Pohyb a jídlo: zachrání vám život? | e15.cz

Pohyb a jídlo: zachrání vám život?

ZDROJ: Ženy - E15

Zdena Líkařová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Základem zdravého životního stylu je pohyb a vyvážená strava. Odborníci však zkoumají i jejich léčebné účinky a kladou otázku: Může cvičení a jídlo zachránit člověku život? „Ano!“ odpovídají vědci z Mayo Clinic v Rochesteru v americkém státě Minnesota.

Lidské tělo je stvořené k pohybu. V dřívější době byl pohyb pro lidi každodenní součástí života. Dnes je to jinak. Málokdo se živí těžkou fyzickou prací a i v domácnosti za nás většinu dříve běžných činností vykonávají stroje. Přitom pohyb je pro zdravý životní styl nezbytný. Je tedy třeba ho cíleně vyhledávat. Díky pravidelnému pohybu se totiž budeme cítit spokojeně a hlavně se těšit lepšímu zdraví. Zdravotní výhody pravidelného cvičení a fyzické aktivity jsou vědecky potvrzené a neměli bychom je přehlížet. Výhody jsou pro nás na dosah ruky bez ohledu na náš věk nebo fyzické schopnosti.

7 VÝHOD CVIČENÍ A FYZICKÉ AKTIVITY

1. KONTROLUJE VÁHU

Pohybová aktivita může zabránit nekontrolovatelnému nárůstu váhy anebo pomoci udržovat váhu stávající. Je to jednoduchá rovnice: Pokud se člověk věnuje fyzické aktivitě, spaluje kalorie. Čím intenzivnější ta aktivita je, tím více kalorií se spálí. Není třeba si dávat nereálné cíle, abychom dosáhli ztráty na váze. Pokud nemáte dost času, nemusíte chodit do fitka ani se trápit v posilovně. Stačí být aktivnější během dne, například místo výtahu vyběhnout schody, uklidit byt anebo si najít nějaké další domácí práce.

2. BRÁNÍ CIVILIZAČNÍM CHOROBÁM

Bojíte se srdečních chorob a vysokého tlaku, diabetu 2. typu nebo metabolického syndromu? Potom se více hýbejte. Je úplně jedno, jakou máte současnou váhu, v každém případě fyzická aktivita zvýší hladinu tzv. hodného cholesterolu (HDL) ve vaší krvi a sníží hladinu toho špatného (LDL). To samo o sobě pomáhá k tomu, aby krev v žilách proudila hladce, což snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci předejít a zvládat širokou škálu zdravotních problémů a obav, jako je například mrtvice, deprese, artritida a některé druhy rakoviny.

3. VYLEPŠUJE NÁLADU

Potřebujete vylepšit náladu? Hledáte emoční výtah? Pokud se potřebujete uvolnit a vyčistit hlavu po dni plném pracovního stresu, zacvičte si. Je už úplně jedno, jestli si zvolíte cvičení v posilovně, ve fitcentru anebo v tělocvičně. I rázná třicetiminutová procházka může pomoci. Fyzická aktivita stimuluje chemikálie v mozku tak, aby vyladily vaši psychiku. Budete se také cítit líp, co se týká vzhledu a vnímání sebe sama. To zvýší vaše sebevědomí, sebeúctu a učiní vás šťastnější.

4. ZVYŠUJE ENERGII

Nezavrhujte domácí práce, protože i ty přinášejí zdravotní benefity. Člověk pravidelně vykonávající domácí práce a další pohybové aktivity může jednoznačně vylepšit svou svalovou sílu a zvýšit fyzickou výdrž. Cvičení a fyzická námaha dodávají kyslík a živiny do tkání a pomáhají kardiovaskulárnímu systému pracovat efektivněji. Pokud srdce a plíce „jedou naplno“, má člověk víc energie.

5. PODPORUJE LEPŠÍ SPÁNEK

Máte problémy s usínáním? Budíte se uprostřed noci? Pravidelná fyzická aktivita vám pomůže rychleji usnout a prohloubit spánek. Ale necvičte krátce před spaním, protože pak máte moc energie, která vám může bránit usnout.

6. NAVRACÍ JISKRU DO SEXUÁLNÍHO ŽIVOTA

Cítíte se moc unavená nebo mimo formu, než abyste si užila fyzickou intimitu? Pravidelný pohyb vám přinese více energie a také vylepší váš vzhled, což může mít velice pozitivní efekt na váš sexuální život. Ale to ještě není všechno: odborníci dokázali, že lidé fyzicky aktivní bývají vzrušivější, ženy snáz dosahují orgasmu a muži nemívají problémy s erekcí.

7. MŮŽE BÝT ZÁBAVNÉ

Cvičení a další pohybové aktivity mohou v neposlední řadě představovat zábavný způsob trávení volného času. Nabízejí šanci uvolnit se, užít si outdoor v přírodě nebo se realizovat v projektech, které vám prostě jen přinesou radost. Pohyb vám dá šanci spojit se s rodinou nebo přáteli v zajímavém sociálním prostředí, navazovat nové kontakty a sociální vazby. Takže navštěvujte kurzy tance, vyrazte na túru, dejte se zapsat do tenisového klubu, choďte plavat, zkuste třeba golf. Najděte si fyzickou aktivitu, která vás bude bavit. A až vás bavit přestane, najděte si jinou.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Zdena Líkařová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery