Prevence proti slunečním spáleninám | e15.cz

Prevence proti slunečním spáleninám

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slunění může být prospěšné, ale slunečním spáleninám bychom měli raději předcházet.

S nadcházejícím létem přichází také doba dovolených, koupání a samozřejmě také opalování. Vystavujeme-li se slunečním paprskům v rozumné míře, může to být pro naše zdraví i prospěšné - v kůži se totiž tvoří působením slunečního záření vitamín D.

Slunění může být i škodlivé


Nadměrnému vystavování se slunečním paprskům bychom se však měli vyhýbat neboť má pro naše zdraví účinky velmi škodlivé. Kůže má omezenou schopnost regenerace a přílišné slunění vede k jejímu stárnutí, ztrátě elasticity a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Pokud pobyt na slunci přeženeme, může naše kůže zareagovat zarudnutím nebo zánětlivou reakcí, což obecně nazýváme slunečními spáleninami. Sluneční spáleniny mohou být různého rozsahu a závažnosti. Mírné spáleniny se projevují pouhým lehkým zarudnutím, při středních spáleninách se vytváří malé puchýřky. Při závažných spáleninách je kůže purpurově rudá a reakce může být doprovázena horečkou a třesavkou. Příznaky spálenin se objevují postupně, k reakci dochází obvykle do 24 hodin.

Jak předcházet slunečním spáleninám


Abychom se následkům nadměrného opalování vyhnuli, stačí prentivně dodržovat několik základních opatření.

Se sluněním začínáme postupně a pobyt na slunci prodlužujeme, přičem ovšem platí zásada, že bychom neměli pobývat na přímém slunci mezi 11 - 15 hodinou.

Kojence bychom přímému slunečnímu záření neměli vystavovat, nebož jejich přirozená ochrana proti UV záření se teprve tvoří. Batolata mohou být na slunci maximálně 1 hodinu denně, ale pouze při hrách a koupání, opalování při ležení pro ně není vhodné. Při pobytu venku je před sluncem můžeme chránit stříškou nebo slunečníkem.

Jako preventivní ochranu před slunečními paprsky používejte opalovací prostředky s ochrannými faktory 15 a výše. Neměli bychom zapomenout natírat také partie, které nejsou na slunce zvyklé, tzn. poprsí, zadní části těla, uši, nos, tváře, čelo a nárty. Preventivní ochranu v podobě rtěnky či pomády s ochranným faktorem bychom měli possytněte i rtům, neboť ty mohou mohou reagovat na sluneční paprsky tvorbou prasklin a oparů.

Nejen při pobytu na slunci musíme zajistit pokožce dostatečnou hydrataci zvýšeným příjmem tekutin, nejlépe čisté nesycené vody, popř. bylinkových čajů či ovocných šťáv. Podpořit přirozenou odolnost kůže pomůže také užívání beta-karotenu, vitaminů C a E a selenu.

Autor: Monika Kváčková

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video