Přírodní lékárna: Esenciální oleje | e15.cz

Přírodní lékárna: Esenciální oleje

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůně jara nám příroda letos zatím upírá, leckdo si proto zapálí svíčku v aromalampičce, nakape do vody v nádobce pár kapek oleje oblíbené květinové vůně, a o iluzi je postaráno. Víte, že jsou rostlinné oleje nejen osvěžující, ale i léčivé?

Jedno z překvapení přírody

Esenciální oleje (jinak také éterické či prchavé oleje, silice) jsou vonné látky obsažené v listech, květech, plodech, dřevu, kůře i kořenech rostlin. V některých rostlinách mohou být jen v některých částech, jiné rostliny mohou mít silice v celém těle.

Množství éterických olejů v rostlinných žlázách je často velmi nepatrné, proto jsou také přírodní esenciální oleje dost drahé. Cena je úměrná kvalitě oleje a výskytu, ani získávání olejů není jednoduchá záležitost. Esence jsou citlivé na světlo, proto se prodávají v tmavých skleněných lahvičkách.

Obvykle se oleje získávají lisováním (například z citrusových rostlin), nebo se vyváří určité části ve vodě, a ta se postupně odpaří. Nejmodernějším způsobem je destilace vonných látek parou. Využívají se rostliny čerstvé i sušené, a jen pro představu: na lahvičku asi dvaceti mililitrů mátového oleje je potřeba až tisíc kilo rostlinného materiálu.

Samotné oleje jsou velmi složitou přírodní substancí, leckteré obsahují až pět set složek, proto je nelze vyrobit uměle, ani je něčím nahradit. Je pravda, že výrobci umí vyrobit napodobeniny vůní, ale léčivé vlastnosti takové výrobky nemají.

Oleje z domácích i exotických rostlin

V našich zeměpisných šířkách je kupodivu dost rostlin, z nichž se éterické oleje získávají. Často to jsou bylinky známé z kuchyně, nebo z přípravy čajů – anýz, bazalka, máta, paprika, česnek, mateřídouška nebo heřmánek.

Oblíbené jsou i oleje z dřevin a jejich částí. Silice z borovice (i jejího jehličí), cedru (kůra, dřevo) nebo bergamotu (druh citroníku) jsou využívány i jako osvěžovače vzduchu a deodoranty. Specifická vůně eukalyptu patří také do této skupiny, najdete oleje z cypřiše, ale i citronové trávy nebo čajovníku.

Léčivá síla s příjemnou vůní

Esenciální oleje mají mnoho blahodárných účinků na lidský organismus, navíc je jejich používání příjemné. Druhy se mohou i míchat, ale jako u všeho – méně někdy znamená více, a nejlepší výsledky poznáte u odborníků – v asijských masérských salonech jsou na vůně experti. Osvědčená je směs levandule s bergamotem, nebo také s rozmarýnem či citrusovými esencemi.

Oleje můžete použít i pro domácí koupele. Jedna polévková lžíce oleje se pod proudem teplé vody rozpustí do vany, dvacetiminutové pohovění vás osvěží na duchu i na těle. Ve sprše stačí rozetřít olej na pokožku a po několika minutách působení opláchnout.

Masáže svěřte odborníkům, oleje se roztírají na vlhkou pokožku, skrz tu se vstřebávají do krevního oběhu, kde působí jako léčiva. Jeden druh oleje je dobré po týdnu vyměnit za jiný, pokud koupele absolvujete jen třikrát týdně, i to postačí.

Co umí, a jak působí esenciální oleje?

Rostlinné oleje působí preventivně i léčivě, a jen pro představu pár příkladů:

  • antibiotické účinky – potlačují infekce uvnitř organizmu (hodí se olej z čajovníku, kajeput)
  • antiseptické účinky – pomáhají předcházet lokálním infekcím a také je potlačují (využívá se bergamot, levandule, jalovec, čajovník tea tree, rozmarýn)
  • baktericidní účinky – omezují množství bakterií a hubí je (bergamot, eukalyptus, levandule, rozmarýn)
  • analgetické účinky – oleje tlumí bolesti, pomáhají i při migréně (bergamot, levandule, majoránka, rozmarýn, heřmánek)
  • antidepresivní působení – zlepšují náladu, umírňují stres a napětí (meduňka, bergamot, růže, santalové dřevo, jasmín, mandarinka, levandule)
  • sedativní účinky – pro uklidnění nervů (ylang-ylang, neroli, bergamot, levandule, růže a meduňka)

hojivé a protizánětlivé schopnosti – urychlují hojení drobných poranění, oleje neaplikovat do rány, jen ošetřit okolí (tea tree, myrha, levandule, bergamot či heřmánek)

  • proti kvasinkám a plísním – preventivně a při počátečním výskytu (tea tree, myrha nebo levandule)
  • protiprachové účinky – odpařování olejů čistí vzduch (cypřiš, bergamot, neroli, eukalyptus, šalvěj muškátová, levandule)
  • afrodiziakum z přírody – takové povzbuzující účinky mají oleje neroli, pačuli, jasmínu, santalového dřeva nebo růže

Zdraví i krása v několika kapkách

Na krátkodobé a lehčí potíže lze využít esenciální oleje v aromaterapii, ředěné esence lze také inhalovat. V případě chřipky, dýchacích potíží, nevolnosti, nespavosti a vyčerpání, budou éterické oleje lepší než tablety z lékárny.

Máte-li saunu, zkuste dát pár kapek naředěného oleje na rozpálené kameny, nebo nakapat na látkovou či papírovou utěrku. Při aromaterapii v bytě raději použijte do lampy méně kapek (stačí tři až osm), záleží na druhu vůně a velikosti prostoru.

Leckteré rostlinné esence odpuzují hmyz, nebo hojí štípance a pupence po kousnutí hmyzem. Éterické oleje byste našli i v parfémech, kosmetických krémech, šamponech, vyrábějí se mýdla, masážní emulze, i vonné tyčinky na rty.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery