Přírodní lékárna: jasmín pro zdraví i pro krásu | e15.cz

Přírodní lékárna: jasmín pro zdraví i pro krásu

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jemná vůně navozující atmosféru léta, kterou si můžete dopřát už nyní koncem zimy. Nejen schopnost provonět zahradu, ale i léčivé síly v sobě skrývá jasmín, zahradní keř pěstovaný i jako pokojová rostlina.

Protože jasmínů je více druhů, není tak snadné se v nich vyznat. Všechny spojuje příslušnost k čeledi Oleaceae:

  • Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) pochází z Tibetu, kvete růžově nebo žlutě často už od počátku února, dřív, než se objeví první lístky.
  • Jasmín vonný uvidíte v přírodě na slunných svazích jižní Evropy, a i tento druh kvete žlutě. Z jeho květů se připravuje čaj s typickou vůní.
  • Jasmín žlutý (J. mesnyi) má květy rovněž žluté a využívá se v přírodním léčitelství. Všechny jasmíny mají liánovitý vzrůst, takže keř, kterému u nás říkáme jasmín, patří někam úplně jinam – jedná se o pustoryl, ale jeho vůně vám zpříjemní pobyt na zahradě stejně, jako ta jasmínová.
  • Jasmín pravý (Jasminum officinale) - bílé květy vyrůstají v hroznech a jsou charakteristické silnou vůní. Využívá se v kosmetice na výrobu silice - oleje jasmínového (oleum jasmini), který se přidává do voňavek.

* jasmín lékařský (Jasminum polyanthum)

Koupel, obklady, pleťové masky

Relaxační koupel s odvarem ze sušených květů jasmínu má blahodárné účinky na lidskou psychiku. Zbavuje neklidu, odstraňuje úzkost a napětí, působí také jako antidepresivum. Pro lidi trpící křečemi končetin se doporučuje pravidelná koupel v jasmínovém odvaru. Sušený květ koupíte ve specializovaném bylinkářství, nebo v obchodech s produkty orientální a alternativní medicíny.

K dostání jsou i hotové nálevové sáčky do vany pro přímé použití – podle návody louhujte sáček s jasmínem ve vodě s předepsanou teplotou, a dodržujte dobu koupele.
Pleťové masky s výtažky jasmínu jsou vhodné pro suchou a zašedlou pleť. Rozjasní pokožku a dodají jí vláčnost tím, že odstraní odumřelé pleťové buňky.

Odvar z listů jasmínu je výborný ve formě obkladů na červené oči, dá se využít i k preventivnímu ošetření očí proti slzení, pokud víte, že se budete pohybovat v nepříznivých podmínkách (prašno, větrno).

Dopřejte si voňavou masáž pro krásu

Éterický masážní olej s jasmínem je čistě přírodním produktem, lisovaným z květů sbíraných ručně před svítáním. Pozdějším sběrem přichází jasmín až o dvacet procent vůně a ztrácí i léčivé silice.

Jasmínový olej prohřívá a uvolňuje tělo (působí i na hlouběji uložené svalstvo), zároveň regeneruje suchou pokožku. Působí prý i jako afrodiziakum, a skutečně pomáhá olejová masáž při zmírnění porodních bolestí. Po porodu zvyšuje masáž éterickým jasmínovým olejem tvorbu mléka.

Pro zdraví si dejte čaj

Sušené květy žlutě kvetoucího jasmínu jsou základem mnoha druhů čajů. Míchané do směsí se sušenými lístky zeleného čaje slouží k přípravě lahodného nápoje snižujícího obsah cukru a cholesterolu v krvi. A co víc – pravidelné pití zaručuje dlouhověkost!

Jednodruhový jasmínový čaj pomáhá proti průjmům a bolestem břicha, podvečerní šálek čaje odstraňuje nespavost. V Číně je po staletí jasmínové kloktadlo antibakteriálním prostředkem léčícím záněty v dutině ústní.

Účinný jasmínový sirup proti kašli má příjemnou chuť, k dostání bývá i v lékárnách, spíš pak v prodejnách s přírodními produkty.

Vůně na všechny způsoby

Jemná jasmínová vůně značkových parfémů je velmi oblíbená, a kdo si chce provonět prostor k žití, sáhne po vonných sáčcích. Zavěsit je můžete v šatně, v koupelně či na WC, koupíte i osvěžovače do automobilu s vůní jasmínu. Při luxování si roznesete aroma jasmínu z vonných tyčinek po celém bytě.

Využívat můžete i aroma-lampičku – do nádobky s vodou dáte asi osm kapek oleje, zapálíte čajovou svíčku a můžete trávit příjemný večer s uklidňující vůní jasmínu.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video