pohyb nezbytný pro zdravé fungování organismu, jíž byly popsány stohy papíru. V dnešní době, kdy většina z nás má sedavé zaměstnání, je obtížné splnit alespoň doporučovanou dávku pohybu týdně.

Nemusíte se však jen potit několikrát týdně v tělocvičně či posilovně. Stačí trochu upravit své denní rituály. Místo výtahu vyběhněte domů po schodech, na eskalátorech nestůjte, ale šlapejte nahoru, ráno si nechte ujet autobus nebo tramvaj a jděte pár zastávek pěšky.
 
Zima konečně skončila a pěkné počasí je tady, dopřejte si tedy večerní procházku. Krom toho, že spálíte kalorie z večeře, si také vyčistíte hlavu a bude se vám příjemně spát.

Zdroj: Aspen
25. dubna 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video