Pracujete každý den na počítači? Tak pozor na syndrom suchého oka! | e15.cz

Pracujete každý den na počítači? Tak pozor na syndrom suchého oka!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pálí vás oči, když pracujete na počítači? Máte navíc pocit řezání, svědění nebo cizího tělíska v oku? Potom raději zpozorněte, mohlo by jít o syndrom suchého oka.

Tímto syndromem často trpí všichni ti, co musí z pracovních důvodů sedět dennodenně před monitorem počítače, anebo ti, kteří u počítače tráví takřka všechen svůj volný čas.

Riziková práce u počítače


Pokud tedy člověk tráví několik hodin denně před obrazovkou počítače, ať už doma, nebo v kanceláři, hrozí mu takzvaný syndrom suchého oka, na který lékaři v současné době nahlíží jako na civilizační chorobu. Každý, kdo pracuje u počítače, totiž sleduje objekty na monitoru a zapomíná mrkat. Oko tak není zvlhčováno slzným filmem v míře, jaké je tomu za normálních okolností běžné. Na povrchu oka tak vznikají suchá místa, která se posléze stávají vstupní branou pro případné infekce.

Narušení slzného filmu

Zhruba v osmdesáti procentech případů je základní příčinou syndromu suchého oka narušení zevní vrstvy slzného filmu. Tato tuková vrstva upravuje povrchové napětí slzného filmu. Když dojde k jejímu poškození, slzy neskapávají a drží se na povrchu oka, čímž je zabráněno odpařování vodní vrstvy, která má za úkol povrch oka zvlhčovat.

5392731:normal690:true:true

K projevům syndromu suchého oka však může vést porucha ve kterékoliv složce slzného filmu – zevní, tukové vrstvy, která udržuje slzný film v určitém napětí a zabraňuje jeho odpařování, střední, vodní vrstvy, která zajišťuje zvlhčující funkci slzného filmu, anebo vnitřní, hlenovité vrstvy, která vyrovnává nerovnosti na povrchu rohovky a spojivky a umožňuje vodní vrstvě lépe přilnout k rohovce.


Různé stupně poškození

Syndrom suchého oka má různé stupně. A to od minimálních projevů až k těžkému a závažnému poškození oka. Se syndromem suchého oka je spojeno především zmenšování zorného pole, postupné zhoršování ostrosti vidění, prohýbání písmen, přímek a číslic na monitoru počítače a výpadky zorného pole. Suché oko se navíc projevuje řezáním pálením zarudnutím, tlakem za očima, pocitem cizího tělíska v oku a světloplachostí.
 
Léčba syndromu suchého oka by se měla zaměřit na příčinu, kterou je toto onemocnění vyvoláno. Při léčbě by měly být preferovány ty přípravky, které neobsahují konzervační látky, které mohou při častějším užívání narušit povrch oka. Optimální je při léčbě využít přípravky s kyselinou hyaluronovou, která se přirozeně vyskytuje ve sklivci oka. Kyselina hyaluronová má mimo jiné vysokou schopnost vázat či zadržovat vodu a na povrchu oka vytváří rovnoměrný a stálý zvlhčující film, který napomáhá obnovení a stabilizaci vlastního slzného filmu.

5392732:normal690:true:true

Léčba: Umělé slzy nebo zvlhčující kapky


Syndrom suchého oka lze účinně léčit například očními kapkami, které zmírňují jeho symptomy. Tento přípravek s vysokou zvlhčující schopností dokáže stabilizovat slzný film, neboť snižuje intenzitu vysychání oka. Dále tiší pocit svědění a podporuje regeneraci rohovky. Tkáně poškozené nedostatkem slz se tak zahojí. Oční kapky nejsou určeny pouze k terapii suchého oka, lze je užívat i při běžných problémech s unavenýma očima.

S nepříjemným syndromem suchého oka si dokážou poradit i umělé slzy, které mají, podobně jako oční kapky, zvlhčující schopnost a umí stabilizovat slzný film, protože snižují intenzitu vysychání oka. Umělé slzy tedy zajišťují zmírnění symptomů syndromu suchého oka a zároveň mohou složit také jako prevence před nadměrným vysycháním rohovky a spojivky.

Jak se syndromu suchého oka předcházet?


1. Oči není dobré nadměrně namáhat. Proto nečtěte při nedostatečném osvětlení a několik hodin v kuse nesledujte televizní obrazovku.

2. Pokud svou pracovní dobu trávíte dennodenně před monitorem počítače, zjistěte, zda monitor počítače splňuje všechny předepsané normy. Vlastníte-li starý katodový monitor, je dobré jej vyměnit za nový LCD displej, který daleko méně zatěžuje zrak.

3. Při práci s počítačem je důležité používat přiměřené osvětlení, nastavit správně jas a kontrast monitoru a s pomocí antireflexní desky na monitor minimalizovat odlesky.

4. Vzdálenost vašich očí od obrazovky počítače by se měla pohybovat mezi sedmdesáti až devadesáti centimetry.

5. I během práce na počítači byste měli svým očím dopřát odpočinek. Ideální je dát svým očím každé dvě hodiny minimálně patnáctiminutovou pauzu a jít se provětrat na čerstvý vzduch nebo si zajít na kávu.

Alena Klimková
5.7.2011

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video