Pomocníci z přírody v boji proti chřipce | e15.cz

Pomocníci z přírody v boji proti chřipce

ZDROJ: Ženy - E15

Denisa Streublová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak to začíná, všechny známe. Bolí nás záda, klouby, svaly, máme horečku a den poté nás začne sužovat rýma. Ano, řeč je o chřipce, která momentálně trápí podstatnou část populace ČR.

Chřipka je virové onemocnění, antibiotika na ní tudíž nezabírají a nejlepší je prostě si zalézt na týden do postele, doplňovat tekutiny a horečku snižovat paracetamolem. V žádném případě se nedoporučuje chřipku přecházet!

S výjimkou paracetamolu opravdu nepotřebujeme skoro žádné léky, existuje ovšem několik přírodních receptů, které nám pomohou s chřipkou a dalšími nepříjemnými symptomy, které ji provází (rýma, ucpané dutiny, bolest v krku, kašel) rychleji zatočit.

Když vás popadne chřipková zimnice, sáhněte po zázvoru. Do vřelé vody nastrouhejte nebo nadrobno nakrájejte dostatečné množství zázvoru, přidejte kolečko citrónu a oslaďte medem. Tento nápoj vás zahřeje a pomůže vám i od bolesti svalů a kloubů.

Důležitý je taky přísun dostatečného množství vitamínu C. O jeho vysokém obsahu v citrusových plodech nikdo nepochybuje, dále můžeme doporučit jablka, mango, zelí, šípky.

Když bojujete s urputnou rýmou a máte ucpaný nos a dutiny, protáhnou vás výrazné aromatické silice. Takové látky najdete třeba v cibuli, česneku nebo křenu. Štiplavý křen uvolní ucpaný nos a dutiny okamžitě, nejlepší je čerstvě nastrouhaný. Můžete ho zkusit samotný nebo ve směsi s medem. S medem se překvapivě dobře snesou i již výše zmiňovaná cibule a česnek – cibuli nebo česnek najemno nakrájíme nebo nastrouháme, rozmícháme s medem, necháme na hodinu odležet do lednice a výsledný štiplavý sirup po lžičkách užíváme několikrát denně.Křen, cibule i česnek mají navíc antibakteriální účinky. Ač je chřipka virové onemocnění, bakteriální onemocnění (např. zánět průdušek nebo dutin) na náš oslabený organismus často útočí. Všechny zmiňované štiplavé pochutiny také posilují imunitu, čili se je vyplatí konzumovat i v rámci prevence. Česnek a cibule vám pomohou i ve formě česnekové a cibulové polévky.

Na uvolnění dutin a celkové pročištění horních cest dýchacích pomůže inhalace. Je to nepříjemná ale účinná metoda. V objemné nádobě s horkou vodou rozpustíme mořskou sůl, přidáme několik kapek vhodného aromatického oleje (např. eukalyptus, rozmarýn, tea tree oil, borovice) a aspoň deset minut inhalujeme výpary. Inhalace má kromě zdravotního účinku i efekt kosmetický, neboť horká pára otevírá a čistí ucpané póry.

Rozhodně neuděláte chybu, když zakoupíte už nějakou předem připravenou bylinnou směs proti chřipce a nachlazení, ale můžete si pomoci i odvarem z jednotlivých bylinek. Vítanými pomocníky jsou lipový květ, meduňka, šalvěj, máta, tymián, květ černého bezu a mateřídouška. Šalvěji a tymiánu se ovšem vyhýbejte v těhotenství.

Při bolesti v krku, která se často objevuje, když už máme několik dní rýmu a kašleme, je vhodné mít po ruce antiseptické kloktadlo. I zde si ovšem můžeme vystačit s přírodními zdroji:

Kloktadlo z bezových květů na bolesti v krku a záněty mandlí:


30 g květů černého bezu, 0,25 l vařícího octa, jednu lžičku medu.
Květy necháme vyluhovat pod pokličkou patnáct minut v horkém octě. Poté scedíme a přidáme med. Vlažný nálev kloktáme několikrát denně.

Kloktat lze také heřmánkovým čajem nebo vlažnou vodou s rozpuštěnou mořskou solí.
Na kloktání i na pití lze také vyzkoušet  již zmíněný odvar z šalvěje a tymiánu, který je velmi oblíbený v Řecku.

Když po prodělané chřipce trpíte kašlem, je zapotřebí vyřadit z jídelníčku hlenotvorné potravy (mezi ně patří mléčné výrobky, dále potraviny obsahující pšenici, cukr). Od zahlenění pomohou ovocné šťávy (třešňová, černorybízová, jahodová, švestková, jablečná, mangová) stejně jako zeleninové, které jsou kvůli nižšímu obsahu cukru dokonce vhodnější (např. šťávy z mrkve, červené řepy, špenátu nebo celeru). Potraviny obsahující aromatické silice (jako např. již zmiňovaný česnek, cibule a zázvor, dále pak pórek, tymián, skořice, máta) pomáhají rozpouštět hlen a odstraňovat katar.

Příroda nám tedy nabízí nespočet způsobů, jak se nepříjemného onemocnění zbavit. Jejich nesporná výhoda je, že jsou častokrát levnější a méně zatěžují trávicí trakt a játra, než prostředky klasické medicíny.

Foto: Alena Menclová, Abecedazahrady.cz

Autor: Denisa Streublová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video