Poklady z Kréty | e15.cz

Poklady z Kréty

Mgr. Pavla Kurková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lepší místo si pro své zrození nejvyšší řecký bůh Zeus nemohl vybrat. Kréta je totiž voňavým rájem. Léčivé rostliny raší ze země všude. V horách, na pastvinách, loukách i v pobřežních oblastech. Pojďte si se mnou teď užít bylinkovou chuť středomořského ostrova.

Před 4,5 tisíci lety obývali Krétu Mínojci. Velmi zdárně míchali parfémy, destilovali éterické oleje, připravovali bylinné léky, masti a také kosmetické produkty. Ostatně i celá královská rodina byla „váženým klientem starověké fytoterapie“. V historické linii času pokračují v mínojské tradici rovněž současní Kréťané. Bylinky hojně přidávají do lahodných pokrmů, pijí je v rámci prevence nebo s nimi léčí různá onemocnění. V jednom z nejbohatších ekosystémů v Evropě totiž sídlí nespočetné druhy rostlin. A spousta z nich roste výhradně na tomto bohy požehnaném ostrově.

Zdraví roste v horách

Až se dostanete do pohoří Lefka Ori (Bílé hory) v západní části ostrova, porozhlédněte se po krétském horském čaji (Syderitis syriaca). Místní musejí vyšplhat do výšky přes 900 metrů nad mořem, aby tuto žlutě kvetoucí bylinku ručně nasbírali. Každopádně se jim to vyplatí, protože malotira zahání zimní neduhy - od nachlazení, chřipky až po onemocnění dýchacích cest. Přidáte-li k čaji i lžičku místního medu, tato směs zapůsobí na imunitní systém jako „živá voda“.

Rozbouří-li se vám v taverně po několika delikatesních chodech žaludek, požádejte o čaj z malotiry. Rychle zklidní protestující trávicí trakt. Pokud jste se rozhodli v rámci zdravé krétské stravy zhubnout, přidejte k pitnému režimu i 3x denně malotiru (jednu čajovou lžičku zalijte 2,5 dl vařící vody a nechejte 10 minut vyluhovat pod pokličkou). Rostlinku s chlupatými listy také doporučuji svým klientům s rakovinou pro zvýšení množství antioxidantů v organismu. A myslím, že zachutná i ženám, které by ji měly pít v rámci prevence osteoporózy.

KrétaAutor: Ženy - E15

Kozy vědí své

„Král krétské flóry“ poléhá na strmých svazích a útesech, kde poskakují divoké kozy. Kréťané říkají, že když se tato rohatá zvířata zraní, pojídají dictamnus (Origanum dictamnus). Ránu nezachvátí zánět a rychle se zahojí. Díky místu výskytu této šedozelené rostliny patří její sběr na skalních srázech mezi riskantní aktivity.

Proto nepokoušejte osud a raději si dictamnus kupte v obchodě. Povědomí o této bylince měl již otec medicíny Hippokratés. Předepisoval ji na žaludeční potíže, léčil s ní rány, kožní onemocnění i hadí uštknutí. Jedna z nejoblíbenějších bylin na Krétě pomáhá ženám zmírnit menstruační či porodní bolesti a usnadnit příchod děťátka na svět. Její „zázračná síla“ se projeví také při umdlévajícím sexuálním apetitu.

Prostřednictvím parní destilace vzniká z dictamnu i éterický olej. Jeho báječné účinky cítím vždy na vlastní kůži. Ve směsi s třezalkovým olejem mě pokaždé zbaví všech bolestí a únavy ve svalech po celodenním putování za divoce rostoucími bylinkami.

Mínotaurova síla

Voňavé koberce tymiánu (existují početné variety) rozkvetou v horských oblastech Kréty každý rok na jaře. Včelky opylují sladké květy a tím vzniká speciální, jednodruhový med. Kréťané ho užívají jako lék, jen na lžičku, aby posílil jejich organismus v chladném období.

Chcete-li mít sílu jako bájný Mínotaurus, dopřejte si toto přírodní tonikum obsahující 180 prvků prospěšných pro lidské tělo. Dodá vám energii při fyzické a psychické únavě. Tři lžičky denně léčí záněty dýchacích cest, dutin, záněty v krku, nachlazení, virózy a opary (na rtech i pásové opary). Vzácný med působí jako přírodní antibiotikum, likviduje bakterie (stafylokoky, streptokoky), plísně či kvasinky a je vhodný i pro malé děti.

Autor: Ženy - E15

Olivovník, nejlepší přítel člověka

Rozhlížíte-li se po na Krétě, máte pocit, že jediný strom, který tu najdete, je olivovník (Olea europaea). Není divu, statistiky mluví o více než 35 milionech stromů dožívajících se až několik stovek let. Statečně odolávají silnému slunečnímu žáru, aby v květnu rozkvetly a o měsíc později začaly tvořit chutné plody. Ty dozrávají na podzim (záleží na odrůdě) a pěstitel musí určit vhodný čas sklizně. Správný termín i samotný sběr totiž výrazně ovlivňují chuť a barvu oleje.

Pod stromy se položí černé sítě, do kterých olivy samy padají a průběžně se sbírají každých patnáct dní, aby se zachovala co nejnižší kyselost oleje. Některé druhy oliv se sbírají jednorázově, jiné postupně nebo se češou tyčemi s rotačními osami. Pak co nejrychleji směřují do lisovny. Tam nejprve projdou „mycí lázní“ a nakonec se začnou lisovat za studena pomocí hydraulického lisu při teplotě 38 °C po dobu 90 minut. Vytékající hustá kaše prochází přes filtr a do kanystrů se již stáčí čisté „zelené zlato“, jedno z nejlepších na světě.

Olivový průvodce

Úrodná půda Kréty produkuje více než 75 druhů oliv. Mezi nejznámější patří Koronaski (zelenožluté) pro výrobu olivového oleje, Trombes (černé), které se většinou nakládají do slaného nálevu, a Tsunami, odolná odrůda rostoucí ve vyšších polohách nad mořem. Až si budete v obchodě vybírat olivové oleje domů, pozorně sledujte na etiketě místo původu. Ty nejkvalitnější totiž pocházejí z okolí Kolymbari na západě nebo Sitie na východě Kréty.

Tím ovšem přehlídka účinků „zvrásněného stromu“ zdaleka nekončí. Olivovník je totiž „nejlepším přítelem člověka“, což dokazuje i čaj ze sušených listů (jednu čajovou lžičku zalijte 2,5 dl vařící vody, 10 minut vyluhujte pod pokličkou a pijte 1-2x denně). Pomáhá v léčbě kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku a stejně jako olej snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu.

Chcete-li být krásné jako mínojské královny, dopřejte své pleti olivovou kosmetiku. Nejlepší kvalitu dostanete s visačkou „organic“. Výtažky z olivových listů i samotný olej totiž účinně chrání kůži před nepříznivými vnějšími vlivy. Obsahují vitaminy A a E, jež pomáhají obnovovat kožní buňky a zpomalovat stárnutí. Pokožka také dostává pořádný příděl hydratace a je jemná jako hedvábí.

Kréta v kufru

Aromatické sáčky plné krétských bylinek koupíte ve specializovaných nebo turistických obchůdcích. Poslední záchranu pro zapomnětlivce skýtá „free shop“ na letišti v Heraklionu. A pak již hurá domů, kde vám voňavé čaje připomenou rajský ostrov uprostřed Středozemního moře.

Jedině na Krétě se vyrábí úžasný horský med z květů malotiry. Byl by hřích ho neochutnat… Včelaři nabízejí tymiánový med i v kombinaci s dalšími horskými bylinami nebo též s pinií - krétskou borovicí.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví

Autor: Mgr. Pavla Kurková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video