Povolený doping? Doplňky stravy! | e15.cz

Povolený doping? Doplňky stravy!

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toužíte po zázraku, který největší dřinu při hubnutí odvede za vás? Tak ten nemáme. Ale nabídneme vám takové pomocníky, s nimiž se vám bude hubnout přece jen o něco lépe a zdravěji!

Zatímco drtivá většina produktů, které o sobě v reklamě hlásají, že za vás spálí kalorie, zničí tukové zásoby a zaženou vaši nikdy nekončící chuť na sladké či jídlo obecně… nefunguje, jsou tu přece jen prostředky, které vám snahu o menší konfekční velikost trochu zpříjemní, zjednoduší a také zabezpečí, že bude zdravá a vy tělo při hubnutí neochudíte o vitaminy, minerální látky a jiné důležité prvky. Ano, skutečně můžete čas od času zajít do lékárny, a co víc – i do drogerie – a zkoušet, co vaše tělo ocení. Jenže, znáte to. Všechno má své ALE:

Za prvé je třeba, abyste vůbec věděla, co k čemu slouží a proč byste si měla koupit produkt A a nikoli produkt B. To vám rádi prozradíme vzápětí.

Za druhé si musíte uvědomit, že nic není samospasitelné a ani nejlepší potravinový doplněk, o nichž budeme mluvit, za vás nic nevyřeší sám o sobě.

Za třetí musíte vědět, že doplňky nemůžete brát také celou věčnost, ale s rozvahou a ideálně po poradě s lékařem, lékárníkem nebo alespoň s odborníkem na výživu či trenérem.

Za čtvrté je nutné pochopit, že potravinové doplňky neboli doplňky stravy nesuplují léky, ale ani vyváženou stravu a samozřejmě nenahradí ani účinky pohybu, takže životní styl bude stále to hlavní, co budete muset dostat pod kontrolu. Všechno jasné? Pak si pojďme povídat o tom, co to jsou potravinové doplňky a na které můžete bez obav zaměřit svou pozornost.

Milujeme doplňky!

Přestože jsou doplňky výživy, doplňky stravy nebo také potravinové doplňky pouze něčím, co má stravu doplňovat, obohacovat, případně pouze částečně suplovat, pravda je, že nejen v naší hezké české kotlině jdou doplňky opravdu „na dračku“. Kupujeme je hlava nehlava, užíváme, jak se nám zlíbí, a především od nich často čekáme zázraky – nejen co se hubnutí týče. Pravda, ony toho umějí opravdu dost, když víte, jak na to, a jak které brát a kdy, jenže to je právě to, co většina jejich uživatelů netuší.

A tak když pak konečně zabrousí za výživovým poradcem, protože ho doplňky nespasily a ani mu samy nepomohly zhubnout, nestačí se divit. Všechno je špatně! „Lidé, kteří k nám chodí, abychom jim pomohli zhubnout, vždycky v počátku vyplňují stravovací dotazník, který zahrnuje i otázky na to, jaké potravinové doplňky užívají. Když nám je pak odevzdají, často vidíme, že se na ně například spoléhají nejen jako na pomocníky při spalování, ale mnohdy pro ně potravinové doplňky především ve formě koktejlů suplují stravu jako takovou. A není za tím dokonce vždycky jen jejich snaha zhubnout, ale fakt, že tyto instantní potraviny jim umožňují nezabývat se dlouze jídlem, šetří jim čas, což je v této době velmi žádaná komodita,“ popisuje českou doplňkovou realitu výživová poradkyně Adela Marečková z týmu Petra Havlíčka.

Koktejlová mánie

Nejoblíbenější jsou podle ní právě zmíněné koktejly. „Bývají sladké, takže dobře chutnají. Jsou lehko stravitelné, snadno se připravují. Výrobci je obohacují o vitaminy, minerální látky a vydávají je za plnohodnotnou stravu. Tu opravdu mohou nahrazovat, ovšem nikoli dlouhodobě – maximálně dvakrát týdně jeden koktejl místo jídla. I jako doplněk by měly být výjimkou, protože přese všechny vyvážené obsahy naše tělo potřebuje skutečné jídlo, zažít pocit nasycení, který mu koktejly nedají. Pořád jsou to tři deci nápoje, nic víc,“ varuje výživová poradkyně.

Trochu jinou kategorií jsou speciální koktejly pro sportovce. Ty, které bývají přímo nadupané bílkovinami, aby aktivním lidem pomáhaly ke svalové hmotě. „V takovém případě – pokud se jinak aktivní sportovec stravuje optimálně – je v pořádku i denní konzumace těchto speciálních koktejlů, které vám na míru namíchají v každé lepší posilovně,“ dodává Adela Marečková s tím, že právě v posilovně pak můžete narazit i na proteiny v „kousací“ formě jako tyčinky. Ovšem není vhodné si je plést s müsli tyčinkami a dávat si je jen tak na svačinku. Proteinové tyčinky a müsli tyčinky jsou každá něco jiného!

