Pohybové aktivity pro lidi s obezitou a nadváhou | e15.cz

Pohybové aktivity pro lidi s obezitou a nadváhou

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé trpící nadváhou či obezitou by se měli alespoň zpočátku své "sportovní" kariéry věnovat aktivitám, které nepřetěžují již tak namáhané klouby. Zejména by se měli vyhnout různým poskokům, běhu a dalším aktivitám způsobujícím nárazy, které při nadváze přetěžují nejen velké nosné klouby, ale i záda. Takové sportovní aktivity nejsou pro obézní vhodné ani zdravé.

U lidí, které trápí kila navíc, vyžaduje každá i zcela běžná aktivita, jakou může být například chůze, minimálně odbornou radu, když už ne odborný dohled. Nikdo by se neměl ostýchat vyhledat odborníka a pod jeho vedením se naučit zvolené pohybové aktivity správně vykonávat. Odborník pomůže i se stanovením optimální intenzity cvičení.

Samozřejmě, že nejen tyto „základní“ pohybové aktivity pomáhají k redukci váhy a formování postavy. Aby tělo pracovalo co nejefektivněji, je třeba si vybudovat svalovou hmotu, kterou můžeme přirovnat k “továrně“ na postupné spalování veškeré přebytečné energie. Ideální pro obézní je například cvičení flowinu nebo bosu, které se úplně vyhýbají doskokům. Jedná se o cvičení s vlastní vahou, ke kterému stačí jednoduché pomůcky a každý se jim může věnovat i v klidu domova.

Posilování s vlastní vahou má ještě tu výhodu, že se tělo naučí fungovat jako celek a hlavně je připraveno na každodenní pohyb, ať již v pracovním zatížení nebo při sportu. Je třeba se nebát nových trendů v cvičení - pod správným vedením jsou výsledky vidět již brzy a přináší příjemná překvapení.

Jen pozor na začátky. Stejně jako u jiných pohybových aktivit je vhodné absolvovat trénink nebo alespoň ukázkovou lekci pod vedením odborného a vyškoleného trenéra. Je důležité vyhledat trenéra (instruktora), který má certifikát opravňující jej k tréninku, resp. vedení cvičenců. Řada trenérů bohužel nemá dostatečné znalosti pro práci se specifickými skupinami lidí ani pro správné vedení tréninku.

BOSU

Ke cvičení se používá pomůcka připomínající „polomíč“. Z jedné strany je plochá a pevná, z druhé strany vypouklá. Bosu dopomáhá ke kompletnímu zpevnění svalů, zdravému držení těla a získání dobré fyzické kondice. Cvičení se skládá z široké škály rehabilitačních, balančních a posilovacích cviků, při kterých zapojujete jak vědomé, tak i hluboké kosterní svaly, jež zajišťují správné držení těla. Pokud jsou tyto partie ochablé, mohou vám způsobovat bolesti zad a kloubů.

Bosu může cvičit v podstatě každý. Je vhodné pro muže i ženy každého věku, mohou ho cvičit lidé doma, stejně tak i vrcholoví sportovci. Při odborném dohledu a v rozumné míře ho mohou cvičit i těhotné ženy, neboť toto cvičení posiluje také oblast pánevního dna.

Cvičení bosu se dá rozdělit do tří základních tréninkových programů: • Kardio trénink se cvičí při vyšší tepové frekvenci a je nejlepší pro spalování tuků. • Posilovací trénink se zaměřuje na zpevnění a posílení svalů. • K uvolnění a protažení všech svalů slouží rehabilitační trénink.

Čtěte také: Bosu: Vybalancujte si pevnou a štíhlou postavu

FLOWIN

Jedná se o cvičení na desce, po které se posouvají tzv. pady (podložky) se speciální povrchovou úpravou. Výhodou je velké zapojení hluboko uložených svalů podél páteře. Jedná se o cvičení bez doskoků a nárazů, proto je vhodné i pro osoby s nadváhou a osoby s omezením pohybového aparátu.

Cvičením se navíc podporuje rozvoj koordinace a stability a výrazně se zapojují svaly hlubokého stabilizačního systému páteře. Flowin je jedním z nejlepších preventivních sportů pro potlačení bolestí zad a krční páteře.

Čtěte také:

.

Hledáte to správné cvičení právě pro Vás? Pomůže Vám webový portál www.ocviceni.cz.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video