Postelové rošty zkvalitní váš spánek | e15.cz

Postelové rošty zkvalitní váš spánek

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedno je jisté: pružné drátěnky pod matracemi (na kterých se tak krásně skákalo) jsou minulostí, právě tak jako různá prkénka a pevné, neodvětrávané desky. Kdo chce dobře ležet, pořídí si pod matraci lamelový rošt.

Lamely nebo laťky?

Když už jste investovali do kvalitní matrace, rozhodně neváhejte, a pořiďte si pod ní rošt.Laťové či lamelové rošty zajišťují dobré odvětrání i lepší rozložení váhy těla na matraci. Levnější jsou laťkové rošty, komfortnější pak rošty lamelové.

Postelové rošty z latí jsou pevné (latě nepruží), jejich počet závisí na šíři prkénka. Takový rošt má minimálně čtrnáct až osmnáct latí spojených dvěma textilními pruhy k fixaci mezer mezi laťkami. Pro osazení roštu do postele jsou třeba nosné lišty na vnitřní straně bočnic postele.

Lamelové rošty tvoří pružné lamely osazené na rámu. Hodí se pro všechny typy matrací, (zvyšují jejich ortopedické vlastnosti) a mohou být konstruovány jako pevné nebo polohovací rošty. Jsou dražší než laťkové rošty, poskytují ale komfortnější ležení.

Pevné lamelové konstrukce mají minimálně osmadvacet lamel osazených v kyvných gumových, nebo kaučukových pouzdrech. Na roštu je možné nastavit tuhost lamel přinejmenším ve třech zónách – v oblasti ramen, hrudníku a stehen. Tyto rošty jsou vhodné pro matrace ze studené a líné pěny a pro latexové matrace.

Standardní nosnost pevných roštů je od sto dvaceti do sto třiceti kilogramů. Optimální počet lamel je dvacet osm, a zvolit si můžete i variantu výklopného roštu, umožňující přístup k úložným prostorám postelí.

Potrpíte si na pohodlí? Zvolte polohovací rošt

Lamelové polohovací rošty se nehodí pro taštičkou matrace, ani pro matrace pružinové a matrace s pevnou kokosovou deskou. Ruční nastavení roštu umožňuje zvýšení polohy nohou a hlavy (částečně i ramen) podle toho, jak se vám nejlépe leží.

Nejvyšším standardem jsou polohovatelné lamelové rošty s motorovým pohonem. Tvoří je obvykle dvacet osm až čtyřicet dva lamel usazených v kaučukových pouzdrech. Plochý motorový rošt má výšku devět centimetrů, jeho dva bezúdržbové elektromotory, zabudované v bočnicích postele, se ovládají kabelovým ovladačem.

Polohovat můžete samostatně oblast hlavy nebo nohou, lze i současně. Zvolit můžete polohu pro sledování televize či pro čtení, ovládání je velmi jednoduché, pro případ výpadku proudu se dá postel nastavit manuálně, nebo pomocí záložní, devíti voltové baterie.

Polohovací rošty čtyřmotorové nastavují podle potřeby rošt v oblasti hlavy, beder, stehen a lýtek. Jsou vhodné pro dlouhodobě ležící i pro alergiky. I tady polohování probíhá plynule až do polohy vsedě, v systému je zabudována pojistka proti samovolnému zdvihu.

Nosnost těchto motorových roštů je do sto třiceti kilogramů, záruka bývá prodloužena na čtyři roky. Domácí výrobci jsou schopni smontovat i rošty se zvýšenou nosností do sto padesáti kilogramů, mají zesílený rám a jsou osazeny pístovým zdvihem.

Nakupujte u odborníků

Stejně jako u zdravotních matrací je dobré kupovat rošty ve specializovaných obchodech. Levné rošty z hypermarketu se hodí do postelí na příležitostné spaní, pro každodenní odpočinek je kombinace kvalitního roštu a matrace nezbytná.

Věnujte nákupu čas, vyptejte se na všechny možnosti a hlavně uveďte správně typ matrace, pod kterou rošt přijde. Běžné rozměry postelových polohovacích roštů jsou od šíře osmdesáti centimetrů (dále po dvaceti centimetrech až do šíře sto čtyřicet centimetrů) s délkou dva metry. Výrobci jsou schopni vám udělat na zakázku prodlouženou délku.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video