Pokles dělohy

Jestliže máte problémy se zády, trápí vás inkontinece, bolest při močení, při pohlavním styku nebo v malé pánvi, může se jednak o pokles dělohy.
Pokles dělohy
22.3.2004 0:00 |

Popis
Pokles dělohy je vlastně uvolnění pánevního dna, kdy díky oslabení svalů pánevního dna a poklesu některých orgánů malé pánve dojde k vyklenutí poševní stěny. Spolu s tím může poklesnout i močový měchýř, močová trubice a konečník. Pokud je pokles dělohy závažnější, může dokonce děložní čípek trčet ven z pochvy. Pokles pánevních orgánů postihuje častěji starší ženy a ženy častěji rodící.

Příznaky
- Silná bolest zad
- Bolest při pohlavním styku
- Inkontinence
- Někdy časté močení a bolest při něm
- Pocit tlaku v malé pánvi

Co s tím
Při výše uvedených příznacích byste měla navštívit lékaře, který provede vyšetření, který potvrdí pokles dělohy. Pokud vaše obtíže nejsou velkého charakteru a pokles dělohy je mírný, doporučí cviky na posílení pánevního dna. Provádí se několikrát denně a spočívají v zadržování a povolování proudu moče při močení. Dalším cvikem je zatahování a povolování svalů, jako byste chtěla udržet tampon. Vždy napočítejte do pěti a povolte. Opakujte vícekrát za sebou.
Problémy zhoršuje také nadváha, takže je třeba upravit jídelníček a zhubnout.
Pokud je pokles dělohy velký, lékař může doporučit chirurgické řešení, které zlepší sexuální život a inkontinenci. Zákrok se provádí většinou v celkové narkóze poševní cestou a spočívá v incizi poševní stěny a jejím posílení podpůrnými stehy. Uvolněná tkáň poševní stěny se odstraní. Po operaci se pochva naplní mulem na 24 hodin. Pár dnů po operaci se vyskytuje poševní výtok. Jestliže dojde k opakovanému poklesu dělohy, může dojít k operaci břicha, aby se zpevnily poševní stěny.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění