Pozor na alergické kytičky! | e15.cz

Pozor na alergické kytičky!

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prázdniny a dovolené teprve začínají a přesto je dobré být ve střehu. Nepříjemnou újmu na zdraví způsobí nevinné natrhání obyčejné kytice z rozkvetlé louky. Kromě radosti z krásy lučních květů, která má ostatně jepičí život, si můžeme přivodit takzvanou kontaktní dermatitidu. Nebezpečí nehrozí jen dospělým, ale především zvídavým dítkům a alergikům.

Nebezpečná kytice

Džbán plný zářivých květů vlčích máků sice vypadá moc pěkně, ale svěží lístky brzy vadnou a záhy opadají. Zvlášť dětem, a zejména holčičkám, se tato květina velmi líbí a rády si hrají s jemně sametovými lístky,,jenže málokdo tuší jak může být nevinná hra nebezpečná.

Všechny plané druhy vlčích máků jsou jednak jedovaté, a jednak je jejich rostlinné tělo prostoupeno mléčnou tekutinou (latexem), která při potřísnění pokožky vyvolá alergickou reakci, takzvanou kontaktní dermatitidu, což obnáší nepříjemnou vyrážku na kůži. Ta je zpravidla způsobena přímým stykem s dráždivou látkou, která je obsažena v některé části rostliny.

Při utržení jedné rostliny se není třeba ničeho obávat, ale při větším množství (třeba sběru na sušení) je ruce nutné chránit rukavicemi. Obdobné kožní reakce způsobuje i řada jiných rostlin, z nichž upozorňujeme především na druhy, se kterými se můžeme nejčastěji na louce setkat. Jedná se o pryšec chvojku, pryšec kolovratec, pryskyřník prudký, lnici květel a některé druhy rozchodníků a primulí.

Léčbu, kterou nelze podcenit, svěříme vždy odbornému lékaři a v žádném případě nezkoušíme osvědčené „domácí“ prostředky.

5392708:normal690:true:true

Vyplatí se vědět, jak si děti hrají

Už je to pár let, co jsem viděla dítě s obličejem plným puchýřů a popálenýma rukama. Co se stalo? Inu, z obyčejné dětské hry se málem stala tragédie, kdy si chlapec ze stonku lákavě vyhlížející rostliny s obrovskými listy a deštníkovitým květenstvím - bolševníku velkolepého - vyrobil foukačku.

Bolševník velkolepý k nám byl v polovině minulého století zavlečen jako ozdobná exotická rostlina z gruzínské části Kavkazu a byl poprvé vysazen v zahradě zámku Kynžvart, odkud se rozšířil po celé Evropě. Postupně se tato napohled ozdobná a gigantická rostlina rozšířila po celém našem území na louky, rumiště, roste podél cest, v lese, na neobdělávaných plochách a dokonce se s bolševníkem můžeme setkat i v zahraničí. Kromě všech sousedských států Slovensko nevyjímaje, roste i ve státech Beneluxu, Švýcarsku, Dánsku, Švédsku i Norsku, ale i v Itálii a Francii.

5392710:normal690:true:true

Bolševník velkolepý dorůstá do výšky až 3,5 metru, má velké, ostře dělené dlanité listy vyrůstající z mohutné přízemní růžice, z jejíž středu se tyčí rozvětvený květní stonek, který nese okolíky bílých květů o průměru 35 až 40 cm. Dalším druhem je bolševník obecný, který je co do vzhledu značně proměnlivý. Listy jsou dlanitě dělené až ploché, stonek dorůstá (jen) do výšky 2 metrů a květní okolíky mají v průměru 15 až 20 cm. Roste na vlhkých místech, u silničních příkopů, na rumištích a skládkách. V naší republice se ojediněle vyskytují ještě další druhy bolševníků, které se od uvedených liší výškou rostliny a barvou květu, ale celkový vzhled jejich vzrůstu je vždy typický velkým nápadným květenstvím.

Rostliny bolševníku vylučují čirou vodnatou látku, která obsahuje chemické sloučeniny), jejichž toxický účinek je aktivován slunečním zářením. V kontaktu s lidskou kůží a při vystavení UV paprskům vyvolávají tyto látky poškození pokožky s jakoukoli částí rostliny, a to i při nepřímém slunečním záření. Nejvíce ohroženy jsou děti, neboť vlastní kontakt s rostlinou je zcela bezbolestný.

5392712:normal690:true:true

Fototoxická reakce může být spuštěna UV zářením již za 15 minut po pouhém dotknutí se listu, přičemž citlivost dosahuje vrcholu v době mezi půl hodinou až dvěma hodinami po kontaktu. Zhruba po 24 hodinách se dostavuje zánětlivá reakce, projevující se skvrnitostí a červenáním pokožky, s možnou tvorbou vodnatých puchýřů. sliznice otékají a zejména u alergiků a malých dětí může případ skončit smrtelně.

V případě, že došlo ke kontaktu s jakoukoliv částí bolševníku, postižené místo co nejdříve důkladně omyjte vodou a mýdlem a rychle vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Jak se zbavit nepřítele

Zkušenosti ukázaly, že je zbytečně vysekávat porost bolševníku kosou, protože rostlina je velmi životaschopná. Během 14 dnů opět vytvoří přízemní růžici listů, stonek naroste až do půlmetrové výše a rostlina opět vykvete. Účinnou zbraní je pouze chemická likvidace přípravkem Roundup v 6% koncentraci.

Pokud je naopak porost hustý a vysoký, aplikace herbicidu nebude účinná, protože rostliny ukryté v podrostu zásah nepostihne. V takovém případě je vhodné rostliny nejdříve pokosit a herbicid aplikovat až na listovou plochu regenerujících rostlin. Podle potřeby se postřik opakuje po 14 dnech a jedině takovým cíleným zásahem lze nerovný boj vyhrát. Vždycky se však na bitvu s nebezpečným bolševníkem náležitě vyzbrojte ochrannými pomůckami a chraňte celé tělo oblečením od hlavy až k patě, včetně rukavic a ochranných brýlí.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery