Přírodní lékárna. Které bylinky pomáhají při nejčastějších problémech? | e15.cz

Přírodní lékárna. Které bylinky pomáhají při nejčastějších problémech?

ZDROJ: Ženy - E15

Regina Rothová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bylinky vždy patřily mezi základní léčebné „kameny“, kterými si lidé ulehčovali od nejrůznějších bolestí a nemocí. Příroda postaletí byla a zůstává léčitelkou. O tom dobře ví i odbornice na bylinnou terapii Jarmila Podhorná. S čím nejčastěji svým klientům pomáhá?

1. POHYBOVÉ PROBLÉMY, KONKRÉTNĚ BOLESTI ZAD, KOLEN A KLOUBŮ

V případě pohybových problémů jsou bylinky dobrou alternativou. Jejich nasazení uleví od bolestí. Pokud neznáte příčinu, která způsobuje bolest, užívejte komplexní kúru z pupenů. Kůra topolu pomáhá tělu bojovat s boreliemi, ale také tiší bolestivé stavy, pomáhá při problémech močových cest a při potížích s prostatou.

Další možností jsou gemmoterapeutika (tinktury z pupenů) z břízy, jasanu či buku, které očišťují pohybový aparát od kyseliny močové a jejích usazenin. Dále je nutno působit protizánětlivě pomocí pupenů olše a třezalky a dodat kostem a svalům stopové prvky z gemmoterapeutik borovice či sekvoje.

Pokud trpíte problémy trvalejšího charakteru, je vhodné zvolit raději komplexní přístup a posílit organismus i pomocí zevních prostředků, mezi které patří masti či zábaly. Účinnými pomocníky mohou být například masti z kostivalu, tújový či třezalkový olej. Pomáhají omezit artritidu, artrózu či zánětlivé stavy.

2. GYNEKOLOGICKÉ PROBLÉMY: NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE A PROBLÉMY S OTĚHOTNĚNÍM

Poruchy cyklu obvykle souvisejí s vysazením antikoncepce, která způsobuje zaplísnění organismu. Proto bych doporučila nejdříve tělo řádně vyčistit, k čemuž slouží nejlépe gemmoterapeutika z břízy, pýru, dubu či jasanu. K odplísnění těla poslouží tinktura z penízovky a česneku. Někdy je zároveň třeba pomocí bylin tělo zbavit parazitárních problémů. Na zánětlivé stavy, které mohou být příčinou těchto komplikací, je vhodné gemmoterapeutikum z třezalky nebo olše.

Další problémy pomáhá regulovat jeřáb ptačí, lékořice, andělika, maliník, měsíček, a to nejlépe ve formě komplexních tinktur. K úpravě hormonální rovnováhy jsou vhodné bylinné prostředky z jeřábu ptačího, maliníku, lékořice, anděliky a měsíčku, a to vše v komplexní kúře.

3. BORRELIÓZA A S NÍ SPOJENÉ NEPŘÍJEMNÉ ZDRAVOTNÍ KOMPLIKACE

První orgán, který je v případě borreliózy bakteriemi napaden, jsou obvykle játra. Účinnými látkami v boji proti nákaze jsou gemmoterapeutika z jalovce, ostropestřce a žita. Tinktura z pupenů topolu je hlavním prostředkem pro boj těla s touto nemocí. V další fázi onemocnění bakterie napadnou pohybový aparát, především páteř a klouby. Tady se doporučuje užívat olši, třezalku, borovici či směs černého rybízu, borovice a vinné révy. V případě nervových problémů způsobených boreliemi nasaďte javor a babyku. Vždy je vhodné se zaměřit na komplexní bylinné kúry, které ideálním způsobem všechny účinné byliny kombinují.

4. TRÁVICÍ PROBLÉMY STŘÍDAVĚ SE ZÁCPOU, PRŮJMEM A NADÝMÁNÍM

Pro nápravu a správné fungování organismu je vhodné vsadit na ozdravné kúry. Základem harmonizace trávicího ústrojí je rovnováha střevní mikroflóry a optimalizace funkce jater a ledvin. Mezi základní byliny, které jsou běžně užívány pro své očistné účinky, patří pýr, lopuch, mochyně židovská, štětka planá, kopřiva, pampeliška či řebříček.

Důležitou roli hrají při cílené očistě organismu tinktury z pupenů rostlin. Nejvíce užívané jsou ty z břízy, jasanu a buku. Pro zlepšení trávicích problémů je nutné podpořit činnost žlučníku. Bylin pro tuto harmonizaci je řada, například ostropestřec, schizandra, měsíček nebo maralí kořen. Ten je zároveň posilujícím prostředkem pro organismus. Z gemmoterapeutik je nejúčinnější jalovec, rozmarýn a gemmoterapeutikum z klíčků žita, které působí ozdravně na játra. U této problematiky je rovněž důležitá slinivka. Pro její uzdravení slouží několik bylin a tinktur.

Vhodné je gemmoterapeutikum z borůvky a tinktura z penízovky. Zároveň je obvykle nutno organismus očistit od parazitů a plísní. Vynikajícím prostředkem je kopretina, řimbaba, brusinka, borůvka a k pročištění střeva je velice vhodný francouzský jíl. Blahodárné účinky mají také ozdravné koupele.

5. ALERGIE, ALERGICKÉ ASTMA A DALŠÍ DÝCHACÍ POTÍŽE

Právě v této situaci pomáhají bylinky více než jiné prostředky. Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu. Těmito nepříjemnostmi trpí většina populace. U alergií i ekzémů je vždy nutno hledat příčinu. Jednou z nich je většinou zaplísnění organismu. V těchto případech je vhodná tinktura z penízovky.

Schopnost ulevit od alergických projevů mají také kůry ze stromů. Důležitá je rovněž očista jater. Nejúčinnější je kůra dubu, která regeneruje sliznice. Obranu proti alergiím také vytváří gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Využít můžete rovněž protialergických látek obsažených v gotu kola, rozmarýnu či kalině. Pomůže vám zregenerovat slinivku, sliznice a také pokožku.

Vhodnými prostředky při zlepšení projevů ekzémů jsou ty na vnější použití, třeba olej z lopuchu, mast z kalisie nebo koupel na kůži z různých bylin. Podmínkou pro boj proti alergiím je čisté střevo. K jeho očistě můžeme použít zelený jíl. U dýchacích problémů pomůže tinktura ze žampionů.

Fazole, čočka a hrách jsou opravdový energetický zázrak. Nechybějí vám luštěniny?Fazole, čočka a hrách jsou opravdový energetický zázrak. Nechybějí vám luštěniny?

Článek vyšel v časopise Maminka

Autor: Regina Rothová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video