Pomeranče | e15.cz

Pomeranče

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlavně v chladnějším období nám pomeranče zajistí přísun vitaminu C, který nás bude chránit před chřipkou a nachlazením. Umí toho ale daleko více.

Pomeranče pochází z Asie a jižní Číny. Je známo přes 200 odrůd pomerančovníků od žlutooranžové po tmavě červenou barvu. POmeranč je proslulý svým bohatstvím vitaminu C, plod o váze 180g ho má 70 mg, což se rovná denní spotřebě člověka. Vitamin C zajistí duševní svěžest a vitalitu a účastní se mnoha chemických reakcí látkové přeměny.

Cenný je ale také pro obsah vitaminů skupiny B, hlavně biotinu, který se stará o pěkné vlasy a pokožku a dále pak kyseliny pantotenové a kyseliny listové, která podporuje krvetvorbu. Najdeme tu i vápník posilující kosti a zuby a hořčík pomáhající činnosti srdce a svalů. V neposlední řadě je třeba zmínit i selen, který posiluje imunitní systém. Pomeranče dokáží vzpružit organismus, zlepšit výkonnost a soustředění.

Účinky na organismus:


- dodává energii a svěžest
- chrání před chřipkou a nachlazením
- podporuje soustředění
- aktivuje tělesné žlázy
- posiluje imunitu
- stará se o krvetvorbu
- posiluje vazivové tkáně
- pomáhá při dietách

Při koupi pomerančů dbáme na to, aby byly pevné a relativně těžké vzhledem ke své velikosti, což značí, že obsahují hodně šťávy. Pokud je oloupeme, nebo vymačkáme šťávu, měli bychom vše hned zkonzumovat, protože jinak se působením světla ztratí vitamin C. Je ale mnohem zdravější jíst pomeranče i s dužninou, nejenom pít šťávu, protože dužnina  obsahuje bioflavonoidy, rostlinné látky, které chrání vitamin C před oxidací a zvyšují mnohonásobně jeho účinnost. Pomerančová kůra může obsahovat jedové látky, proto bychom ji neměli používat (například do moučníků), ovšem dnes se dají koupit i chemicky neošetřené plody (například v prodejnách zdravé výživy).

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery