Pooperační bolesti | e15.cz

Pooperační bolesti

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obecně platí, že v prvním pooperačním dni má po chirurgickém výkonu bolesti 100 % pacientů. Operační anestezie pomalu odeznívá a my začínáme pociťovat chirurgické zákroky v našem těle. Ke slovu se začíná hlásit bolest. Co teď?

Noc před operací se pravděpodobně spí špatně každému, bez ohledu zda nám budou operovat žlučník anebo se jedná „pouze“ o resekci zubu. Hlavou se vám honí nejrůznější otázky. Má vůbec cenu jít na operaci? Jak se budu cítit po zákroku? Kdy se budu moci vrátit do svého běžného života? Bude to bolet? A jak dlouho?

Takovéto otázky se člověku honí hlavou, jednoduše se bojíme neznámého. Pověsti typu „jedna paní povídala“ naše obavy ještě prohlubují. Není třeba se strachovat. Díky vyspělému zdravotnictví naprostá většina operací proběhne úspěšně a pacient se v pořádku vrátí domů.

Nestyďme se přiznat bolest Pooperační bolesti patří k bolestem akutním. Proto pro ně platí, že se musí začít léčit ihned, aby se z bolesti nestala bolest chronická. Nebojte si přiznat, že vás něco bolí, je to samozřejmý důsledek operace. Neléčená či špatně léčená pooperační bolest má i další nežádoucí projevy a účinky. Zvyšuje se krevní tlak, tělo má mnohem větší nároky na dodávku kyslíku. Vaše srdce bude muset zbytečně zvyšovat výkon. Plíce nebudou pracovat tak, jak mají. Nebudete si moci například dostatečně odkašlat, čímž se zvyšuje riziko zápalu plic.

K tišení bolesti MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková uvedla: „Pacient, který cítí velkou bolest, se léčí mnohem hůře než ten, kterému od bolesti pomůžeme. Jeho organizmus spotřebovává vlastní zásoby energie více, než je nutné. Léčení ran je také mnohem pomalejší. Je hodně důvodů, proč pooperační bolesti tišit. Velmi důležité také je, jak se my sami cítíme. Pokud nám bude špatně, všechno nás bude nesnesitelně bolet, náš organismus bude regenerovat mnohem pomaleji, než když si od bolesti ulevíme.“

Jaké jsou možnosti utišení bolesti?

Jednou z vhodných možností k tišení bolesti jsou protizánětlivá analgetika. Mezi účinné látky těchto léků patří především kyselina acetylsalicylová, paracetamol, ibuprofen, indometacin nebo diklofenak. Jejich výhodou je i jisté protizánětlivé působení.

Najdou uplatnění tam, kde operační výkon nebyl tak složitý či rozsáhlý a kde je potřeba tlumit mírné až střední bolesti. Návyk na ně nevzniká. Mezi velmi účinná analgetika patří také Valetol, který svým kombinovaným složením zaručuje velmi časný nástup účinku a bolest potlačuje po dobu 6 – 8 hodin. Dlouhodobé užívání jakýchkoli analgetik však vždykonzultujte s lékařem.

Pomoc z přírody


Dávate -li před prášky přednost raději přírodní zdroje, můžete na úlevu od bolesti vyzkoušet třeba bylinky. Nap.ř dymnivka yanhusuo (Corydalis yanhusuo) patří k nejúčinnějším prostředkům tradiční čínské medicíny na zažehnání bolestí všeho druhu.  Vytváří malé žlutohnědé podzemní hlízy, které se používají pro léčebné účely. Sklízejí se pozdě na jaře nebo v brzkém létě, jakmile po odkvětu nadzemní část uschne. Vykopou se, odstraní se z nich malé kořínky, pak se hlízy 3 minuty vaří, usuší na slunci a nakrájejí na kousky.

Čekanka obecná – Cichorium intybus – a locika jedovatáLactuca virosa – jsou dvě rostlinky obsahující laktucin a laktukopikrin a 11ß, 13-dihydrolaktucin. Tyto látky mají analgetický účinek podobný ibuprofenu. V minulosti se používaly jako náhrada opia, účinné mohou být spíše při neuropatické bolesti. Čekanka je účinná také proti střevním parazitům (červům). 

Mák setý je nesporně jednou z nejsilněji analgeticky působících bylin a pro tento svůj účinek je užívána již nejméně několik tisíc let. Je třeba říci, že ačkoli účinné látky z máku (opiáty) mohou vzbuzovat závislost, jsou-li použity k tlumení bolesti, je toto riziko minimální. Účinné složky jsou nejvíce koncentrovány ve šťávě (latexu) ze zelených makovic, ale i slupky zralých makovic obsahují kolem 1 % morfinu. Zralá maková semena jsou bez obsahu analgetických a opojných látek.


Léčí i dobrá nálada

Neměli bychom zapomínat ani na udržování dobré nálady a optimismu, jakkoliv se to může zdát po operaci těžké. S důvěrou v budoucnost se všechny obtíže snáze překonávají a my se rychleji vrátíme ke svým radostem i obvyklému chodu života.

30. června 2010

Související články:
Bolest zubů
Menstruační bolesti
Kyselina acetylsalicylová - nejrozšířenější lék proti bolesti a teplotě
Aby záda nebolela
Dobrá imunita - podmínka zdraví a energie

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video