Pozor na chronickou kopřivku! Ohrožuje hlavně ženy | e15.cz

Pozor na chronickou kopřivku! Ohrožuje hlavně ženy

Bětka Niebauerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O chronické kopřivce se příliš nemluví, ale podle lékařů patří mezi 20 nejčastějších kožních onemocnění. Každý pátý člověk na světě se alespoň jednou za život s nějakým druhem kopřivky setká. A to není zanedbatelné číslo. Maximum výskytu chronické kopřivky je mezi 20. a 40. rokem věku. A pozor by si měly dát především ženy, protože výskyt tohoto kožního onemocnění je u žen dvojnásobně vyšší než u mužů.

Na otázky ohledně chronické kopřivky odpovídá přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger.

MUDr. Petr ArenbergerAutor: Ženy - E15

Jak se projevuje nejčastěji kopřivka?

Kopřivka patří podle lékařů mezi 20 nejčastějších kožních onemocnění. Projevuje se především velkými pupenci (pomfy) na kůži. Pupence jsou velmi svědivé, až do pocitu pálení. Pomfy se stěhují z místa na místo, konkrétní pupenec většinou do 24 hodin mizí a nezanechává po sobě stopy, není-li rozškrábán.

Jaké druhy kopřivky známe?

Kopřivka se dělí na akutní a chronickou. Akutní kopřivka trvá obvykle několik hodin nebo dnů, často se u ní uplatňují mechanismy imunologické přecitlivělosti a s větší pravděpodobností se najde spouštěcí příčina. Závažnější a delší je pak chronická kopřivka. Ta trvá déle než 6 týdnů, často však může trvat i několik měsíců či let. Klasifikace chronických kopřivek je obtížná, protože nejde vždy jednoznačně prokázat jejich příčinu. Zpravidla dělíme chronické kopřivky na spontánní (kde neexistuje jednoznačný zevní vyvolávací faktor, příčiny tak mohou být známé či neznámé) a na ty indukovatelné (nebo také inducibilní), kde tělo reaguje na nějaký konkrétní zevní podnět (například na chlad, tlak, teplo nebo fyzickou zátěž).

Jaké jsou nejčastější příčiny?

U dětí se často setkáváme s kopřivkou po potravinách (typická kopřivka po jahodách), u dospělých bývají příčinou kromě léků různé vnitřní choroby, např. jater, ledvin, slinivky břišní, nebo chronické záněty ve stomatologické, gynekologické nebo ORL oblasti. Kopřivka může vznikat i na fyzikálním podkladu – chladová, tepelná, mechanická, cholinergní aj. U části pacientů, se ale příčina nenajde, pak hovoříme o chronické spontánní kopřivce.

Lze kopřivku zaměnit s ekzémem?

Laik může mít často problém s diagnostikou, proto při jakýkoliv netradičních kožních problémech je dobré zajít ke svému dermatologovi, který by se stanovením správné diagnózy neměl mít problém. Kopřivka na rozdíl od ekzému kromě svědění i pálí, kožním projevem jsou kopřivkové pupeny a ne ekzémové pupínky a jednotlivý výsev projevů u kopřivky trvá jen cca 24 hod a nikoliv řádově dny jako u ekzému.

Jak se zbavit chronické kopřivky?

Zapomeňte na domácí samoléčbu. Důležité je, při jakýkoliv příznacích na kůži navštívit dermatologa, který již stanoví postup diagnostiky a léčby. Diagnostickým postupem se pokusí zjistit vyvolávající příčinu, aby v pozitivním případě poradil, jak ji odstranit. Dále nasadí antihistaminika nebo kortikoidy, celkově imunomodulátory a u chronické kopřivky, u níž se příčina nenašla, i moderní biologika.

O kopřivce se dozvíte také na www.chcizdravoukuzi.cz

Autor: Bětka Niebauerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video