Pořizujeme si brýle | e15.cz

Pořizujeme si brýle

ZDROJ: Ženy - E15

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zrak je jedním z našich nejdůležitějších smyslů a proto oční vady, ať už vrozené či získané během života, korigujeme pomocí vhodné oční optiky.

Pořízení brýlí není levnou záležitostí a je třeba jej neuspěchat. Korekci zraku by mělo předcházet lékařské vyšetření spojené s měřením na optometrickým přístrojích, během kterého oftalmolog zjistí odchylky vašich očí od normálního vidění. Na jeho základě pak rozhodne, jaký typ brýlí je pro vás nejvhodnější.

V diagnóze oftalmologů se setkáte nejčastěji s následujícími typy očních vad: Při krátkozrakosti (tzv. myopii) se světelné paprsky, vcházející do oka setkávají před sítnicí oka. Člověk s myopií vidí předměty blízké, ale vzdálené mu dělají problémy. Při dalekozrakosti (tzv. hypermetropii) se naopak obraz zobrazuje za sítnicí, lidé vidí dobře do dálky, ale mají problém zaostřit na předměty blízké.

S malou hypermetropií do 2 dioptrií se můžete setkat u více než poloviny naší populace. Astigmatismus je další vadou oka, způsobený nerovnoměrným zakřivením rohovky. Často doprovází některou z již výše zmíněných vad, lidé s astigmatismem mohou vidět rozmazaně na blízko i do dálky. Ke konečnému výčtu nejčastějších poruch chybí zmínit vetchozrakost (neboli presbyopii), související se ztrátou pružnosti oční čočky. Ta se objevuje většinou po 45. roce života a způsobuje zhoršené vidění na krátkou vzdálenost.

Vybíráme obroučky


Jakmile vám lékař předepíše brýle, je na vás vybrat si typ skel a obroučků.S výběrem vám sice rádi poradí v každé lepší prodejně oční optiky, avšak již před její návštěvou není na škodu udělat si představu, co všechno od brýlí očekáváte a kdy je budete používat. Nároky na brýle jen pro čtení se budou lišit od těch, které budete používat stále, třeba i na sport.

Vedle vlastností samotných skel, upravujících váš zrak, hrají důležitou roli také barva a tvar obroučků. Když už si brýle vybíráte, neměli byste dát pouze na módní trendy. Ke každému obličeji se hodí jiné tipy brýlí, proto při jejich výběru nespěchejte. I když vás některé obroučky na první pohled nezaujmou, vyzkoušejte si je, neboť na vaší tváři mohou vypadat docela jinak. V souladu se svou typologií najděte odvahu vyzkoušet také některé barevné typy, s vaším účesem a nalíčením mohou zajímavé obroučky nebývale zvýraznit vaší osobnost. Pro konečný výběr je však nejdůležitější váš osobní pocit.

Brýle u dětí

Vývoj zraku trvá několik let a ze smyslů se dotváří jako poslední. U malých dětí se doporučuje podstoupit preventivní vyšetření u očního lékaře kolem druhého roku života a poté před vstupem do základní školy. Jakmile však zpozorujete u svého dítěte šilhání, mžourání či narážení do dveří a nábytku, návštěvu oftalmologa neodkládejte.

Otázky k příspěvkům zdravotních pojišťoven

Preventivní prohlídky a akutní ošetření u očního lékaře jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Dostanete-li poukaz na dioptrické brýle a další pomůcky, většina pojišťoven vám přispěje na jejich základní provedení.

Všeobecně lze říci, že dospělý člověk má nárok na příspěvek na nové brýle jednou za tři roky, děti do 15 let jednou za rok. Má-li člověk vadu oka nad 3 dioptrie, má nárok jednou za tři roky na dvoje dotované brýle, případně na jedny vždy za rok a půl.

Suma se pak pohybuje v řádek stovek korun podle zdravotní pojišťovny, při výběru brýlí pro děti je příspěvek pojišťoven výraznější. Některé pojišťovny pak ještě zvýhodňují například dárce krve nebo kostní dřeně nebo zajišťují slevy u svých smluvních partnerů. Podrobnější informace, například ohledně příspěvků na laserové operace očí, vám na požádání poskytnou sami jednotlivé pojišťovny.

Nakonec ještě jedno malé upozornění. Raději se vyvarujte univerzálním brýlím, prodávaným například v drogeriích nebo v obchodních řetězcích. Přestože bývají cenově velmi lákavé a vy můžete mít pocit, že s nimi vidíte lépe, mohou váš zrak nakonec ještě více poškodit a při dlouhodobějším používání se může dostavit pálení a slzení očí či bolesti hlavy.

Brýle je potřeba vyrobit pro každé oči speciálně, podle vzdálenosti zorniček. Tyto hotové brýle navíc nemívají dostatečnou povrchovou úpravu, mohou se snadno poničit a v konečném důsledku vás koupě nových, kvalitnějších brýlí, stejně nemine.


Autor: Mirka Bittová
25. srpna 2009

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video