Pitulník žlutý (hluchavka žlutá, Galeobdolon luteum) | e15.cz

Pitulník žlutý (hluchavka žlutá, Galeobdolon luteum)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestože pitulník žlutý není oficiální drogou, obsahuje stejné účinné látky jako hluchavka bílá.

Čeleď
Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod
Rod Galeobdolon zahrnuje 5 druhů, které rostou v Evropě, některé až po Malou Asii a podhůří Kavkazu.

Popis

Autor: Ženy - E15
10 až 40 cm vysoká vytrvalá bylina s nadzemními výběžky. Květonosná lodyha vystoupavá, hladká, v nejspodnější části na hranách hustě chlupatá, na plochách lysá nebo velmi řídce chlupatá. Listy široce vejčité, trojúhelníkovité až okrouhlé, na okraji vroubkované. Květy v 3 až 9květých lichopřeslenech žluté, horní pysk mírně vyklenutý, dolní trojcípý, rezavě skvrnitý. Kvete IV až VI.

Stanoviště
Dubohabrové a dubolipové háje, roklinové lesy, křoviny, příkré svahy kaňonů, vzácně lužní lesy a městské či zámecké parky. Roste na půdách vlhkých, hlinitých, středně až silně humózních, slabě kyselých až slabě zásaditých

Rozšíření
V ČR místy hojný, jinde ale chybí, převážně roste v pahorkatinách, v nížinách a horských oblastech jen vzácně. Celkově v

Autor: Ženy - E15
Evropě na severu po jihovýchodní Anglii, jih Švédska a Finska a v pobaltských republikách, na jihu přes Belgii, střední Německo, jižní Čechy a střední Moravu do karpatské oblasti Slovenska. Izolované výskyty jsou na Balkáně, ve východních Karpatech, na střední Ukrajině, v povodí Volhy a v severním Íránu.

Léčitelství
Přestože pitulník žlutý není oficiální drogou, obsahuje stejné účinné látky jako hluchavka bílá, takže v léčitelství jej lze i stejně použít.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video