Prevence zubních kazů – 3 chyby, které nejčastěji děláte | e15.cz

Prevence zubních kazů – 3 chyby, které nejčastěji děláte

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věděli jste, že si zuby čistí špatně až 80 % populace? Patříte mezi ně i Vy? Podívejte se na tři nejběžnější chyby, kterých se dopouštíme!

1) K zubaři až se zubním kazem

„Největší rezervy mají lidé s chozením na preventivní prohlídky “ upozorňuje stomatolog Kliniky GHC Praha Petr Jelínek. Podle něj docházejí obvykle až se zubním kazem, což už je často pozdě a musí se pak trhat i zuby, které by při včasném odhalení kazu mohly být ještě zachráněny.

Preventivně byste tedy měli k zubaři chodit jednou za půl roku a pokud máte děti, nezapomínat s prevencí ani na ně. První preventivní zubní vyšetření by mělo dítě podstoupit již v prvním roce života – tedy po prořezání prvních mléčných zubů. Tím, že si dítě zvykne na zubní prevenci a prostředí stomatologické ordinace již od mala, můžete výrazně snížit jeho strach ze zubního ošetření, který se často zesiluje v případech, kdy se dítě dostane do ordinace, až když má nějaký bolestivý problém.

2) Nedostatečná zubní hygiena

Základem péče o chrup je správná a pravidelná ústní hygiena, správně ji však prý provádí pouze 20 % z nás. Nejčastějším nešvarem je zkracování doby čištění, která je ovšem při ústní hygieně základem, a používání nesprávných pomůcek.

„ Lidé by si zuby měli čistit alespoň dvakrát denně pomocí klasického zubního kartáčku, který je měkký a má malou hlavu. Nedílnou součástí péče o chrup je pravidelné čištění pomocí mezizubních kartáčků, bez kterých nelze vyčistit mezizubní prostor,“ vysvětluje Petr Jelínek. Kromě času, který svým zubům věnujete, je podstatná i technika čištění. Tu by měl nejlépe doporučit odborník - podle stavu chrupu a možností pacienta.

3) Experimenty s bělením

Zářivý úsměv chce mít v dnešní době prakticky každý, ne vždy k němu ale stačí pravidelná ústní hygiena. Nejdostupnějším prostředkem jsou pro řadu lidí bělící zubní pasty, odborníci je ovšem příliš nedoporučují. „Bělicí pasty obecně obsahují abrazivní částice, které mohou poškozovat sklovinu. Bělení zubů by se mělo provádět pouze pod dohledem profesionálů,“ zdůrazňuje Petr Jelínek.

Pokud se rozhodnete pro bělení zubů, navštivte nejdříve dentistu a nechte si ošetřit všechny kazy. „Bělit se můžou jen zuby, na nichž není kaz či jiný defekt. Je potřeba počítat s tím, že se vybělí jen vlastní zuby. Tam, kde je výplň nebo korunka, zůstane barva nezměněna,“ upozorňuje stomatolog.

Teprve poté lze použít bělící prostředky doma nebo podstoupit ordinační bělení ve stomatologické ambulanci, kde vám chrup profesionálně vybělí. Vhodnou metodu bělení zubů ovšem lze zvolit až po důkladné zubní prohlídce a celkové diagnóze.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video