Spalovače tuků

Když už se hubnoucí člověk přemluví ke cvičení a nehodlá se cíleně zaměřit na budování ohromných svalů, může sáhnout také po spoustě pomocníků. Hlavně po těch s obsahem L-carnitinu.

Ten se užívá ideálně před aerobní pohybovou aktivitou, během níž „popožene“ spalování, což rozhodně potěší. „Jeho užívání je při dodržování jídelníčku a volbě optimálního sportu naprosto v pořádku, v tom se lidé nemýlí. Opravdu jim může pomoct,“ souhlasí Adela Marečková. S tím ovšem, že očekáváte-li od produktů s obsahem L-carnitinu zázraky bez pohybu, opět na ně budete čekat marně…

Vitaminy jsou základ

Kde chybu většinou neuděláte, je užívání vitaminových preparátů a doplňků stravy s minerálními látkami, které jsou vlastně základem všech doplňků stravy. „Ačkoli předpokládáme, že klient snažící se zhubnout, má sestavený vyvážený jídelníček zahrnující zeleninu, ovoce, je pravda, že v počátcích hubnutí může trpět tzv. nutriční podvýživou, kdy mu vinou dlouhodobého nevhodného stravování chybí v těle základní vitaminy a minerální látky. I když je to výjimečné, stává se to – pokud se hubnoucí pokoušel shazovat hladověním. Pak se prostřednictvím analýzy stravování dá vypátrat, co mu konkrétně chybí, protože tato analýza nám ukáže nejen množství základních živin (sacharidy, bílkoviny, tuky), ale právě i ostatních látek, jako jsou vitaminy a minerální látky. A ty, jichž se mu nedostává, mu doporučíme užívat prostřednictvím doplňků stravy. Rozhodně by se ale nemělo stávat, že se ráno probudíte, sníte hrst pilulek, a pustíte se do práce! Všechno, co se potravinových doplňků týče, by mělo být uvážené,“ konstatuje A. Marečková.

Místo jídla koktejl?Autor: Ženy - E15

Co vám ještě chybí?

Velkým problémem v českém stravování je příjem dostatečného množství vlákniny. Krmíme se bílým pečivem a tučnými uzeninami, a ani jedno z toho vlákninu neobsahuje. A my ji potřebujeme!

Abychom neměli rychle hlad, aby nám dobře pracovalo zažívání a abychom měli hezky čistá střeva, což je velmi důležité. „Přirozeně je obsažená v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu, oříšcích, ale dá se samozřejmě i doplnit. Prostřednictvím rozpustné vlákniny, tabletek. A měli bychom se starat, abychom jí měli dost, protože jak ukazují poslední výzkumy, my v Čechách vedeme neslavné statistiky rakoviny tlustého střeva, což s nedostatkem vlákniny ve stravě přímo souvisí. Stejně tak lidem často vlivem nevyváženého jídelníčku chybějí nenasycené mastné kyseliny omega-3, 6 a 9. Vyskytují se v rybách, oříšcích, rostlinných tucích. A pravda je, že naši klienti po doplňcích stravy, jež je obsahují, sahají často už i bez našeho doporučení, protože vědí, že je tělo potřebuje prostě proto, aby vůbec dobře fungovalo, natož když má hubnout!“ připomíná výživová poradkyně s tím, že nám často chybí také jod.

Ačkoli se jodiduje kamenná sůl a mořská sůl jej obsahuje ještě větší množství, nemáme ho dost, což ovlivňuje negativně činnost štítné žlázy. A ta, když nefunguje dobře, brzdí v některých případech celkový metabolismus, nemluvě o tom, že jste pak unavení a třeba na takový pohyb v rámci hubnutí nemáte ani pomyšlení. „Protože v rámci zdravého životního stylu doporučujeme spíše nesolit, i pro jod někdy posíláme klienty do lékárny. Jako u všeho je to ale dobré probrat s odborníkem, tedy s lékařem. A myslet na to, že základem při doplňování jodu je dostatečné zastoupení mořských ryb či plodů moře ve stravě,“ říká Adela Marečková.

Doporučovaná probiotika

Probiotika neboli laktobacily jsou pro nás také velmi důležité. Pro celkovou imunitu stejně jako pro skvělé zažívání, které oceníte nejen při dietě. I s ním vám pomůže vyvážený jídelníček, ale proč ho nenastartovat laktobacily v tabletkách?

