Pozor na fotoalergii - kožní problémy po slunění | e15.cz

Pozor na fotoalergii - kožní problémy po slunění

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestože natřeme pokožku před opalováním krémem někdy to nestačí a na těle se objeví nepříjemná vyrážka. Co děláme špatně? Pobyt na sluníčku je příjemný a zdravý, ovšem jen tehdy dodržíme-li několik pravidel.

Fotoalergie a alergie na slunce

Kožní reakce vyvolané látkami způsobujícími zvýšení citlivosti kůže na záření se označují jako fotodynamická reakce. Fotodermatózy jsou podmíněny patologickou reakcí na fotosenzibilizující látku, která může být vnitřního původu při metabolických či genetických poruchách nebo vnějšího původu, tedy kontaktem s danou látkou, léky, jídlem nebo může být její původ neznámý.

Častými kožními reakcemi jsou tzv.. fototoxické reakce, které vznikají téměř ihned po oslunění. Na svědomí je má zejména ultrafialové (UV) záření, které spustí proces uvolňování fotosenzibilních látek obsažených v některých rostlinách. Jsou jimi například bolševník, karotka, petržel, celer, citrusy, fotosenzibilní látkou mohou být léčiva s obsahem benzoylperoxidu, kamenouhelného dehtu, ketoprofenu, kosmetické přípravky s obsahem bergamotového, levandulového či citrusového oleje a parfémy různého druhu.

Fotosenzibilizující účinek mohou mít také některé léky, jako jsou antidiabetika, antibiotika především tetracyklin, doxycyklin, některé cytostatika, diuretika nebo retinoidy.

Jak léčit vyrážku po opalování?

Fototoxická dermatitida se projeví na osluněných místech zarudnutím, otokem, puchýři, pálením či pálivou bolestí. Typickým projevem této dermatitidy je, že se po těle nešíří dál na místa, která nebyla vystavena slunci.

Nejčastější fotodermatózou, jinak nazývanou jako sluneční ekzém jsou většinou postiženy ženy ve věku od dvaceti do čtyřiceti let a děti, u mužů k těmto reakcím dochází jen zřídka. Kožní potíže se nejčastěji projeví při prvním opalování na jarním sluníčku. Kůže po oslunění začne svědit a objeví se zarudnutí a takzvaná „krupička“, která někdy přechází v mokvavé puchýřky. Po dalším slunění se vždy znovu objeví, ale koncem léta si již pokožka „zvykne“ a potíže ustupují. Ochrana před touto alergií je jediná, chránit se před sluncem vhodným oděvem a opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem.

Co znamená na obalu označení ochranného faktoru?

Obě složky ultrafialového záření, UVA a UVB, vyvolávají na kůži tvorbu pigmentu melaninu, čímž po opalování pokožka ztmavne. Tmavý melanin pak chrání hlubší vrstvy kůže před poškozením. Není-li však povrchová vrstva kůže dostatečně chráněna dochází tím k předčasnému stárnutí,a v horším případě k rakovině pokožky.

Ochranný faktor je číslo, které je vyznačeno na obalu každého opalovacího přípravku a vyjadřuje míru ochrany před UV zářením. Například ochranný faktor číslo šest znamená, že na sluníčku můžeme být až tři hodiny bez nebezpečí spálení.

Pokud bychom ochranný krém nepoužili už za půl hodiny by došlo ke spáleninám na pokožce.ochranný faktor tedy pobyt na slunci prodlouží až šestkrát, ale tato doba je samozřejmě individuální v závislosti na typu pokožky. Taková ochrana je však zaručena pouze v případě, že používáme dostatečné množství ochranného přípravku, a po každém vykoupání bychom ho měli opět aplikovat.

Solární kopřivka

Méně častou fotodermatózy je solární kopřivka, která bohužel patří mezi chronická onemocnění. Potíže vznikají již několik minut při pobytu na slunci. Solární dermatóza se projevuje výsevem svědících kopřivkových pupínků, a to nejen na místech, které byly vystaveny slunečnímu záření, ale i na těle, které bylo chráněno oděvem.

Pupínky sice mizí v průběhu jedné až dvou hodin, ale jedná-li se o těžší formu tohoto onemocnění, mohou se přidat i bolesti hlavy, pocity na zvracení a potíže s dýcháním. Léčba chronické solární kopřivky spočívá především v preventivním užívání antihistaminik, tedy lécích omezujících alergické projevy. Pokud se však solární kopřivka již objeví, léky už nejsou účinné.

A jak se zachovat, užíváme-li léky, které mohou mít na vznik fotoalergické reakce svůj podíl? Určitě se vždy poradit s lékařem a vyvarovat se pobytu na slunci.

Desatero zdravého opalování

  • Neopalovat se mezi 11 a 15 hodinou
  • První den se nevystavovat slunci déle než 15 minut, později lze interval postupně prodlužovat
  • Používat ochranné opalovací prostředky s vysokým faktorem proti UVA a UVB záření, vysoké faktory by měly používat zejména lidé se světlou pokožkou a dětí
  • Po koupání a během slunění aplikaci opalovacího krému pravidelně opakovat
  • Nepoužívat při slunění parfémy a make-up
  • Před sluncem se chránit vhodným oblečením, nejlépe z bavlny, která má ochranný faktor 32 (klobouk, šátek, pareo)
  • Pít hodně tekutin
  • Po opalování pokožku hydratovat zklidňující emulzí po opalování
  • Při užívání léků se poradit s lékařem, zda nám opalování neuškodí
  • Myslet na to, že není slunečník před slunečními paprsky nechrání
Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video