Pomalé vaření v pomalém hrnci šetří váš čas | e15.cz

Pomalé vaření v pomalém hrnci šetří váš čas

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zní to jako protimluv: jak může pomalu vařené jídlo ušetřit kuchařce čas, strávený u plotny? Vysvětlení je nakonec jednoduché – pokud se vaření obejde bez kuchařčiny přítomnosti a ona ten čas může věnovat čemukoliv jinému.

Pomalý hrnec není žádná novinka

Před víc jak čtyřiceti lety se první hrnce na pomalé vaření objevily ve Spojených státech, a v krátké době si získaly velkou oblibu. Třebaže se v nich vaří s pomocí elektřiny, jejich příkon, a tedy i spotřeba byla nepoměrně nižší, než při vaření na klasickém elektrickém sporáku.

V době krize, kdy se v domácnostech šetřilo na všem, byly pomalé hrnce na vrcholu slávy. U nás se o nich moc nevědělo, až v posledních několika letech se objevují v nabídce, a vydobyly si svoje místo i v českých kuchyních.

Pomalý hrnec se skládá ze tří částí: spodní je elektrický „kotel“, na něm je umístěna kovová nádoba s držadly a v ní vyjímatelná nádoba ze speciální kameniny. Ta je odolná proti extrémním změnám teplot, dá se použít i samostatně k restování a vaření na plotně, nebo v mikrovlnné troubě (ne všechny typy, je třeba se informovat u prodejce).

Pomalý hrnecAutor: Ženy - E15

Úspora času a energie

Vaření v pomalém hrnci má jednu nespornou výhodu: do hrnce naskládáte vše, co potřebujete třeba na polévku či omáčku, zapnete a minimálně čtyři hodiny se nemusíte o obsah starat. Pochopitelně je možné i do tohoto hrnce nakukovat, míchat jídlo, ale je to zbytečné, hrnec se postará sám.

Jídlo se připravuje při teplotě mezi devadesáti až sto stupni, tedy těsně pod bodem varu. Zelenina se nerozváří ani po dlouhém „pobytu“ s masem v hrnci. Maso neztrácí na objemu, je měkké a vláčné, i když není z nejmladšího dobytčete.

Používá se mnohem méně tuku (případně žádný), soli i koření. Bez obav můžete nechat hrnec bez dozoru, běžet může i přes noc. Nezvyšuje teplotu kolem sebe, ani teplotu pracovní linky. Topné těleso využívá nízkého napětí, takže i když je podstavec zahřátý, požár nehrozí.

Nemusíte se bát, že by se během dlouhého vaření jídlo připálilo: hrnec totiž nehřeje jen ode dna, jako na plotně, ale zahřívá se celá nádoba rovnoměrně. Proto je jídlo šťavnatější, chutnější a nerozvařené. Je ale zbytečné používat hrnec na přípravu kuřete, i když možné to je.

Pomalý hrnecAutor: Ženy - E15

Jaký typ si vybrat?

Jednodušší je takzvaný manuální hrnec, který má dva stupně vaření (nižší a vyšší teplota), zároveň i funkci k udržení teploty po vypnutí varu. Jako u všech hrnců i tady je vnitřní nádoba vyjímatelná, lze ji umývat ručně nebo v myčce nádobí.

Programovatelný hrnec má funkci vícenásobného nastavení času a teploty, digitální displej s ukazatelem teploty a odečítáním času. Sám po skončení programu přejde na udržovací teplotu sedmdesáti stupňů po dobu dvou hodin.

Velikosti hrnců jsou podobné u všech výrobců. Nejmenší s obsahem tři a půl litru se hodí k přípravě jídla pro dvě až tři osoby. Bezmála pětilitrový hrnec bude vhodný pro pětičlennou rodinu, a s hrncem šest a půl litrovým připravíte oběd i pro menší společnost.

Kde a za jakou cenu hrnec koupíte

Pomalé hrnce jsou k dostání v prodejnách elektro (i v e-shopech), cena začíná zhruba na dvou a půl tisících u menších a jednodušších typů. Vyberete si i z různých tvarů a typů: na nožičkách, na podstavci, kulaté, oválné, hranaté se skleněnou či plnou poklicí.

Pokud se vám povede rozbít keramickou nádobu nebo skleněnou poklici, není problém koupit nádobu náhradní za cenu od šesti set korun (podle typu a velikosti hrnce), poklice je asi o dvě stovky levnější. Případně dokoupíte celý komplet.

Projdete-li si diskuze o využití a používání pomalých hrnců, většina uživatelů je s nimi nadmíru spokojena. Váhavcům lze nabídnout přirovnání k pořízení automatické pračky: když začínaly, dost žen nevěřilo, že dobře vyperou a ušetří práci i čas.

Dnes si svou domácnost bez takového pomocníka nedokáže snad žádná hospodyně představit. Stejně tak získává na oblibě pomalé vaření, kdy hlavně mladé maminky ocení, že místo času stráveného u plotny, mohou jít třeba na několik hodin s dětmi na procházku. Po návratu je čeká hotový a voňavý oběd.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video