Pět tipů pro letní grilování | e15.cz

Pět tipů pro letní grilování

Michal Nikodem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příležitostí, kdy rozžhavit gril, je přitom nepřeberné množství – od neformálního setkání s pozvanými přáteli přes tradiční oslavy narozenin či jiných výročí až po běžnou večeři zpestřenou voňavou pečínkou.

Přes týden jste v jednom kole a nad vodou vás drží jenom myšlenka na víkend a na sladké chvíle „nicnedělání“. Pak přijde víkend a vy zase přemýšlíte, co dřív – nákup, oběd, resty z práce, úkoly s dětmi, úklid… Jak to ale udělat jinak, jak se zbavit aspoň o víkendu starostí všedního dne?
 
Třeba tak, že proměníte všední v nevšední, jiné! V pátek zapomenete všechny pracovní úkoly za dveřmi kanceláře, úkoly s dětmi necháte na manželovi a sobotní úklid na příští týden, k obědu připravíte jenom něco malého – rodina to pro jednou přežije a ráda, protože bude vědět, že ji čeká báječná večeře. Večer se totiž bude grilovat! A s našimy tipy vám to půjde uplně samo:

1. Klasika nebo elektřina?


Přestože jsou nejčastěji používány grily na dřevěné uhlí, zastánci pestré vyvážené stravy by měli tento klasický gril vyměnit za moderní gril elektrický, na kterém je příprava pokrmů podstatně zdravější. Na elektrickém grilu se totiž opékané pokrmy hned tak nespálí (díky nepřilnavé opékací ploše) a co především, tuk z nich neodkapává do rozžhavených uhlíků, kde vznikají zdraví nebezpečné látky.

Pokud elektrický gril dobře rozžhavíte, bude opečené maso chutnat stejně báječně jako to z grilu na uhlí. Elektrický gril může být i přiklápěcí (jako toustovač) – na něm je maso hotové ještě rychleji a zůstane šťavnatější.

2. Nejen kuřecí a vepřové


Jen málokteré grilování se obejde bez masa. Ke grilování je vhodné maso méně tučné, křehké (mladé), nejlépe naporcované na plátky – připravovat větší, kompaktnější kusy masa, například celé kuře nebo vepřovou kýtu, už vyžaduje určitou dávku zkušenosti.

Přestože se na českých grilech nejvíce objevuje maso kuřecí a vepřové, zkuste dát šanci i jiným druhům masa – rozhodně to stojí za to!

Když KUŘECÍ, tak ideálně bez kosti. Těžká na přípravu jsou také prsa – pokud je přece jen budete grilovat, opékejte je i s kůží, aby zůstala šťavnatá (maso položte kůží dolů, nechte propéct, pak ho otočte a krátce dopečte). Nemůžete-li být bez vypečených křidélek, musíte být trpěliví a počkat, až se pořádně propečou (20 až 30 minut). Naproti tomu naložené kuřecí plátky budou hotové už za několik minut.
 
Z VEPŘOVÉHO masa se na gril hodí krkovice, kotleta, kýta nebo plec, nakrájená na plátky, které se zpravidla grilují 8 až 15 minut. Kouskům masa s kostí se raději vyhněte – trvá dlouho, něž se propečou, a tím pádem bývají často vysušené.

Bát se nemusíte ani masa HOVĚZÍHO – musí však být kvalitní, minutkové a nejlépe marinované. Hovězí stejně jako vepřové maso nemusí být na rozdíl od masa kuřecího zcela propečené. Naopak, díky kratšímu grilování na medium bude daleko chutnější, protože zůstane šťavnaté.

Autor: Ženy - E15


Grilované chutná báječně také maso JEHNĚČÍ – ne příliš tučné a z mladého jehněte (jinak nad jeho opékáním strávíte spoustu času). Stále oblíbenější jsou mezi milovníky grilování RYBY, z nichž se na gril nejvíce hodí losos, pstruh, makrela, hejk či kapr (tuňák je příliš suchý).

Ryby můžete opékat celé nebo naporcované na steaky, ovšem vždy i s kůží – aby se maso nepřipeklo a nevysušilo. Zkusit můžete také různé mořské živočichy, třeba krevety. A ti odvážnější z vás mohou překvapit zajímavými variacemi špízů z masa, zeleniny a uzenin nebo domácím hamburgerem z mletého masa.

3. Pravidla marinování


Grilování masa může, ale nemusí předcházet marinování, díky kterému maso nasákne kořenící směs. Jak dlouho by se mělo marinovat? To záleží na druhu – tužší maso jako například hovězí marinujte aspoň 24 hodin před grilováním, vepřové ponořte do kořenící směsi na 12 hodin, kuřecímu masu a rybám stačí pobýt v marinádě pouze několik hodin.

K marinování použijte plastové, porcelánové, skleněné, případně nerezové uzavíratelné nádoby, které uložte do chladu – v miskách či hrncích ze železa nebo hliníku může maso získat nežádoucí kovovou příchuť.

Základ většiny marinád tvoří olej a koření. Oblíbenou přísadou pak je prolisovaný česnek, čerstvé bylinky, sójová nebo worcesterová omáčka. Nedílnou součástí marinád by ovšem měla být i voda, která naruší strukturu masa a to úžasně zkřehne.

Extra tip:

Olejovou marinádu můžete připravit třeba z 1 dcl kvalitního rostlinného oleje (například slunečnicového, extra panenského olivového), 1 dcl vody, mleté červené papriky, prolisovaného česneku, soli a pepře. Nebo zkuste marinádu majonézovou – smíchejte 1 lžíci škrobu s 1 lžící vody, pak přidejte 4 lžíce Originál majonézy Hellmann´s, 4 lžíce tmavé sójové omáčky, 2 lžíce worcesterové omáčky, 2 stroužky prolisovaného česneku a tabasco podle chuti.



4. Zelenina & spol.


Ačkoli se těší obrovské oblibě, maso není zdaleka to jediné, co se dá grilovat. Až vás tedy omrzí grilované maso, zkuste grilovanou zeleninu, sýr, ovoce, pečivo…

Ze ZELENINY se na gril nejvíce hodí paprika, cuketa, lilek, žampióny a také rajčata (nevhodná je mrkev, celer, petržel, okurka). Zeleninu před grilováním pouze nakrájejte na středně tenké plátky a grilujte ji na sucho. Dopředu ji nemarinujte ani neposypávejte kořením, jinak pustí vodu a bude jako bláto – smíchejte koření s rostlinným olejem (například extra panenským olivovým) nebo s kvalitní majonézou (například Hellmann´s) a touto směsí potřete zeleninu až po ugrilování. Nebo připravte z grilované zeleniny salát s majonézou, tatarskou omáčkou či zálivkou z oleje, balzamikového octa, česneku a bylinek.

V posledních letech si cestu na gril našly i SÝRY (s bílou plísní na povrchu), přestože je nelze jednoduše položit na gril a opéct. Sýr před grilováním posypte kořením, které podtrhne jeho chuť, a grilujte zásadně v alobalovém obalu. Obzvláště skvěle chutná s brusinkovou omáčkou, připravenou z tatarské omáčky, brusinkového džemu nebo kompotu
a sladkého vína.

Grilované OVOCE můžete podávat jako sladký dezert i jako přílohu k masu. Nevšední, exotickou kombinaci s masem vytvoří třeba grilované banány dochucené grilovacím kořením. Pro sladkou variantu použijte jako koření zase vanilku, skořici, zázvor nebo badyán. Na gril vybírejte pevnější, méně šťavnaté druhy – kromě banánů například ananas, broskve, meruňky, jablka, hrušky. Ovoce nakrájejte na plátky nebo překrojte na půlky, posypte vybraným kořením a grilujte přímo na opékací ploše elektrického či plynového grilu nebo v alobalových miskách na roštu nad dřevěným uhlím. Také ovoce můžete marinovat – ve směsi medu a koření, pár hodin před grilováním.

Ke grilovaným pokrmům se většinou podává čerstvé PEČIVO, které však velice rychle tvrdne. Tento problém jednoduše vyřešíte tím, že na grilu opečete i pečivo (nejlépe tmavé nebo celozrnné) – přepůlené bagety, nakrájené rohlíky, pita chléb. Pokud ho pak ještě lehce potřete rostlinným olejem s bylinkami, na okoralé housky v ošatce si nikdo ani nevzpomene.

5. Dipy a omáčky


Grilování by nebylo grilováním bez dipů, omáček nebo dresinků, které dodávají opečeným pokrmům tu správnou chuť. Někdo má své osvědčené domácí recepty a připravuje si je sám, jiný zase nechce mícháním omáček ztrácet čas a raději se pro ně vydá do obchodu.
 
Koupenou majonézu nebo tatarskou omáčku můžete ale také využít k přípravě nejrůznějších dipů ke  grilovaným pokrmům. Stačí do ní přidat bílé víno nebo pivo, džem (brusinkový, šípkový, jeřabinový, meruňkový), česnek, cibulku, nakládanou červenou řepu, čerstvý zázvor, limetkovou nebo pomerančovou kůru – fantazii se meze nekladou.

Autor: Michal Nikodem

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video