Měsíční kúra dvakrát do roka vám upraví prostředí ve střevech, což by do značné míry měly zvládnout především kysané mléčné produkty. Ale co když máte třeba alergii na laktózu? I pak jsou laktobacily možnou cestou! „A samozřejmě pak ještě musíte zohlednit přísun vápníku,“ dodává A. Marečková a znovu zdůrazňuje, že užívání doplňků je v pohodě a namístě hlavně tehdy, když už víte, že jste svou stravou udělala maximum pro to, aby vám nic důležitého nechybělo. Jíst špatně, sedět na gauči a spoléhat se na doplňky vám nikdy nikdo nedoporučí ani neschválí.

Doplňte, co vám chybí...Autor: Ženy - E15

Když vás bolí pohyb…

Každý vám také řekne, že bez cvičení to prostě při hubnutí nejde. I my už jsme to několikrát zopakovali, a je čas udělat to znovu. A sice v souvislosti s problémem, na který narazí především lidé s dlouhodobou obezitou, která se již „stihla“ negativně podepsat na funkčnosti pohybového a kloubního aparátu. Naštěstí pro ně jsou tu potravinové doplňky, především tzv. kloubní výživa, které mohou být nápomocné. „Pokud jsou potíže tak výrazné, že znemožňují pohyb, je na řadě daleko spíše návštěva lékaře nebo fyzioterapeuta, kteří určí další postup. A upřímně řečeno – spíše méně než více lékařů jsou příznivci podávání tzv. kloubních preparátů. Proč? Nejsou to léky a účinných látek obsahují jen malé množství. Doporučila bych je spíše v rámci prevence než nápravy problému. Třeba když víte, že v zimě budete chtít po letech vyrazit na lyže, pomozte kloubům doplňkovou výživou. Na dva tři měsíce, jen aby se tělo připravilo na zátěž,“ vysvětluje Adela Marečková.

Stop únavě (nejen) při hubnutí!

Co vám může vážně zkomplikovat snahy zhubnout, je únava. Hubnoucí ji pociťují, pokud hlavně nedodržují předepsané množství jídla s odpovídajícím množstvím živin a energie. Nebo když to přehánějí s pohybem. „A pravda je, že pokud jsem při redukčním programu unavená, nedočkám se ani úbytku tukové tkáně, protože ta je pro unavené tělo zdrojem energie a bude se snažit si ji uchovávat,“ konstatuje Adela Marečková s tím, že by se ovšem při odborně sestaveném jídelníčku u jinak zdravého jedince únava z hubnutí vyskytnout neměla.

Něco jiného je jednorázová únava třeba z přemíry práce nebo sem tam z vydatnějšího sportu, pak se na doplňky obrátit mužete. „V základu jsou to opět hlavně vitaminy, minerální látky a pak například lecitin, který revitalizuje, podporuje regeneraci, obnovu buňky, dokonce pomáhá pri odbourávání cholesterolu. Anebo je tu ještě koenzym Q10, který je významný pro energetické pochody v buňce. Jestliže ani to nepomáhá, už je třeba zvažovat závažnejší příčiny únavy, jako je například hypofunkce štítné žlázy, alergie na určité potraviny, která tělo při snaze zpracovat alergen nesmírně vyčerpává, a podobně,“ upozorňuje výživová poradkyně na případy, kdy pro vás bude lepší opět se obrátit pro radu na lékaře.

Nejnovější pomocníci

Abychom to uzavřeli něčím optimistickým, tedy ideálně pomocníky, kteří mají ambice se na hubnutí opravdu účinně podílet, podíváme se na novinky mezi nimi. „V poslední době se mluví o produktech stimulujících právě štítnou žlázu. Jak už jsme řekli, ta, když funguje dobře, kladně ovlivňuje celkový metabolismus. A proto tyto látky obsahují tzv. tyrosin, což je aminokyselina, která podporuje tvorbu hormonu adrenalinu a noradrenalinu, podporuje koloběh energie i tvorbu hormonu štítné žlázy, čímž se lehce navyšuje bazální metabolismus,“ představuje A. Marečková jednu skupinu doplňku stravy a ješte pokračuje: „Před několika lety se k nám pak také z Ameriky dostaly tzv. gugul-lipidy, což jsou přírodní výtažky z jistého druhu stromu. A jsou to látky opět podporující funkci štítné žlázy, tedy bazální metabolismus. U obou relativních novinek je ovšem třeba poznamenat, že je třeba brát je pořád, aby fungovaly, protože jakmile je vysadíte, všechno se vrátí do starých kolejí. Nemají v moci něco ovlivnit dlouhodobě, pouze pokud je neustále doplňujete. A protože přece nebudete zbytečně brát něco po celý život, stejně bude nakonec ideální nechat si sestavit optimální jídelníček i pohybový plán a na doplňky se spoléhat jen ve výjimečných případech! Nehledě na to, že všechny tyto látky mohou být při dlouhodobém užívání zdraví neprospešné až škodlivé. Zabrat dostanou především naše játra a ledviny!“

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video