Pozor na křečové žíly! | e15.cz

Pozor na křečové žíly!

Pavla Maříková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Křečovými žílami neboli varixy trpí skoro každý druhý. Znepříjemňují život, přinášejí zdravotní problémy a v neposlední řadě nepůsobí příliš esteticky na pohled. Přitom řešení je na dosah.

Ptali jsme se
MUDr. Milana Bartáška, cévního chirurga Kliniky Laser Esthetic, www.laseresthetic.cz

Křečové žíly neboli varixy jsou zřetelně a jasně viditelné rozšířené žíly pod kůží. Nejčastěji na dolních končetinách, ale mohou být i jinde na těle.

* Je pravda, že křečové žíly jsou problémem pouze starších lidí? Nebo se mohou objevit kdykoli během života?  

Žilní varikozity neboli varixy vznikají rozšířením jakéhokoli úseku povrchního žilního systému. Mohou tedy vzniknout na nohou, ale i na rukou. Studie ukazují, že se vyskytují z 20–60 % u žen a 10–15 % u mužů. Nejčastější příčinou primárních varixů je méněcennost žilní stěny, a zejména genetická zátěž. Takzvané mikrovarixy se objevují již kolem 20. roku života, a pokud se nijak neřeší, mohou se zvětšovat a rozšiřovat.  

* Jak velké je tedy riziko, že sklon ke křečovým žílám zdědím po rodičích i já?  

Dědičnost hraje skutečně velkou roli. Uvádí se dokonce na jednom z prvních míst rizikových faktorů. Dalšími jsou těhotenství, dlouhodobé stání, obezita, nedostatek pohybu, kouření, hormonální terapie a hluboká žilní trombóza.  

Autor: Ženy - E15

* Je možné vzniku křečových žil nějak předcházet?  

Předcházení znamená především prevence a tím také vyvarování se rizikových faktorů. A pokud se již varixy objeví, začít je řešit co nejdříve.  

* Kdy a proč může dojít ke vzniku bércového vředu?

Bércový vřed je komplikace chronického žilního onemocnění, tzn. u dlouhodobě neléčených, nebo chronických problémů (onemocnění) žil dolních končetin.

* Jak člověk pozná, že právě on trpí varixy, a kdy má vyhledat lékaře?  

Vždy, když má podezření, že s jeho žílami není něco v pořádku. Může to být rozšíření žil na dolních končetinách, bolest a otoky nohou, pocit těžkosti nebo tzv. syndrom neklidných nohou, barevné změny, pigmentace, popř. ulcerace (pozn. red.: zvředovatění).  

* Co mě tedy pak u lékaře čeká? Mám se obávat bolestivého vyšetření?  

Na naší klinice začínáme vždy vstupním pohovorem s klientem, podrobnou anamnézou, fyzikálním a sonografickým vyšetřením. Využíváme tzv. duplexní sonografii, která umožňuje uspokojivé a nebolestivé vyšetření i hlouběji uložených cévních struktur.  

* Jaké jsou nové možnosti léčby křečových žil?  

Léčbu a řešení křečových žil lze rozdělit na metody konzervativní a chirurgické. Mezi metody konzervativní patří užívání léků a nošení kompresivních (stahujících) punčoch. Ani jedno však křečové žíly nezmenší a už vůbec neodstraní. Jde spíše o zmírnění obtíží spojených s varixy. Křečové žíly je možné odstranit pouze chirurgicky, a to buď klasickou chirurgickou cestou, nebo méně invazivními metodami a sice laserem, dále tzv. CHIVA metodou anebo nejnovější radiofrekvenční metodou VNUS Closure. Bohužel právě tato poslední cesta není hrazená zdravotními pojišťovnami, i když je velmi účinná co do výsledku a současně velmi šetrná pro pacienta, jak ze zdravotního, tak kosmetického hlediska. Odpadá také dlouhodobá pracovní neschopnost a jiná omezení.  

* A co zmíněné mikrovarixy? Lze je řešit i jinak než operativně?  

V případě mikrovarixů máme další možnost – tzv. injekční sklerotizaci. Jde o injekční metodu používanou k odstranění drobných křečových žilek na dolních končetinách. Provádí se nitrožilní aplikací speciálního roztoku, který způsobuje naleptání žilní stěny a následné zalepení žilky vlivem nošení kompresivních elastických punčoch. Nevýhodou této metody je fakt, že žilky – metličky jsou poskládané v několika vrstvách nad sebou a velmi často je nutné tuto metodu opakovat.  

* Většina lidí si myslí, že varixy není nikdy možné odstranit trvale a úplně. Je to pravda?  

Je fakt, že varixy jsou chronické žilní onemocnění, ale operací se mohou vytvořit předpoklady k tomu, aby komplikace spojené s méněcenností žilní stěny nevznikly vůbec nebo co nejpozději. Důležité je také kosmetické hledisko, které nové metody zohledňují beze zbytku.

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video