Přírodní lékárna: Co dokáže zázvor | e15.cz

Přírodní lékárna: Co dokáže zázvor

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podobnost oddenků zázvoru s oddenky našich kosatců je očividná i když tyto dvě rostliny nejsou vůbec příbuzné. Kosatce pěstujeme jen pro okrasu, zato zázvor dokáže být nejen okrasnou rostlinou, ale i kořením a lékem.

V jihovýchodní Asii užívali oddenků zázvoru odjakživa a velice si jeho účinků cenili. Do Evropy se dostala rostlina přes Řecko a zhruba od třináctého století se objevil zázvor jako koření i u nás. Původní planý zázvor snad už nikde neroste, ve velkém se pěstuje šlechtěný zázvor na plantážích, a sklizené oddenky se buď suší (následně i melou) nebo se používají čerstvé.

Dokáže zvýraznit chuť

Mletý zázvor nechybí ve směsi kari koření, v orientální kuchyni se využívá při přípravě masitých i rybích jídel, do zákusků i sirupů či marmelád. Pikantní a přitom jemná chuť zázvoru se snese s každým ovocem v džemu i v kompotech.

V posledních letech není problém si koupit (krom mletého sušeného zázvoru) čerstvé oddenky v obchodech. „Kořeny“ by měly být barvu světlé juty, měly by být pevné a křehké, měly by se dát lehce zlomit. Houževnaté hlízky s tmavšími skvrnami a zaschlými konci nekupujte – nejsou kvalitní.

Zázvor dokáže pomoci od neduhů a nevolností

Léčivé účinky zázvoru jsou známy stejně dlouho jako jeho účinky „kulinářské“. Můžete mít kilogram za necelých sto korun, ale tolik najednou je zbytečné kupovat. Raději vždy čerstvý – ať už na přípravu čaje nebo jako přídavek do ovocných salátů.

Nejčastěji je zázvor využíván jako léčivý pomocník při odstraňování trávicích potíží, zklidňuje žaludek a také odstraňuje nauzeu (nucení ke zvracení). Poradí si i s kinetózou při jízdě autem. Pocení a závratí provázejících žaludeční nevolnosti vás dokáže zázvor také zbavit.

Období chřipek a nachlazení – pravý čas pro zázvor

Protizánětlivé působení zázvoru oceníte v tomto čase, kdy se to kolem hemží chřipkovými viry a každé delší postávání na zastávce autobusu může znamenat pěkné prochlazení. Zázvor dokáže rozproudit krevní oběh a tím vás zahřát – prochladlé ruce a nohy budete mít zase krásně teplé.

Nejlépe bude zázvor účinkovat ve formě čaje. Jeho příprava je tak jednoduchá, že ji zvládne i starší dítko. Na litr vody budete potřebovat asi deseticentimetrový oddenek, jeden až dva citrony a med nebo cukr (podle toho, co máte doma). Někdo přidává i lžičku černého čaje pro zvýraznění barvy.

Zázvor umyjte a oloupejte (seškrábněte jen slabou slupku), pak hned nastrouhejte. Hruběji nastrouhaný zázvor se méně vyluhuje, s jemně nastrouhaným bude chuť výraznější. Zázvor dejte do víc jak litrové konvice a zalijte litrem horké vody. Nechte ustát, mezitím si oloupejte citrony a nakrájejte na čtvrtky, které přidáte do konvice. Medem slaďte až před pitím, v příliš horké vodě byste se připravili o jedinečné přírodní látky v medu obsažené.

Pokud čaj nevypijete hned, sceďte ho do jiné nádoby (ponechte citron) a před dalším pitím přihřejte – zázvorový čaj proti chřipce a nachlazení se má pít vždy teplý (v létě je studený zázvorový čaj s citronem výborným osvěžujícím nápojem). Můžete ochutit i lístkem máty, pokud máte rádi.

Zázvor vyzrál i na chemoterapii

Známé průvodní jevy chemoterapie děsí každého – neustálé nevolnosti, závratě, pocení a další nepříjemnosti jsou daní za naději na uzdravení. V nedávné době byly objeveny blahodárné účinky zázvoru odstraňující hlavně nevolnosti až ze čtyřiceti procent.

Zázvor byl podáván v množství půl až jeden a půl gramu tři dny před chemoterapií a tři dny po ní. Nejúčinnější byla dávka s jednogramovým množstvím, její účinek trval téměř čtyřiadvacet hodin.

Pro tyto účely se zřejmě bude víc hodit zázvor ve formě tablet, určitě poradí magistři v lékárnách nebo ošetřující lékaři. Rozhodně by byl zázvor šetrnějším řešením pro potřebné pacienty, než další medikamenty. Pití zázvorového čaje bude také jen ku prospěchu.

Zázvorová krása?

Květy zázvoru jsou nezvyklé, zajímavé a příjemně voní. Pro ženy bude ale jistě zajímavější, že zázvor má i kosmetickou sílu - pleť nejen čistí, ale i zklidňuje a stabilizuje. Proto se často přidává spolu s dalšími bylinkami do pleťových krémů a používá se k ošetření obličeje, krku a dekoltu.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video